Akcesoria i części do inhalatora - do czego służą i jak ich używać?

Akcesoria i części do inhalatora - do czego służą i jak ich używać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Wszystkie osoby, które kiedykolwiek korzystały z inhalatora doskonale wiedzą, że ich stosowanie wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych akcesoriów. Akcesoria do inhalacji i wymienne części do inhalatora obejmują różnego rodzaju elementy, które ułatwiają korzystanie z inhalatora, a często są niezbędne, aby inhalacja mogła zostać wykonana poprawnie. Inhalatory i asortyment do inhalowania jest szeroki. Czy wszystkie akcesoria pasują do każdego inhalatora? Jakie są akcesoria do inhalatora i kiedy po nie sięgamy? Kiedy trzeba wymieniać części do inhalatora? Zapraszamy do lektury!

Co jest potrzebne, aby inhalator działał w odpowiedni sposób?

Jakie akcesoria inhalatora są niezbędne, aby inhalator działał prawidłowo? Jakie akcesoria do inhalacji wybrać? Wszystko zależy od personalnych potrzeb potencjalnego użytkownika inhalatora. Jeżeli z inhalatora ma korzystać małe dziecko, potrzebnymi częściami do inhalatora będą: maska lub smoczek do inhalacji, jeśli nieco starsze dziecko - maska do inhalatora, a jeżeli osoba dorosła – maska inhalacyjna lub bezpośredni ustnik do inhalacji.

Żeby inhalator działał w sposób odpowiedni, musi zawierać podstawowe części inhalatora takie jak: sprężarka, pojemnik na lek(nebulizator), przewód powietrzny, ustnik, maska lub smoczek, a także filtry powietrza do inhalatora. Sprężarka do inhalatora jest podstawowym elementem inhalatora, który odpowiada za uzyskanie odpowiedniej wydajności inhalacji, dlatego też sprężarka powinna być używana wyłącznie z oryginalnym inhalatorem, do którego była dołączona, ponieważ tylko w takiej sytuacji producent może zapewnić nam deklarowaną skuteczność inhalacji.  Z kolei przewód powietrzny jest elementem łączącym inhalator z maską, który powinien być wykonany ze specjalnych materiałów. Długi przewód inhalacyjny przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy praca inhalatora jest głośna, wtedy dzięki możliwości zwiększenia odległości między inhalatorem a użytkownikiem nebulizacja jest bardziej komfortowa.

Sprawdź akcesoria do inhalatora i części do nebulizatora w partnerskim sklepie medycznym:

akcesoria i części do inhalatora

Kiedy sięgamy po akcesoria do inhalatora?

Niektóre akcesoria do inhalatora są wręcz konieczne, aby przeprowadzić inhalację sprawnie i prawidłowo, a niektóre części do inhalatora są opcjonalne – można, ale nie trzeba z nich korzystać, jednak wiele z nich ułatwia przyjmowanie leku. Przykładem takiego akcesorium może być np. smoczek do inhalacji dla dzieci . Wykorzystuje się go w przypadku niemowląt i małych dzieci, które boją się korzystać z maski do inhalatora, dzięki czemu podawanie leku jest znacznie łatwiejsze. Tuba do inhalacji dla dorosłych stosowana jest często przez osoby starsze. Po maski inhalacyjne dla dzieci i dorosłych sięgają osoby, które chcą efektywnie przyjąć lek i nie mają żadnych obaw związanych z ich stosowaniem, a po ustnik do inhalacji sięgają osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i stosują inhalatory w różnych sytuacjach, w których maska mogłaby być niekoniecznie wygodna, a także osoby, u których zakładanie maski na twarz wiąże się z lękiem.

Jakie są akcesoria i części zamienne do inhalatora?

 • Maska do inhalatora - jest to najczęściej stosowane akcesorium do inhalacji. Maska przykładana jest do twarzy i nosa, do której specjalnym drenem podawany jest rozpylony lek z inhalatora. Maska inhalacyjna powinna być stosowana indywidualnie tylko przez jednego użytkownika - jeżeli z inhalatora korzysta kilka osób, każda z nich powinna mieć swoją, osobistą maskę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek do inhalatora - każda z nich spełnia odpowiednie normy, wykonana jest ze specjalnych bezpiecznych tworzyw, które pozwalają na jej jak najlepsze dostosowanie się do kształtu twarzy. W sklepie medycznym dostępna jest zarówno maska do inhalatora dla dzieci, jak i maska do inhalacji dla dorosłych, są one w różnych rozmiarach– dopasowanych zarówno dla dorosłych, dzieci jak i niemowląt.

                                              Maski do inhalatora dla dzieci Słonik GESS                                          

 • maska do inhalacji dla dzieci

 • Ustnik do inhalatora – z ustnika do inhalacji mogą korzystać osoby, dla których tradycyjna maska jest niewygodna lub używają inhalatora poza domem, np. w miejscach publicznych - wtedy ustnik jest wygodniejszą opcją. Należy jednak pamiętać, aby używając ustnika do inhalatora oddychać przez usta, a nie nos.  

 • Nebulizator (pojemnik na lek) – jest to pojemnik, który jest połączony z inhalatorem. Nebulizator jest nazywany "sercem inhalatora" ponieważ zachodzi w nim proces przekształcenia się płynnego lub sproszkowanego leku w aerozol. zaktualizowany cennik na produkty kosmetyczne i higieniczne, które do tej pory Paniom oferowaliśmy.  

 • Komora inhalacyjna - określana także jako tuba inhalacyjna, jest plastikowym, przezroczystym pojemnikiem w kształcie walca, który odpowiadają dostarczenie leku do inhalatora w odpowiedni sposób, zapobiegając jego stratom. Zazwyczaj komory inhalacyjne składają się z dwóch części – z jednej strony wymiennego ustnika, a z drugiej otworu, do którego przykładany jest inhalator, który uwalnia lek do komory. Pacjent, wykonując wdech przy jej pomocy, jest w stanie zauważyć, ile leku zostało już przez niego przyjęte. Komory inhalacyjne polecane są szczególnie dzieciom, a także osobom starszym oraz osobą z obniżoną odpornością, ponieważ stosowanie komory inhalacyjnej ogranicza ryzyko powstania grzybicy jamy ustnej. 

 • Smoczek do inhalacji dla dzieci - smoczek do inhalatora jest idealną alternatywą maski dla niemowląt i młodszych dzieci. Może być on stosowany razem z inhalatorami tłokowymi, a także ultradźwiękowymi. Często w przypadku młodszych dzieci i niemowląt maska jest elementem, którego się boją -  używając smoczka dziecko się uspokaja, a co za tym idzie, inhalacja jest dla niego bardziej komfortowa i efektywna.

                                                          Smoczek do inhalacji GESS
  smoczek do inhalatora

Dlaczego warto kupić zestaw akcesoriów do inhalacji?

Kupując zestaw akcesoriów do inhalacji, mamy pewność, że są one do siebie dobrze dopasowane, dzięki czemu producent może nam zagwarantować zapewnienie odpowiednich parametrów inhalacji. Warto jednak pamiętać, że akcesoria do inhalacji za każdym razem należy dezynfekować, wtedy w zależności od tego jak często taki zestaw akcesoriów do inhalacji będzie używany, może nam posłużyć nawet do roku. Szczególnie polecamy zestaw do inhalacji Polskiej Marki GESS.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij