Układ oddechowy jest niezwykle ważny, ponieważ dostarcza tlen do komórek w naszym organizmie. Wspomniany pierwiastek jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie narządów. Niestety – układ oddechowy narażony jest na wiele schorzeń. Jakie są choroby układu oddechowego? Jak zapobiegać chorobom układu oddechowego? Zapraszamy do lektury artykułu.
Choroby układu oddechowego – czym są?
Budowa układu oddechowego nie jest skomplikowana: składa się on składa się z górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych oraz płuc. Do chorób układu oddechowego zaliczamy wszelkie dolegliwości związane z jakimkolwiek elementem układu. Górne drogi oddechowe składają się z jamy nosowej i gardła, natomiast dolne z krtani, tchawicy i oskrzeli. Osobnym i niezwykle ważnym elementem układu są płuca. Najczęstsze choroby układu oddechowego to przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli, czyli infekcje wirusowe lub bakteryjne błony śluzowej nosa czy gardła. Zapewne każdy z nas kiedyś doświadczył którejkolwiek z wymienionych chorób. A jakie są objawy chorób układu oddechowego? Jakie wykonuje się badania na choroby układu oddechowego? Higiena i choroby układu oddechowego - o tym w dalszej części tekstu.
Choroby układu oddechowego – rodzaje
Dolegliwości układu oddechowego można podzielić ze względu na objawy przedmiotowe (podział fizjologiczny) oraz na budowę układu.
Fizjologiczny podział chorób układu oddechowego(płuc):
· choroby obturacyjne – związane są ze zmniejszonym przepływem powietrza w płucach, należą do nich: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zespoły dyskinezy rzęsek drzewa oskrzelowego;
· choroby restrykcyjne - skutkujące redukcją czynnościowej pojemności płuc, zalicza się do nich: choroby śródmiąższowe płuc, pylice płuc, zapalenia naczyń płucnych, zwłóknienie, gruźlica, krzemica, , sarkoidoza, rozsiew nowotworowy.
Anatomiczny podział chorób układu oddechu:
· choroby górnego odcinka układu oddechowego: ostre zapalenie gardła i/lub zapalenie migdałków podniebiennych, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup), ostre zapalenie nagłośni, ostre zapalenie tchawicy
· choroby dolnych dróg oddechowych: grypa, choroby krtani, choroby tchawicy, choroby oskrzeli, choroby oskrzelików płucnych, choroby pęcherzyków płucnych, choroby płuc.
Do inhalacji przy chorobach układu oddechu doskonale sprawdzi się inhalator tłokowy do pracy ciągłej Maja
Wybrane choroby układu oddechowego - przykłady
Jedną z wielu chorób układu oddechowego jest na przykład centralny bezdech senny, czyli zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Schorzenie współistnieje najczęściej z innymi chorobami, takimi jak niewydolność serca czy choroby układu nerwowego. Bezdech objawia się sennością, porannymi bólami głowy, brakiem skupienia. Jedną z najpowszechniejszych chorób układu oddechowego i jednocześnie jedną z najczęstszych chorób płuc jest zapalenie płuc. Przyczyną schorzenia jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Do objawów zakażenia dróg oddechowych należą: kaszel, ból w klatce piersiowej, gorączka. Mimo dynamicznego rozwoju medycyny zapalenie płuc może doprowadzić do śmierci. Kolejną chorobą związana z zakażeniem układu oddechowego jest krztusiec, czyli zapalenie tchawicy i oskrzeli. Głównym objawem schorzenia jest ostry, napadowy kaszel, a najlepszą ochroną przed chorobą jest szczepionka. Powikłaniami krztuśca mogą być wspomniane wcześniej zapalenie płuc oraz choroby ośrodkowego układu nerwowego. Pozostałe popularne choroby układu oddechowego to także: przeziębienie, grypa, gruźlica, rak płuca, astma oskrzelowa, katar sienny, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy zatorowość płucna. A jakie są przyczyny chorób układu oddechowego?
Czynniki wywołujące choroby układu oddechowego - przyczyny
1. Zanieczyszczone powietrze – doprowadza do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, gruźlicy czy astmy.
2. Zanieczyszczone wnętrza - w domu, pracy czy w sklepach.
3. Dym papierosowy – jest niebezpieczny zarówno dla palących, jak i dla osób w pobliżu, może doprowadzić do rozwoju raka płuc.
4. Tryb życia (aktywność fizyczna, dieta) – zarówno niezdrowe odżywianie, jak i brak ruchu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego.
5. Geny – genetyka odpowiada między innymi za rozwój mukowiscydozy.
Objawy chorób układu oddechowego
Uporczywy kaszel i katar to najczęstsze objawy schorzeń związanych z układem oddechowym. Może również towarzyszyć im ból gardła i chrypa. Symptomem chorób układu oddechowego są również ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i duszności. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Niektórym chorobom (zapalenie płuc czy oskrzeli, angina) towarzyszy także gorączka.
Choroby układu oddechowego – leczenie
Choroby układu oddechowego leczy się przy pomocy leków wykrztuśnych, przeciwkaszlowych, hamujących reakcje alergiczne czy rozszerzających oskrzela. Najlepszym i najczęstszym sposobem podawania preparatów są inhalacje. Leki podawane w postaci aerozolu są skuteczne, ułatwiają oddychanie i nie obciążają żołądka. Niezbędnym przyrządem do przeprowadzenia inhalacji jest odpowiedni inhalator. Polecamy sprawdzone inhalatory ze sklepu medycznego www.medyczny.store, które charakteryzują się niską ceną i popularnością wśród użytkowników. Najmłodszym polecamy inhalator tłokowy Waweluś, którego wygląd zachęci każde dziecko do inhalacji. A jakie badania diagnostyczne przy rozpoznaniu chorób układu oddechowego?
Sprawdź koncentratory tlenu, skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego!
Badania przy diagnozowaniu chorób układu oddechowego
W przypadku podejrzenia wystąpienia schorzenia związanego z oddychaniem, należy udać się do lekarza, który dokona rozpoznania choroby układu oddechowego. Szczególnie niebezpieczne bywają choroby układu oddechowego u dzieci. Specjalista powinien przeanalizować częstotliwość wdechów oraz wydechów, a także ruchy klatki piersiowej. W przypadku chorób układu oddechowego zakaźnych i innych zleca się takie badania jak: spirometria, bronchoskopia, tomografia płuc, RTG klatki piersiowej, USG jamy opłucnej. Lekarz może również sprawdzić morfologię krwi z rozmazem i zlecić testy alergiczne. W celu wykluczenia lub potwierdzenia choroby układu oddechowego bada się również stężenie IgG, IgA i IgM w surowicy.
Higiena i choroby układu oddechowego - zadbaj o swój oddech
Profilaktyka układu oddechowego to najlepszy sposób na zadbanie o swoje zdrowie. Aby zapobiec chorobom, należy przede wszystkim zrezygnować z palenia papierosów, które zawierają mnóstwo szkodliwych substancji. Warto również zwiększyć aktywność fizyczną i zmienić nawyki żywieniowe. Należy także zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, a także jak najczęściej pozbywać się kurzu.