Czy inhalacje pomagają na zatoki? Jaki inhalator na zatoki wybrać?

Czy inhalacje pomagają na zatoki? Jaki inhalator na zatoki wybrać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Zapalenie zatok może skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Każdy, kto choć raz miał chore zatoki, doskonale wie, z jakim bólem i dyskomfortem to się łączy. Jak złagodzić ból zatok? Do najpopularniejszych sposobów należą między innymi: wykonywanie naparów ziołowych, nawilżanie, masaż wodny zatok i inhalacje na zatoki. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czy inhalacje pomagają na zatoki, oraz jaki inhalator na zatoki wybrać. 

Jakie są objawy infekcji i zapalenia zatok?

Zatoki to niewielkie jamy umiejscowione w okolicach nosa i czoła. Ich zadaniem jest oczyszczanie wdychanego przez nas powietrza. Kiedy dochodzi do niedrożności zatok, wtedy pojawia się infekcja i zapalenie zatok. Do objawów chorych zatok należą:

  • ból głowy
  • ból w okolicach oczu i kości policzkowych
  • zatkany nos
  • katar
  • problemy z węchem
  • złe samopoczucie
  • trudności w oddychaniu nosem.

W przypadku alergików mogą pojawić się również: łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Nieleczone zatoki mogą doprowadzić do kolejnych chorób (np. do zapalenia ucha). Dlatego nie powinno się lekceważyć objawów infekcji i jak najszybciej rozpocząć kurację, na przykład za pomocą inhalacji na zatoki.

Czy inhalator pomaga na zatoki?

Wśród sposobów na leczenie chorych zatok na pierwszym miejscu najczęściej znajdują się inhalacje na zatoki. Popularność wynika z tego, że inhalacja zatok jest łatwa do zrealizowania, daje wyraźne efekty i pomaga szybko wrócić choremu do zdrowia. Przydatnym urządzeniem do inhalacji zatok, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest nebulizator do zatok. Warto mieć w domu taki przyrząd i wykorzystać go w leczeniu chorych zatok. A jaki inhalator na zatoki najlepiej wybrać? Tego dowiesz się w kolejnej części artykułu. Należy wspomnieć, że wyróżniamy kilka postaci zapalenia zatok: ostre, podostre i przewlekłe. Jeśli objawy choroby są nasilone, nie przechodzą przez kilka dni i nie pomagają nawet inhalacje w celu oczyszczenia zatok, to wtedy niezwłocznie powinno udać się do lekarza.

Sprawdź sprawdzone i polecane inhalatory na zatoki w sklepie medycznym

gess inhalator na zatoki

5 powodów, dla których warto wykonywać inhalacje na zatoki:

1. Wdychając parę wodną oczyszczamy zatoki.

2. Dzięki inhalacjom na zatoki udrażniamy górne drogi oddechowe.

3. Za pomocą inhalacji zatoki rozrzedzamy zalegającą wydzielinę i łatwiej nam się oddycha.

4. Leczenie zatok inhalacją uśmierza ból.

5. Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki mają działanie wysoce nawilżające.

Czym robić inhalacje na zatoki?

Istnieją dwa sposoby przeprowadzania inhalacji na zatoki. Pierwszym z nich jest tzw. „parówka”, którą można wykonać przy pomocy miski z gorącą wodą, ręcznika i ziół lub olejków. Należy jednak być bardzo ostrożnym i uważać, aby się nie oparzyć, dlatego ten sposób nie jest zalecany w przypadku dzieci. Najskuteczniejszym i najlepszym urządzeniem do inhalacji zatok jest inhalator na zatoki. Nebulizator do zatok jest łatwy w obsłudze i , co istotne, można go dostosować do określonego wieku chorego. Nowoczesne inhalatory zachęcają wyglądem i jakością wykonania - żadne dziecko nie oprze się inhalatorowi na zatoki w kształcie smoka. Inhalacje na zatoki inhalatorem to gwarancja bezpieczeństwa i dobrego efektu. Polecamy inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej, które można wykonywać nawet profilaktycznie w okresie grzewczym (suche i ciepłe powietrze sprzyja infekcjom). Sól fizjologiczna do leczenia chorych zatok jest niedroga, łatwo dostępna (bez recepty) i może być podawana nawet niemowlętom. 

Jak zrobić inhalacje solą fizjologiczną na zatoki

Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiają oddychanie i uśmierzają ból. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach podczas inhalacji zatok nebulizatorem. 

1. Pojemnik na lek należy wypełnić ampułką z solą fizjologiczną (ma ona najczęściej ok 5 ml).

2. Następnym krokiem jest nałożenie maski na twarz i uruchomienie inhalatora na zatoki.

3. Inhalacje na zatoki nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.

4. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie wykonywać inhalacji, kiedy jesteśmy głodni, lub jeśli przed chwilą zjedliśmy posiłek.

5. Powinno się również uważać na porę wykonywania czynności i nie robić inhalacji na zatoki bezpośrednio przed snem.

wawelus inhalacje na zatoki

Jak często robić inhalacje na zatoki oraz jaki inhalator na zatoki wybrać?

Częstotliwość wykonywania inhalacji na zatoki jest uzależniona od tego, z jak zaawansowaną chorobą mamy do czynienia. Aby inhalacja przyniosła skutki, należy robić ją regularnie przez kilka dni, ok 2-3 razy dziennie. A jaki inhalator na zatoki najlepiej wybrać? Dzieciom polecamy wspomniany GESS WAWELUŚ, który zachęca ciekawym wyglądem i może być także używany przez dorosłych. Warto również przyjrzeć się bliżej inhalatorowi GESS MAJA. To cichy, estetyczny i funkcjonalny sprzęt. Co więcej, to inhalator na zatoki dla dorosłych, jak i dla dzieci, czyli urządzenie uniwersalne. Inhalator na zatoki zbiera świetne opinie od użytkowników, którzy zwracają uwagę między innymi na prostotę obsługi. Warto zacząć wykonywać inhalacje na zatoki i przekonać się, jakie korzyści niesie ten sposób leczenia. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij