Domowe leczenie tlenem, czyli tlenoterapia w warunkach domowych

Domowe leczenie tlenem, czyli tlenoterapia w warunkach domowych

Opublikowany : - Kategorie : Default

Historia domowej tlenoterapii sięga roku 1965. Wtedy właśnie opracowano sposób na przechowywanie ciekłego tlenu w specjalnych, bezpiecznych pojemnikach. Mimo, że od tamtej pory minęło już kilkadziesiąt lat, to domowa tlenoterapia w ostatnim dwudziestoleciu zdobyła największą popularność. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przebiega tlenoterapia w warunkach domowych, jak wybrać domowy koncentrator tlenu i ile domowe leczenie tlenem kosztuje, to zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Tlenoterapia – czym jest?

Tlen jest najczęściej występującym pierwiastkiem na świecie, bez którego nie moglibyśmy żyć. Kiedy brakuje tlenu, dochodzi do niedotlenienia, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Tlenoterapia w domu to sposób leczenia polegający na dostarczaniu choremu zwiększonego stężenia tlenu we wdychanym powietrzu. Za sprawą tlenoterapii życiodajny gaz dociera do pęcherzyków płucnych, dzięki czemu krew jest odpowiednio nasycona tlenem. Urządzeniem służącym do podawania gazu w warunkach domowych jest domowy koncentrator tlenowy. 

Jakie są rodzaje tlenoterapii?

Tlenoterapię można podzielić ze względu na sposób podawania tlenu. Wyróżniamy:

1. Tlenoterapia czynna – polegającą na tym, że tlen podaje się osobie, u której stwierdzono brak oddechu lub niewydolność oddechową. 

2. Tlenoterapia bierna – tlen podaje się samodzielnej osobie, która nie ma problemów z oddychaniem, jednak potrzebuje tlenu z innych powodów (choroby).

Ze względu na czas trwania leczenia możemy jeszcze wyróżnić: długotrwałą tlenoterapię, krótkotrwałą tlenoterapię i przewlekłą tlenoterapię. To, jak długo będzie trwać domowa tlenoterapia, konieczna przy przewlekłej tlenoterapii, zależy od stanu pacjenta i towarzyszących mu dolegliwości. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jaki jest średni i bezpieczny czas przeprowadzania tlenoterapii w domu. 

Jakie są wskazania do domowej tlenoterapii?

Tlenoterapia w warunkach domowych to doskonały sposób na przedłużenie i poprawę jakości życia. Leczenie tlenem zaleca się przede wszystkim w przypadku ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej. Niedotlenienie objawia się przyspieszonym oddechem, dusznością, atakami kaszlu, przyspieszoną akcją serca.

Wśród wskazań do domowej tlenoterapii znajdują się:

· przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

· astma oskrzelowa

· rozedma płuc

· rozstrzenie oskrzeli

· mukowiscydoza

· otyłość

· bezdech senny

· niewydolność krążenia

· nadciśnienie tętnicze

· zwłóknienie mięśnia sercowego.

gess domowy koncentrator tlenu

Domowa tlenoterapia przy pomocy koncentratora tlenu

Domowy koncentrator tlenu to urządzenie niezbędne podczas tlenoterapii w domu. Przyrząd pobiera z otoczenia powietrze, które składa się z tlenu, azotu (w największym stopniu) i śladowych ilości innych gazów. Koncentrator tlenu do domu absorbuje azot, za sprawą czego wytwarza się tlen o stężeniu wynoszącym ponad 90 procent. Wytworzony tlen trafia do organizmu chorego. Można wyróżnić kilka rodzajów urządzeń. Koncentrator tlenu przenośny to dobre rozwiązanie dla osób, które często się przemieszczają i podróżują. Minusem takiego urządzenia jest mniejszy przepływ tlenu w porównaniu do koncentratora tlenu stacjonarnego. Polecamy domowy koncentrator tlenu polskiej marki GESS, występujący w dwóch wariantach. Pierwszy model to koncentrator wytwarzający 5 litrów tlenu na minutę, natomiast drugi to urządzenie, które generuje aż 10 litrów tlenu na minutę. Oba aparaty wyposażone są między innymi w duży ekran LCD, charakteryzują się cichą pracą, wysoką jakością i wydajnością. Co więcej, mogą pracować przez 24 godziny na dobę, co jest szczególnie istotne dla osób wymagających stałej tlenoterapii domowej.

Jak załatwić tlen do domu i ile kosztuje tlenoterapia domowa?

Domowy koncentrator tlenu to inteligentne urządzenie, które samo wytwarza tlen o wysokim stężeniu. Dlatego jedyny wydatek, jaki ponosimy, to zakup sprzętu do domowej tlenoterapii. Warto zainwestować pieniądze w koncentrator domowy najlepszej jakości i cieszyć się nim przez lata. Średnia cena dobrego, funkcjonalnego koncentratora tlenu do domu to ok. 2500 zł. Najlepiej wybrać urządzenie zaufanej marki i z zaufanego źródła, jakim jest na przykład sklep medyczny. Należy uważać na sprzęt niskiej jakości, który nie będzie wytwarzać tlenu o wysokim stężeniu i może okazać się bezużytecznym gadżetem.

Jak długo trwa tlenoterapia w warunkach domowych?

Zasady podawania tlenu w domu powinien ustalić lekarz, jednak istnieje kilka uniwersalnych reguł, których warto się trzymać. Pierwsza z nich wiąże się porą domowej tlenoterapii. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli będziemy przeprowadzać domową tlenoterapię podczas snu. Należy także uważać na długość podawania tlenu. Mimo że domowy koncentrator tlenu dobrej jakości jest w stanie pracować 24 godziny na dobę, to zbyt długi czas podawania tlenu może skutkować bólem głowy. Optymalny i najbardziej efektowny czas przeprowadzania tlenoterapii w domu to 15 godzin. W rezultacie następują między innymi: poprawa utlenowania całego serca, zmniejszenie ciśnienia w tętnicy płucnej, zwiększenie ogólnego komfortu życia. Wszelkie wątpliwości co do stosowania tlenu warto skonsultować z lekarzem. Jeśli jesteśmy zdrowi i zastanawiamy się nad tlenoterapią w warunkach domowych, to również powinniśmy udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy nie ma przeciwskazań. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij