Osoby starsze są szczególnie narażone na problemy z ciśnieniem. Dlatego powinny regularnie je mierzyć i monitorować stan swojego zdrowia. Ciśnieniomierz automatyczny czy ręczny to obowiązkowe urządzenie w domu każdej osoby starszej. Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy dla seniora? Jakie cechy powinien mieć przyrząd do pomiaru ciśnienia u seniora? Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy przeznaczone dla seniora? Zapraszamy do lektury.
Ciśnieniomierz dla seniora - niezbędnik domowej apteczki osoby starszej
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem. Objawami schorzenia są między innymi: zawroty i ból głowy, uderzenia gorąca, kołatanie serca, nadmierna potliwość, spadek energii czy zaczerwienienia w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Wartości prawidłowego ciśnienia wynoszą ok. 120-129 mm Hg dla skurczowego i 80-84 mm Hg dla rozkurczowego. Regularne mierzenie ciśnienia pozwala na monitorowanie jego wysokości i szybkie wykrycie ewentualnej choroby. Nieleczone nadciśnienie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do udaru mózgu czy zawału serca. Dlatego w domu każdej osoby starszej, niezależnie od stanu zdrowia, powinien znaleźć się ciśnieniomierz dla seniora. Jakie rodzaje urządzeń są dostępne na rynku? Jak wybrać ciśnieniomierz dla seniora?
Sprawdź trwałe i łatwe w obsłudze ciśnieniomierze dla seniora w ofercie sklepu medycznego:
Ciśnieniomierz dla seniora – jakie są rodzaje?
Urządzenia do pomiaru ciśnienia różnią się sposobem działania, łatwością obsługi, czytelnością, ceną i wielkością. Ważne, aby dobrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb, umiejętności i schorzeń. Wyróżniamy urządzenia elektroniczne oraz działające bez zasilania (ręczne).
1. Ciśnieniomierze automatyczne:
a) Naramienne
Ciśnieniomierz elektroniczny jest bardzo prosty w obsłudze i sam wykonuje za nas większość pracy. Urządzenie bazuje na metodzie oscylometrycznej, co oznacza, że ciśnienie jest wyczuwalne za sprawą strumienia krwi, który przepływa pod mankietem i powoduje jego drgania. Ciśnieniomierz naramienny idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problemy ze wzrokiem lub słuchem. Przyrząd charakteryzuje się dużym ekranem LCD, może także posiadać funkcję głosową. Niektóre urządzenia wykrywają arytmię, co może być przydać się osobom z problemami kardiologicznymi. Szczególnie polecamy ciśnieniomierz dla osoby starszej łatwy w obsłudze polskiej marki GESS, który posiada wspomnianą funkcję. Poza tym charakteryzuje się dużym ekranem oraz cichą pracą.
Ciśnieniomierz automatyczny dla seniora GESS Elite I - najniższa cena
b) Nadgarstkowe
Jak sama nazwa wskazuje – z pomocą ciśnieniomierza nadgarstkowego pomiaru dokonuje się na nadgarstku (z tętnicy nadgarstka, czyli tętnicy promieniowej). Urządzenie jest małe, poręczne i proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku osób unieruchomionych, mających problem z poruszaniem się. Z drugiej strony (ze względu na mały rozmiar i łączność bluetooth) przyrząd może spodobać się także seniorom aktywnym i lubiącym nowinki techniczne. Ciśnieniomierz posiada takie dodatkowe funkcje jak: wykrywanie arytmii, pamięć pomiarów, uśrednianie trzech ostatnich wartości ciśnienia. Ze względu na spadek elastyczności naczyń przyrząd nie jest polecany osobom, które zmagają się z miażdżycą czy wrodzoną kruchością naczyń. Ciśnieniomierz może dawać im zafałszowany wynik. A jaki ciśnieniomierz dla seniora z nadciśnieniem?
2. Ciśnieniomierze zegarowe
Ciśnieniomierz ręczny to tradycyjny rodzaj urządzenia, który często można spotkać w gabinetach lekarskich. Urządzenie wykorzystuje mechanizm sprężynowy i metodę Korotkowa (osłuchową). Ciśnieniomierz zegarowy jest bardzo dokładny, dlatego szczególnie poleca się go osobom mającym problemy z ciśnieniem i potrzebującym precyzyjnego wyniku. Polecamy ciśnieniomierz GESS OPTIMUM, który zajmuje wysokie miejsce w rankingu ciśnieniomierz dla seniorów. Jednym z jego atutów jest duża średnica tarczy. Mankiet do ciśnieniomierza dla seniora występuje w wielu rozmiarach, a nawet kolorach. Niestety obsługa urządzenia trudna i wymaga większej wprawy. Przyrząd nie sprawdzi się w przypadku seniorów mających problemy ze skupieniem, pamięcią i słabowidzących.
Ciśnieniomierz zegarowy dla osób starszych z nadciśnieniem GESS OPTIMUM
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz dla seniora?
Na rynku mamy bardzo duży wybór ciśnieniomierzy. Producenci zachęcają do zakupu niskimi cenami, mnogością funkcji i atrakcyjnym wyglądem. Istotne jest jednak, aby urządzenie charakteryzowało się dokładnością (błąd pomiaru wynosi do 3 mm Hg). Należy pamiętać, że złej jakości sprzęt, który da nam niedokładny wynik, może zrobić krzywdę naszemu zdrowiu. Ważną cechą ciśnieniomierza jest również wytrzymałość. Najodpowiedniejszy ciśnieniomierz dla seniora powinien służyć latami, dlatego musi być wykonany z twardego tworzywa i posiadać elementy ściśle przylegające do siebie. Należy także zwrócić uwagę na to, żeby urządzenie nie było zbyt skomplikowane i nie przekraczało możliwości seniora. Im mniej komplikacji i przycisków, tym lepiej. W przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych istotny jest też sposób zasilania. Najlepiej, aby przyrząd posiadał zarówno baterie, jak i zasilacz. Dzięki temu będzie można dokonać pomiaru ciśnienia w każdym miejscu i o każdej porze. Pomocną funkcją w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych jest zapisywanie wyników pomiarów, które pozwala na dokładne monitorowanie stanu naszego ciśnienia.