Międzynarodowa, żółta Książeczka Szczepień. Jakie szczepienia dla podróżujących?

Międzynarodowa, żółta Książeczka Szczepień. Jakie szczepienia dla podróżujących?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Międzynarodowa Książeczka Szczepień - co to jest i gdzie ją otrzymać?

Wybierasz się na wakacje w tropikalne miejsca? Sprawdź, czy nie będziesz musiał zaopatrzyć się w dokument, jakim jest żółta książeczka szczepień. WHO zaleca szczepienie przeciwko żółtej gorączce podczas podróży do obszarów endemicznych i regionów, w których choroba ta jest powszechna, takich jak Afryka i Ameryka Południowa. Jak udokumentować szczepienia przed podróżą? Pomoże nam w tym Międzynarodowa Książeczka Szczepień, ale czym ona właściwie jest? Dlaczego nazywa się ją także paszportem covidowym? Odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące międzynarodowej książeczki szczepień: kto wydaje, gdzie kupić oraz dlaczego żółty paszport szczepień to doskonałe rozwiązanie jako książeczka szczepień międzynarodowa, znana przez służby graniczne na całym świecie.

Czym jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień?

Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis) określana także jako paszport szczepień medyczny, stanowi dokument, który potwierdza przebycie szczepień. Książeczka szczepień wydawana jest przez specjalnie do tego powołane poradnie medycyny podróży oraz punkty szczepień dla osób wyjeżdżających za granicę. W książeczce szczepień umieszczone są informacje na temat danych osobowych pacjenta, a także szczepień, jakie przeszedł - rodzajów szczepienia, daty szczepienia, miejsca, gdzie została podana szczepionka, a także nazwy i numeru serii szczepionki. W żółtej książeczce mogą być odnotowywane także informacje o kolejnych terminach szczepień, a także obserwacje dotyczące odczynów niepożądanych. Żółta książeczka szczepień WHO jest przede wszystkim dokumentem potwierdzającym przebycie szczepienia przeciwko żółtej gorączce, jednak możne w niej umieścić informacje również odnoście otrzymanych innych, dodatkowych szczepień, w tym szczepienia przeciwko COVID-19. Z tego powodu, znana jest także jako międzynarodowa książeczka szczepień covid.

Żółta książeczka szczepień covid gdzie kupić? Sprawdź najlepszy sklep medyczny:

międzynarodowa książeczka covidowa

Żółta Książeczka Szczepień - kiedy i gdzie jest wymagana?

Książeczka szczepień żółta jest wymagana w przypadku wyjazdu do kraju, gdzie żółta gorączka jest chorobą występującą na danym terenie. Szczepienie przeciwko żółtej febrze obowiązkowe jest dla każdej osoby, która przyjeżdża do następujących krajów: Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jakie szczepienia umieszcza się w żółtej Międzynarodowej Książeczce Zdrowia?

Międzynarodowa książeczka szczepień związana jest ze szczepieniem przeciwko żółtej gorączce, które jest obowiązkowym szczepieniem w przypadku turystów podróżujących do krajów tropikalnych takich jak Afryka i Ameryka Południowa jednak można w niej umieścić także inne szczepienia, które mogą być wymagane w różnych państwach, dlatego niektórzy określają ją jako międzynarodowa książeczka zdrowia.

Międzynarodowy paszport szczepień może zawierać następujące szczepienia:

 • żółta gorączka,
 • dur brzuszny,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • choroba meningokokowe,
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • wścieklizna.
 • tężec, błonica i krztusiec,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • odra, świnka i różyczka,
 • poliomyelitis.
 • Koronawirus (COVID-19) (książeczka covidowa)

Przed każdą podróżą zagraniczną warto sprawdzić, jakie są szczepienia obowiązkowe w danym kraju.

W każdą podróż świetnie sprawdzi się podróżny ciśnieniomierz nadgarstkowy GESS mini 2:

ciśnieniomierz nadgarstkowy gess mini

Gdzie można ją otrzymać książeczkę szczepień i ile kosztuje?

Międzynarodowa książeczka szczepień dostępna jest w sklepie medycznym www.medyczny.store, w punktach szczepień podróżnych przed wyjazdami, a także w poradniach medycyny tropikalnej. Jeżeli planujesz podróż do kraju gdzie żółta książeczka jest wymagana - pamiętaj o zaszczepieniu się wcześniej, ponieważ adnotacja dotycząca szczepienia np. na żółtą gorączkę uzyskuje ważność dopiero po 10 dniach od iniekcji. Cena żółtej książeczki szczepień to od kilku do kilkunastu złotych, jednak jest to cena samej książeczki, nieuwzględniająca kosztu szczepienia. Koszt szczepienia przeciw żółtej gorączce w zależności od placówki to minimum ponad 200 złotych.

Paszport covidowy ułatwi podróże małe i duże

Żółta, międzynarodowa książeczka szczepień może stać się także paszportem covidowym - wystarczy, że umieścimy w niej potwierdzony zapis o odbyciu szczepienia na koronawirusa. Od 1 lipca 2021 roku obywatele Unii Europejskiej mogą posługiwać się tzw. paszportem covidowym, dzięki któremu mogą się oni swobodnie przemieszczać między granicami. Dokument taki otrzymują:

 • ozdrowieńcy – od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR,
 • osoby, które są zaszczepione przeciwko COVID-19 dwoma dawkami dwudawkowych szczepionek lub jedną dawką preparatu Johnson&Johnson – od 14 dnia po uzyskaniu pełnej dawki,
 • osoby, które uzyskały negatywny wynik testu molekularnego (PCR, NAAT, LAMP) lub antygenowego na obecność koronawirusa.

Oprócz żółtej książeczki szczepień, można posługiwać się także innym dokumentem. Unijny Certyfikat COVID potocznie zwany jako paszport covidowy występuje zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej, dlatego możemy zarówno go sobie wydrukować jak i osiadać w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel lub IKP.

Należy pamiętać, że każdy kraj ma swoją własną politykę dotyczącą ruchu granicznego, dlatego wybierając się w zagraniczną podróż, warto sprawdzić jakie zasady obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Paszport covidowy i żółta książka szczepień jest pewnym ułatwieniem w podróżach międzynarodowych, jednak każda osoba podróżująca za granicę jest zobowiązana każdorazowo sprawdzać obowiązujące przepisy prawa i ew. obostrzenia pandemiczne, jakie w danym kraju obowiązują.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij