Ciśnieniomierz zegarowy – opinie. Co warto wiedzieć o aparacie manualnym?

Ciśnieniomierz zegarowy – opinie. Co warto wiedzieć o aparacie manualnym?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Zapewne każdy z nas podczas wizyty u lekarza spotkał się z ciśnieniomierzem zegarowym. Aktualnie ciśnieniomierze są szeroko dostępne i wiele osób traktuje je jako podstawowy sprzęt medyczny w domu. Ci, którzy stoją przed wyborem odpowiedniego sprzętu, zastanawiają się, czy lepiej kupić ciśnieniomierz ręczny czy elektroniczny. Poniższy tekst pomoże rozwiązać tę kwestię! Przedstawimy, jak działa zegarowy aparat do mierzenia ciśnienia, jakie są jego zalety, oraz jaka jest cena ciśnieniomierza manualnego.

Co to jest i jak działa ciśnieniomierz zegarowy?

Ciśnieniomierz zegarowy lekarski to urządzenie, którego zadaniem jest mierzenie ciśnienia tętniczego. Tradycyjny przyrząd nie zawiera żadnych elementów elektronicznych i wykorzystuje mechanizm sprężynowy (zamienia on wartość ciśnienia na odpowiednie ułożenie wskazówki manometru). Aparat do mierzenia ciśnienia zegarowy  wymaga użycia słuchawek (stetoskopu), aby działać prawidłowo. Metodę mierzenia ciśnienia za pomocą ciśnieniomierzy manualnych nazywamy metodą Korotkowa (metoda osłuchowa). Podczas mierzenia przepływu krwi wyróżnić można pięć faz Korotkowa, a do najważniejszych z nich należą: faza pierwsza (daje nam wynik ciśnienia skurczowego) i piąta (informuje o ciśnieniu rozkurczowym). Obsługa ciśnieniomierza zegarowego z użyciem stetoskopu wymaga pewnej praktyki, jednak jest nieinwazyjna i z czasem nie sprawia trudności.   

Z czego składa się aparat do mierzenia ciśnienia zegarowy?

Budowa ciśnieniomierza zegarowego lekarskiego nie jest skomplikowana. Urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów:

· manometr (sprężynowy) – to z niego odczytujemy wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego;

· gruszka – inaczej pompka do ciśnieniomierza z zegarem, która pompuje powietrze;

· mankiet – zakładany na ramię;

· stetoskop zegarowy – może występować w zestawie z aparatem (ciśnieniomierz manualny ze stetoskopem) lub osobno.

Ze względu na budowę możemy wyróżnić ciśnieniomierz zegarowy zintegrowany lub niezintegrowany. W tym pierwszym gruszka jest oddzielona od manometru, natomiast w przypadku ciśnieniomierza niezintegrowanego wspomniane elementy są ze sobą połączone.

ciśnieniomierz zintegrowany manualny

Ciśnieniomierz zegarowy a inne rodzaje ciśnieniomierzy

Można wyróżnić ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne oraz ciśnieniomierze manualne(zegarowe). Wśród tych pierwszych (nazywanych również elektronicznymi) wyodrębniamy ciśnieniomierz nadgarstkowy lub ciśnieniomierz naramienny. Urządzenia automatyczne cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ są proste w obsłudze i właściwie same mierzą ciśnienie. Ciśnieniomierze automatyczne mają dodatkowe funkcje, takie jak wyrywanie arytmii serca czy zapisywanie w pamięci wyników.

Ciśnieniomierz zegarowy czy elektroniczny?

Urządzenia elektroniczne zdecydowanie wygrywają pod względem łatwości obsługi i poręczności. Dlatego są szczególnie polecane seniorom. Jeśli jednak zależy nam na dokładnym i wiarygodnym wyniku, to warto nauczyć się obsługi tradycyjnego aparatu do mierzenia ciśnienia. Ciśnieniomierz zegarowy sprawdzi się u osób, które rzeczywiście mają problemy z ciśnieniem, i dla których kontrola pomiaru jest szczególnie ważna.

Zalety ciśnieniomierzy zegarowych

Tak jak zostało wspomniane – pomiar ciśnienia ciśnieniomierzem zegarowym jest bardzo dokładny i wiarygodny. Co więcej,  jako użytkownicy sami kontrolujemy każdy etap pomiaru ciśnienia (w przeciwieństwie do obsługi automatycznego urządzenia). Ciśnieniomierz naramienny zegarowy jest pozbawiony elektroniki, a to oznacza, że nie musimy się martwić trudnościami z zasilaniem i baterią. Warto również zwrócić uwagę na niewielką wagę i trwałość mechanicznego aparatu do mierzenia ciśnienia. Zakup urządzenia to gwarancja dobrego sprzętu na lata. 

Sprawdź ofertę ciśnieniomierzy w sklepie medycznym

Ciśnieniomierze zegarowe – zastosowanie medyczne

Manualny aparat do mierzenia ciśnienia najczęściej można spotkać w gabinetach lekarskich, przychodniach i szpitalach. Wynika to z dokładności wyniku. Urządzenia automatyczne często okazują się niewiarygodne (zaniżają wartość ciśnienia) w ciężkich stanach chorobowych. 

Ciśnieniomierze zegarowe – zastosowanie domowe

Ciśnieniomierz manualny z pompką znajduje zastosowanie również w warunkach domowych. Polecany jest szczególnie chorym, które mają problemy z ciśnieniem i osobom otyłym. Manualny przyrząd to również dobry ciśnieniomierz dla dziecka i niemowlaka (ciśnieniomierz zegarowy pediatryczny). Jeśli zdecydujemy się na kupno urządzenia, musimy pamiętać o konieczności kontroli poprawności działania urządzenia. Kalibracja ciśnieniomierza zegarowego powinna być przeprowadzana co dwa lata. A jaka jest cena ciśnieniomierza manualnego? Okazuje się, że niezbyt wysoka (biorąc pod uwagę trwałość urządzenia). Podstawowy ciśnieniomierz ze słuchawkami marki Gess możemy już kupić za kilkadziesiąt złotych. Ciekawym urządzeniem jest również polecany przez użytkowników ciśnieniomierz z zegarem na biurko. Zachęcamy do poznania całej oferty ciśnieniomierzy manualnych dostępnych w naszym sklepie Medyczny Store. 

Czy ciśnieniomierze zegarowe są dokładne?

Metoda Korotkowa, którą wykorzystuje się w urządzeniach, jest zalecana przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego – Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Ciśnieniomierz manualny ze stetoskopem to bardzo dokładny przyrząd – możemy mieć pewność, że wynik, jaki podaje ciśnieniomierz, jest wiarygodny. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cierpią na nadciśnienie i nie mogą sobie pozwolić nawet na najmniejsze wahania wyniku. Warto poznać obsługę urządzenia i mieć pewność, że ciśnieniomierz podaje prawdziwą wartość naszego ciśnienia. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij