Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca? Ciśnieniomierz a arytmia serca

Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca? Ciśnieniomierz a arytmia serca

Opublikowany : - Kategorie : Default

Coraz więcej ludzi dbających o swoje zdrowie inwestuje w kupno ciśnieniomierza. Współczesne urządzenia służą nie tylko do pomiaru ciśnienia, ale zaskakują możliwościami technicznymi i przydatnymi funkcjami. Jedną z nich jest pokazywanie arytmii serca. Jeśli zastanawiasz się, czym jest serduszko na ciśnieniomierzu, jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię, i czy każde urządzenie ma taką funkcję, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Co to jest arytmia, czyli nieregularna praca serca?

Przyspieszone bicie serca możemy zaobserwować, kiedy jesteśmy zestresowani, przestraszeni, lub kiedy wykonaliśmy spory wysiłek fizyczny. Jeśli jednak serce bije nierównomiernie, przyspiesza lub zwalnia bez wyraźnego powodu, to taką dolegliwość nazywamy arytmią serca. Dodatkowymi objawami towarzyszące arytmii i wymagającymi natychmiastowej wizyty u lekarza są zawroty głowy i ucisk w klatce piersiowej. Wśród głównych przyczyn arytmii serca wymienić należy: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, wady wrodzone. Zaburzenia rytmu serca najczęściej dotykają osoby starsze, palące papierosy, chorujące na cukrzycę, mające wysoki cholesterol. Dolegliwość może utrzymywać się przez długi czas lub pojawiać się sporadycznie. Łagodną arytmię leczy się poprzez zmianę stylu życia (dieta, aktywność fizyczna), natomiast poważniejsza choroba wymaga leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego. Jeśli chcemy sprawdzić, czy zaburzenia rytmu serca dotyczą również nas, albo jeśli chorujemy na arytmię i pragniemy kontrolować swój stan, powinniśmy bliżej poznać ciśnieniomierz z ikoną arytmii.

Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię? Jak wygląda ikona arytmii na ciśnieniomierzu?

Nowoczesne ciśnieniomierze różnią się wielkością, sposobem działania (ciśnieniomierz automatyczny lub zegarowy) i funkcjami. Zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się, co oznacza serduszko na ciśnieniomierzu elektronicznym. Czarne serce pojawia się zawsze wtedy, kiedy ciśnieniomierz zarejestruje pierwszy puls i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak wokół serca pojawią się charakterystyczne linie, wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia z zaburzeniami rytmu serca. Za wykrycie arytmii odpowiedzialny jest detektor regularnego bicia serca (IHB). Znak arytmii na ciśnieniomierzu najczęściej umiejscowiony jest na dole ekranu, obok wartości tętna. Powyżej znajduje się wskaźnik ciśnienia rozkurczowego, a na samej górze widnieje wskaźnik ciśnienia skurczowego. Niektóre ciśnieniomierze dodatkowo sygnalizują arytmię charakterystycznym sygnałem dźwiękowym. Najważniejsze jest jednak, aby ciśnieniomierz przy arytmii był dokładny i dobrze wykonany. 

Ciśnieniomierz naramienny Polskiej Marki GESS

gess elite

Czy każdy ciśnieniomierz pokazuje arytmię?

Jeśli zależy nam na ciśnieniomierzu, który będzie pokazywał zaburzenia rytmu serca, powinniśmy dokładnie czytać opisy urządzeń. Niestety nie wszystkie ciśnieniomierze mają taką funkcję. Urządzenia wykonujące pomiar ciśnienia metodą osłuchową, czyli takie, które najczęściej można spotkać w gabinetach lekarskich, nie wykazują arytmii serca. Natomiast ciśnieniomierze elektroniczne bazują na metodzie oscylometrycznej (ciśnienie tętnicze jest wyczuwalne, dzięki strumieniowi krwi przepływającego pod mankietem) i najczęściej informują nas o arytmii. Przykładem dobrego urządzenia wykrywającego zaburzenia rytmu serca jest naramienny ciśnieniomierz GESS ELITE z dużym wyświetlaczem LCD. Jeśli zależy nam na małym urządzeniu, które nie zajmuje dużo miejsca, warto zdecydować się na ciśnieniomierz nadgarstkowy. Pomocny przy wyborze odpowiedniego sprzętu może okazać się Internet, np. forum z hasłem „ciśnieniomierz arytmia” lub „ciśnieniomierz arytmia opinie”. Zachęcamy również do zapoznania się z pozytywnymi opiniami na temat wyżej wspomnianych urządzeń.

Sprawdź ciśnieniomierze z detektorem arytmii w sklepie www.medyczny.store 

Na ciśnieniomierzu wychodzi arytmia – co powinienem zrobić?

Zdarza się, że arytmia serca przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest mieć odpowiedni sprzęt, który powiadomi nas, kiedy serce nie będzie działać prawidłowo. Warto kontrolować pomiar ciśnienia tętniczego i zwrócić uwagę na to, jak często, i w jakich okolicznościach pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Nie można lekceważyć arytmii i w razie podejrzenia choroby należy udać się do lekarza (pierwszego kontaktu lub kardiologia). Specjalista powinien zlecić badanie EKG, które dokładnie wykaże pracę naszego serca i wychwyci nieprawidłowości. 

Pomiar ciśnienia krwi przy arytmii

Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę podczas pomiaru ciśnienia tętniczego przy arytmii, to odpowiednie urządzenie. Tak jak zostało wspomnienia, konieczny jest ciśnieniomierz oscylometryczny wyposażony w detektor IHB. Tylko taki sprzęt wykaże nam zaburzenia rytmu serca. Aby pomiar ciśnienia był prawidłowy, powinno się przed wykonaniem czynności usiąść na kilka minut w wygodnej pozycji. Po chwili relaksu możemy przystąpić do pomiaru. Mankiet należy umieścić na lewej ręce na wysokości serca. Zaleca się, aby po pierwszym zmierzeniu ciśnienia tętniczego odczekać chwilę i wykonać pomiar jeszcze raz. Jeśli podejrzewamy u siebie arytmię, lub jeśli jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania, powinniśmy regularnie mierzyć ciśnienie urządzeniem wykazującym zaburzenia, w tym arytmię serca. Pamiętajmy, aby nie wybierać ciśnieniomierzy z marketu, które mogą fałszować wyniki - w celu zakupu profesjonalnego ciśnieniomierza, odwiedź sklep medyczny. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij