Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym?

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Nadciśnienie może prowadzić do wielu negatywnych następstw m.in. udaru mózgu lub zawału serca. To stan groźny dla człowieka i wymaga podjęcia odpowiednich kroków zaradczych. Do wykrycia nieprawidłowych parametrów w tym zakresie niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Może to być ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jakiekolwiek odchylenia od normy nie mogą być lekceważone, a z racji wysokiego występowania nadciśnienia wśród osób zarówno w wieku starszym, jak i młodszym, każdy powinien posiadać wspomniany ciśnieniomierz na nadgarstek na własny użytek. W poniższym wpisie dowiesz się więcej na temat tego urządzenia. Zapraszamy do lektury!

Ciśnieniomierz nadgarstkowy — co to jest i jak działa?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty, których zadaniem jest mierzenie ciśnienia. W przeciwieństwie do standardowych modeli tego sprzętu podczas badania umieszcza się je na nadgarstku, a nie zaś na ramieniu. Są one idealne dla osób starszych, a także tych, które mają ograniczone możliwości manualne. Mierzenie ciśnienia na nadgarstku jest łatwiejsze niż w przypadku aparatów klasycznych. Ciśnieniomierz nadgarstkowy przeprowadza pomiar na tętnicy promieniowej. Badanie polega na wykrywaniu fal przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Jest to tzw. metoda oscylometryczna. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego wypełniany jest powietrzem, dzięki czemu sprzęt rejestruje tętno i ciśnienie tętnicze.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy — dla kogo?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są łatwe w obsłudze. Wystarczy kilkanaście sekund, a pomiar pojawia się na wyświetlaczu. Jego ogromną zaletą jest prostota zakładania. Dzięki temu aparat może być używany przez osoby mające różne ograniczenia związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Pomiar ciśnienia na nadgarstku to także jedyne rozwiązanie dla osób z otyłością, gdyż zdarza się, że napotykają one trudności z dopasowaniem mankietu do ramienia. To także sprzęt dla osób uprawiających aktywność fizyczną i dbających o zdrowie. Wiele modeli ciśnieniomierzy na nadgarstek mierzy również tętno oraz wykrywa arytmie. Mogą być więc one wykorzystywane przez osoby, które zmagają się z chorobami układu krążenia. 

Sprawdź ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne z oferty sklepu medycznego www.medyczny.store

ciśnieniomierz nadgarstkowy jak mierzyć ciśnienie

Jak przygotować się do pomiaru aparatem nadgarstkowym?

Aby uzyskać wiarygodny wynik badania, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do pomiaru ciśnienia na nadgarstku.  Na 30 minut przed jego przeprowadzeniem nie należy jeść i pić. Ponadto zaleca się zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Przed badaniem ciśnieniomierzem nadgarstkowym konieczne jest również unikanie aktywności fizycznej, ponieważ może to znacząco zaburzać uzyskany wynik. Zanim użyjesz ciśnieniomierza na nadgarstek, najpierw uspokój oddech i odpocznij, wybierając pozycję siedzącą. 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi ciśnieniomierzem nadgarstkowym?

Jeśli dopiero nabyłeś aparat, z pewnością zastanawiasz się, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem elektronicznym nadgarstkowym. Lekarze zalecają, aby w przypadku takich badań dokonywać dwóch pomiarów w kilkuminutowym odstępie. Ponadto bardzo ważne jest, aby pomiar odbywał się o tych samych porach, po wypoczynku. Warto także użyć ciśnieniomierza nadgarstkowego przez zażyciem leków.  Mankiet aparatu zakłada się na nadgarstek i dostosowuje do obwodu. Zwróć uwagę, aby nie był on zbyt mocno zaciśnięty. Jednocześnie powinien on dobrze przylegać. Dopiero wtedy można uruchomić ciśnieniomierz. Podczas badania ciśnieniomierzem na nadgarstek należy siedzieć bez ruchu, w ciszy. 

ciśnieniomierz nadgarstkowy jak mierzyć ciśnienie GESS MINI 2

Mierzenie ciśnienia aparatem nadgarstkowym — najczęstsze błędy. Unikaj ich!

Wiesz już, dla kogo jest ciśnieniomierz nadgarstkowy i jak mierzyć ciśnienie. Warto również wspomnieć, jakie najczęściej błędy popełniane są podczas dokonywania pomiaru. Do najczęstszych błędów podczas używania aparatów do mierzenia nadgarstkowych należy zła pozycja siedzenia. Łokieć powinien zostać podparty, a ramię rozluźnione, ułożone na wysokości serca. Podczas mierzenia ciśnienia na nadgarstku nogi muszą być oparte o podłogę. Warto także zwrócić uwagę na prawidłowe założenie mankietu. 

Mierzenie ciśnienia na nadgarstku — poprawna interpretacja wyników 

Z punktu widzenia dbania o zdrowie istotna jest nie tylko wiedza, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem, lecz także interpretacja uzyskanych wyników. Obejmują one zawsze dwie wartości. Pierwsza to nic innego jak ciśnienie skurczowe. Prawidłowy wynik dla ciśnieniomierza nadgarstkowego wynosi od 120 do 140 mmHg. Kolejna wartość to z kolei ciśnienie rozkurczowe i w jego przypadku norma wynosi 80 mmHg. Różnica między tymi parametrami powinna kształtować się na poziomie od 30 do 50 mmHg.  

Już wiesz, czym jest ciśnieniomierz na nadgarstek i jak go używać. Jeśli planujesz jego zakup, ogromne znaczenie ma dokładność ciśnieniomierza. Dlatego przed podjęciem decyzji, koniecznie zwróć uwagę na jakość i parametry sprzętu. Bez wątpienia taki aparat to podstawowy element apteczki, który powinien znaleźć się w każdym domu. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij