Inhalacje z soli fizjologicznej - jak i kiedy wykonywać?

Inhalacje z soli fizjologicznej - jak i kiedy wykonywać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Domowa inhalacja z soli fizjologicznej to doskonały sposób na nawilżenie oraz oczyszczenie dróg oddechowych z uciążliwych wydzielin, powstających najczęściej wskutek infekcji. To niezastąpiony, nieinwazyjny element terapii, którą warto stosować przy kaszlu, katarze oraz przy przeziębieniu. W tym artykule dowiesz się, czym jest sól fizjologiczna, jakie jest jej zastosowanie oraz jak poprawnie wykonać inhalacje z soli fizjologicznej. Dowiedz się także, czy inhalacje z soli można robić na noc. Zapraszamy!

Sól fizjologiczna - co to jest?

Sól do inhalacji to nic innego jak łagodny, wodny roztwór chlorku sodu, którego stężenie wynosi 0,9 procent. Jej właściwości i zastosowanie są ściśle powiązane z tradycyjną rolą, jaką zarówno chlor jak i sód spełniają w organizmie człowieka - to jedne z podstawowych składników płynu pozakomórkowego. Z tego powodu, sól fizjologiczna stosowana jest do nawadniania organizmu oraz przywracania odpowiedniej ilości elektrolitów w płynach ustrojowych - aby osiągnąć to najszybciej, podaje się ją w formie dożylnej przez kroplówkę. Sól uzupełnia się także innymi substancjami i lekami, aby podać je w formie zastrzyku. Najpopularniejszą metodą wykorzystywania soli fizjologicznej, szczególnie w zaciszu domowym, jest podawanie jej drogą wziewną podczas nebulizacji oraz inhalacji. Sól fizjologiczna do inhalacji sprzedawana jest w niewielkich ampułkach, ponieważ raz otwarta, szybko traci swoją sterylność - przez co w niewykorzystanym płynie mogą rozwinąć się szkodliwe kolonie bakterii. 

Na co pomaga inhalacja z soli fizjologicznej?

Głównym zadaniem, które spełnia inhalacja z soli fizjologicznej, jest nawilżanie błon śluzowych w układzie oddechowym. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagającą się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Tego typu terapia nie tylko nawilża wysuszone i podrażnione błony i naskórek, ale pomaga także rozrzedzić i upłynnić zalegającą wydzielinę, dzięki czemu znacznie łatwiej wydalić ją z organizmu. Inhalacja solą fizjologiczną rekomendowana jest przy schorzeniach oskrzeli, obfitym katarze a nawet przy bólu zatok. Pacjenci wykorzystują tę metodę także przy infekcjach gardła oraz przy jesiennym przeziębieniu. Odpowiednio wykonywana inhalacja z soli na kaszel nie tylko łagodzi uciążliwe objawy chorobowe, ale potrafi zmniejszyć ból głowy i przywrócić komfort podczas oddychania, co jest szczególnie ważne podczas snu. Inhalacja jest nie tylko najszybszą, ale także jedną z najbezpieczniejszych metod podawania leków - jest nieodłącznym elementem terapii poważniejszych schorzeń takich jak zapalenie płuc czy chorób przewlekłych: astmy czy mukowiscydozy. 

Sprawdź najlepsze inhalatory do inhalacji solą fizjologiczną 

inhalacje z soli fizjologicznej jak wykonać

Nebulizacja solą fizjologiczną

Jak prawidłowo przeprowadzić inhalacje z soli fizjologicznej? Po pierwsze, powinniśmy wyposażyć się w porządny inhalator. Jego najważniejszym elementem jest nebulizator, zwany także pojemnikiem na lek - dochodzi w nim do rozdrobnienia soli fizjologicznej, aby ta w formie lekkiej mgiełki mogła wniknąć bezpośrednio do dróg oddechowych użytkującego inhalator. Aerozol skutecznie oddziałuje na zalegająca wydzielinę, rozrzedzając ją, przez co znacznie łatwiej usunąć ją z dróg oddechowych. Sól do inhalacji uspokaja także zaognione i podrażnione błony śluzowe, przynosząc znaczną ulgę i poprawiając samopoczucie chorego. 

Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej?

Dzięki temu, że od pewnego czasu inhalatory goszczą w niemal każdym domostwie domowym, inhalacje z solą są jedną z pierwszych metod leczenia, po którą sięgamy. Jest to metoda w pełni bezpieczna, niedroga i możemy ją przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności wizyty u specjalisty - sól do inhalacji jest wydawana w każdej aptece bez recepty. Inhalacje z soli są bardzo proste - wystarczy wypełnić nebulizator (pojemnik na lek) ampułką, założyć na twarz maskę do inhalatora i uruchomić inhalator. Jedna ampułka, zawierająca sól fizjologiczną, ma zazwyczaj pojemność 5 ml - to wystarczająca ilość do przeprowadzenia pojedyńczej inhalacji. Po skończonym zabiegu, należy wyłączyć i oczyścić urządzenie, przygotowując je tym samym do następnej sesji, a opakowanie po ampułce wyrzucić do kosza. Gotowe!

Inhalacje z soli - ile razy dziennie można je wykonywać?

Inhalacje na katar czy zatoki przy pomocy wodnego roztworu chlorku sodu najlepiej przeprowadzać dwa lub trzy razy w ciągu dnia, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania uciążliwych dolegliwości. Inhalacja, w zależności od zastosowanego nebulizatora, powinna zamknąć się w maksymalnie 10 minutach - taką możliwość daje zastosowanie inhalatora marki GESS Oliwia lub Maja. Warto pamiętać, że ostatnia w ciągu dnia inhalacja z soli fizjologicznej nie powinna być wykonywana bezpośrednio przed snem, ponieważ jej właściwości odkrztuszające mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość nocnego odpoczynku. Sesje inhalacyjne z wykorzystaniem soli powinny być wykonywane także w odpowiednim odstępie czasowym po posiłku, aby nie doprowadzić do nudności i wymiotów - szczególnie w przypadku dzieci. 

Z czego inhalacje na katar dla niemowlaka?

Wielu rodziców i opiekunów zastanawia się, jak pozbyć się kataru u niemowlaka najskuteczniej i w jak najbezpieczniejszy sposób. Inhalacja niemowlaka solą fizjologiczną to doskonały sposób na łagodzenie kataru oraz innych objawów przeziębienia. Jest ona całkowicie obojętna dla tkanek ludzkiego organizmu, dlatego jej stosowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Z powodzeniem można używać tego roztworu do zwalczania kaszlu i kataru u noworodków. Aby uprzyjemnić proces, warto zastosować kolorowy inhalator dla dzieci GESS Waweluś, który sprawi, że inhalacja stanie się atrakcyjna dla malucha. Co ważne -  w razie potrzeby, ten aparat do inhalacji może być wykorzystywany także przez pozostałych członków rodziny, niezależnie od ich wieku. Nebulizator dla dzieci Polskiej Marki GESS zawiera w zestawie odpowiednie końcówki oraz maski do nebulizatora, które bez problemu dopasują się do niedużego obwodu główki dziecka. W ofercie posiadamy również smoczek do inhalatora, dzięki którym sól fizjologiczna dla noworodka może być wykorzystywana w inhalacji niemowląt od pierwszych dni ich życia. 

inhalator dla dziecka GESS

Czy istnieją przeciwskazania do inhalacji solą fizjologiczną?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej - wodny roztwór soli jest substancją neutralną dla organizmu człowieka. Są jednak takie schorzenia, przy których należy unikać wykonywania inhalacji. Są to choroby nowotworowe, ropne zapalenia zatok i migdałów, gruźlica, krwotoki w obrębie dróg oddechowych, niewydolność oddechowa czy poważne stany zapalne, którym towarzyszy wysoka gorączka. We wszystkich wyżej wymienionych stanach chorobowych, stanowczo odradzamy stosowania opisywanej metody leczniczej i profilaktycznej. Kolejnym przeciwskazaniem jest zauważenie uszkodzenia inhalatora - ważne jest, aby przed każdą sesją inhalacyjną dokładnie sprawdzić stan maszyny i przeprowadzać inhalacje w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. 

Inhalacje na katar i kaszel nie tylko przy przeziębieniu?

Uniwersalny inhalator do soli fizjologicznej to jeden z takich sprzętów, który po prostu warto mieć w domu - szczególnie, jeśli zamieszkuje w nim maluch, który narażony jest na infekcje znacznie częściej niż osoba dorosła.  Nebulizacja z solą od wielu lat zdobywa uznanie wśród użytkowników oraz lekarzy specjalistów - to doskonałe rozwiązanie, które możemy wdrożyć natychmiast, jeśli obserwujemy pierwsze symptomy choroby lub przeziębienia. Warto pamiętać, że zarówno kaszel jak i katar nie zawsze wywołane są infekcją wirusową - inhalacje z soli fizjologicznej są wykorzystywane także przy łagodzeniu objawów alergii, przesuszenia śluzówek oraz objawów chorób przewlekłych. Wybierz inhalator GESS, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania i przekonaj się, dlaczego warto się inhalować - łatwo, tanio i bezboleśnie.

Cieszymy się, że wiesz już wszystko na temat inhalacje z soli fizjologicznej jak robić, ile leku należy wlać oraz kiedy najlepiej robić inhalacje. Zapraszamy do lektury pozostałych wpisów!

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij