Jak używać nebulizatora?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Na polskim rynku inhalatory cieszą się coraz większą popularnością – lekarze polecają stosowanie tych urządzeń, aby przepisane przez nich medykamenty podawane były w bezpiecznej formie i przynosiły jak najlepsze rezultaty. Najprościej rzecz ujmując, nebulizator jest to przyrząd służący do wygodnego podawania różnego rodzaju lekarstw w formie aerozolu. Nie powinniśmy mylić inhalatorów z podręcznymi rozpylaczami, mieszczącym się w kieszeni, których używamy doraźnie. Inhalator z nebulizatorem (pojemnikiem na lek) stosowany jest w przypadku dłuższych, wcześniej zaplanowanych terapii w zaciszu domowym. 

Inhalator – co to jest? 

Inhalator lub nebulizator to urządzenie, które może być stosowane nie tylko w szpitalu czy przychodni, ale także w domu. Jego głównym zadaniem jest rozpylenie delikatnej mgiełki zawierającej w sobie cząsteczki lekarstwa. To właśnie od wielkości tych cząsteczek zależy miejsce wchłaniania się leku. Może to być nos, gardło, oskrzela czy też tchawica - inhalatory posiadają różne końcówki w zestawie, które docierają bezpośrednio do wyżej wyszczególnionych miejsc. Po uruchomieniu urządzenia maszyna może pracować w sposób ciągły i na bieżąco produkować aerozol. Wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń: pneumatyczno-tłokowe, ultradźwiękowe oraz membranowe. 

Czym jest inhalacja(nebulizacja) i kiedy się na nią zdecydować? 

Głównym zadaniem nebulizacji jest nawilżanie śluzówki, natomiast z pomocą odpowiedniego preparatu dostarcza ona do organizmu lekarstwo, które poprawia stan zdrowia chorego w zależności od dolegliwości. W ten sposób podaje się przede wszystkim leki sterydowe i antybiotyki, a także sól fizjologiczną ułatwiającą udrożnienie dróg oddechowych. Z tego typu zabiegu można korzystać w przypadku schorzeń takich jak: astma, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zespół nieruchomych rzęsek, zapalenie zatok przynosowych czy też przewlekły nieżyt nosa i gardła. Istnieją jednak różnego rodzaju przeciwwskazania niepozwalające na przeprowadzenie inhalacji. Są to przede wszystkim problemy związane z niewydolnością serca, krwotokami z dróg oddechowych oraz niektóre nowotwory. 

W jaki sposób działają inhalatory?

Wyróżniamy kilka rodzajów inhalatorów. Mechanizm pneumatyczno-tłokowy jest najpopularniejszy, ponieważ za jego pomocą może być podawany każdy środek do inhalacji. Składa się z kompresora oraz specjalnego miejsca na lek. Dzięki swoim podzespołom produkt ten może być używany także w przypadku dzieci. Wyróżniamy także mechanizm ultradźwiękowy i membranowy, który przepuszcza lek przez drobne otwory rozbijające go na elementy nadające się do wdychania. 

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia inhalatorów jest ustnik lub maseczka, w zależności od wersji produktu oraz indywidualnych preferencji pacjenta. Zależnie od wybranego mechanizmu w inhalatorach montuje się kompresory lub płytki grzewcze, które pod wpływem ładunku elektronowego zaczynają wibrować, a dzięki temu rozbijają lek na małe elementy, które można zacząć wdychać. 

Inhalator - jak używać? 

Aby przeprowadzany zabieg był skuteczny, należy przede wszystkim zapoznać się ze sposobem, w jaki powinniśmy oddychać w trakcie jego trwania. Czynność ta powinna być przeprowadzana w pozycji siedzącej i wyprostowanej. Warto oddychać normalnie, pamiętając o tym, aby raz na jakiś czas wziąć głębszy wdech, który zapewni lepsze wprowadzenie leku. Ważne jest, aby w przypadku małych dzieci zdecydować się na zastosowanie mniejszej maseczki, a nie ustnika doprowadzającego środek do organizmu. Jeśli występuje potrzeba, aby procesowi inhalacji poddać niemowlę, powinniśmy zaopatrzyć się w smoczek do inhalacji dostępny w ofercie Polskiej Marki GESS. 

smoczek gess

Jak używać nebulizatora? 

Przede wszystkim należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Jest to bardzo istotne, ponieważ na powierzchni nebulizatora (pojemnika, do którego wlewamy lek) nie powinny znaleźć się żadne zarazki. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest połączenie ze sobą wszystkich części inhalatora zgodnie z instrukcją obsługi danego modelu urządzenia. Po podłączeniu sprzętu do prądu należy dokładnie odmierzyć dawkę leku, a następnie umieścić płyn w nebulizatorze. Po wykonaniu wszystkich operacji czas przystąpić do aplikacji leku. Należy usiąść wygodnie, w pozycji wyprostowanej i brać głębokie wdechy z ustnika lub maseczki - musimy upewnić się, że dokładnie przylega ona do twarzy i nie powstały żadne nieszczelności. 

Polska Marka GESS proponuje również nowatorskie rozwiązanie stosowane w inhalatorze Maja, które pozwala na inhalowanie osoby leżącej.

inhalator maja

Cały zabieg nie zajmuje dłużej niż 10 minut, a powinien zakończyć się w momencie pojawienia się charakterystycznego bulgotania we wnętrzu maszyny(szczególnie zauważalne w przypadku mechanizmu pneumatyczno-tłokowego). Dźwięk ten oznacza, że lekarstwo niebawem się skończy. 

Częstotliwość wykonywania inhalacji powinna być ustalona z lekarzem lub farmaceutą, który wydał wybrany lek do inhalatora. Systematyczne użytkowanie przynosi zdumiewające efekty, a nasi zadowoleni klienci często powtarzają, że jest to ich ulubiony moment w ciągu dnia, który pozwala na pełne odprężenie. 

Dołącz do grona zadowolonych użytkowników inhalatorów już dziś!

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij