Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Pomiar ciśnienia tętniczego jest bardzo pomocny przy wykrywaniu nadciśnienia i arytmii. Na schorzenia szczególnie narażeni są seniorzy, którzy powinni stale kontrolować wysokość ciśnienia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo je mierzyć, i jakich błędów unikać. Na którą rękę powinno się zakładać ciśnieniomierz? Dlaczego lekarz mierzy ciśnienie na prawej ręce? Zapraszamy do lektury.

Ciśnieniomierz - co to za urządzenie i do czego służy?

Do mierzenia ciśnienia służy ciśnieniomierz – elektroniczny lub zegarowy. Ten pierwszy bazuje na metodzie oscylometrycznej. Ciśnienie tętnicze jest wyczuwalne za sprawą strumienia krwi, który przepływa pod mankietem i powoduje jego drgania. Urządzenie zegarowe to tradycyjny typ ciśnieniomierza wykorzystujący mechanizm sprężynowy. Można go najczęściej spotkać w gabinetach lekarskich. Pomiar ciśnienia tętniczego przy pomocy ciśnieniomierza zegarowego wymaga większej uwagi, jednak wynik pomiaru bywa dokładniejszy. A na której ręce mierzy się ciśnienie? Czy warto dokonywać pomiaru na obu kończynach?

Sprawdź najlepsze ciśnieniomierze lekarskie - sklep medyczny.store

Pomiar ciśnienia – różnice przy pomiarze na lewej i prawej ręce

Okazuje się, że istnieją różnice w wynikach pomiarów na prawej i lewej ręce. Wartość pomiaru ciśnienia na prawej ręce jest najczęściej wyższa niż na lewej. Dlaczego tak się dzieje? Nie jest to do końca wyjaśnione, jednak specjaliści uznają, że to wynik silniejszego rozwoju muskulatury dominującej strony. Pomiar ciśnienia na ręce niedominującej jest zazwyczaj niższy. Wyższe ciśnienie na lewej ręce dotyczy najczęściej osób leworęcznych. Różnica w wyniku pomiarów u osób bez problemów zdrowotnych nie powinna przekracza 10 mm Hg dla ciśnienia skurczowego. Zbyt duża rozbieżność w wartościach pomiaru ciśnienia bywa niepokojącą i może oznaczać między innymi ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Na której ręce mierzyć ciśnienie? Lewa, prawa, a może obie?

W gabinecie lekarskim ciśnienie mierzy się najczęściej na prawej ręce. Wynika to z tego, że  specjalista bierze pod uwagę wyższy wynik. Kiedy lekarz podejrzewa u pacjenta nadciśnienia tętniczego, wtedy dokonuje pomiaru ciśnienia na obu rękach. Sami w domu najczęściej mierzymy ciśnienie często na górnej lewej kończynie, aby można było swobodnie obsługiwać urządzenie prawą ręką. Pomiar ciśnienia na lewej ręce dotyczy osób, które są praworęczne. Mierzenie ciśnienia na obydwu kończynach jest również wskazane w warunkach domowych. Warto porównać oba wyniki, zobaczyć, jaka jest pomiędzy nimi różnica i sprawdzić, który wynik bywa u nas wyższy. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Ciśnieniomierz automatyczny naramienny Polskiej Marki GESS - sprawdź cenę!

ciśnieniomierz elite i gess jak mierzyć

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego w domu - zasady

Jeśli wiemy już, na której ręce mierzy się ciśnienie, to powinniśmy również zapoznać się z zasadami wykonywania pomiaru. Nieprawidłowe mierzenie ciśnienia może zaburzyć wartość wyniku, dlatego tak ważne jest trzymanie się określonych reguł. Nadciśnienie to poważne schorzenie, które w konsekwencji może doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu, a nawet do zawału.

1. Warto przed pomiarem dokładnie zapoznać się z instrukcją urządzenia, z którego będziemy korzystać.
2. Należy przyjąć pozycję siedzącą i oprzeć wyprostowane przedramię np. o stół.
3. Zaleca się całkowite pozbawienie odzieży z ramienia. Jeśli jest to niemożliwe, wtedy należy zwrócić uwagę, aby odwinięty rękaw nas nie uciskał.
4. Przed dokonaniem pomiaru warto sprawdzić, czy mankiet ciśnieniomierza nie jest w żaden sposób uszkodzony.
5. Osoby otyłe powinny zaopatrzyć się ciśnieniomierz z większym mankietem.
6. Mankiet zakładamy w ten sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości 2-3 cm od dołu łokciowego (na wysokości serca). 
7. Przestrzeń pomiędzy ramieniem a mankietem powinna być niewielka. Mankiet nie może nas zbyt mocno uciskać, ale też nie może być za luźny.
8. Rozluźniamy rękę i utrzymujemy wewnętrzną stroną dłoni skierowaną w górze. Należy pamiętać, aby nie zaciskać pięści.
9. W trakcie pomiaru nie rozmawiamy, nie wykonujemy żadnych czynności, staramy się być nieruchomi.
10. Ciśnienie warto zmierzyć dwukrotnie z zachowaniem kilkuminutowego odstępu.
11. Jeśli urządzenie nie posiada funkcji zapamiętywania wyników, wtedy należy zapisać wyniki w dzienniczku.

Jak mierzyć ciśnienie, by otrzymać właściwy wynik? Wskazówki

Pół godziny przed dokonaniem pomiaru należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napoi energetycznych. Nie wolno także palić papierosów ani innych substancji, które mogą zwiększyć aktywność serca oraz ciśnienia krwi. Warto również przed mierzeniem spróbować się wyciszyć i zrelaksować – stres zaburza wynik pomiaru ciśnienia. Nie należy dokonywać pomiaru ciśnienia zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej ani po powrocie z dworu. A jakie urządzenie wybrać do mierzenia ciśnienia tętniczego? Ciśnieniomierze marki GESS charakteryzują się funkcjonalnością, łatwością obsługi i trwałością. Oferujemy ciśnieniomierze naramienne GESS, które są wyposażone w pamięć pomiarów, a także w detektor arytmii. Osobom aktywnym, zmagających się z otyłością lub potrzebującym poręcznego przyrządu proponujemy ciśnieniomierz nadgarstkowy. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij