Jak prawidłowo wykonać inhalację (nebulizację) w domu?

Jak prawidłowo wykonać inhalację (nebulizację) w domu?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Inhalator (nebulizator) służy do leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Za jego pomocą wdycha się roztwór leku - antybiotyku, środka rozkurczowego, sterydu. Inhalacja jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia wielu chorób układu oddechowego, a mogą z niej skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Przed użyciem sprzętu, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje nebulizatorów, kto powinien z nich korzystać, i jak używać inhalatora w sposób prawidłowy. Czy można robić inhalację na noc? Na to pytanie także odpowiemy. 

Inhalatory – jakie są jego rodzaje i czym się różnią?

Na rynku mamy wiele rodzajów inhalatorów. Różnią się one parametrami technicznymi, rozmiarem, dołączonymi akcesoriami i przeznaczeniem. Efektywność inhalacji zależy od odpowiednio dobranego urządzenia. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze warianty inhalatora.

1. Nebulizator pneumatyczny (tłokowy) – umożliwia podanie wszystkich rodzajów leków, przeznaczony dla każdej grupy wiekowej. Inhalator działa z pomocą sprężarki, która wytwarza sprężone powietrze. W ten sposób lek zamienia się w aerozol odpowiedni do inhalacji. Sprężarka i inhalator najczęściej są ze sobą połączone gumowym wężykiem. Nebulizator pneumatyczny to produkt uniwersalny i przystępny cenowo. Nowoczesne inhalatory są ciche i nie wymagają częstych przerw w pracy. Jednym z ciekawszych produktów dostępnych na rynku jest inhalator GESS MAJA. Warto zapoznać się z produktami polskiej marki Gess, które cechują się wysoką jakością i korzystną ceną. 

2. Inhalator ultradźwiękowy – wytwarza gęsty aerozol za pomocą energii ultradźwięków. Zalecany przede wszystkim do nawilżania dróg oddechowych. W przeciwieństwie do nebulizatora pneumatycznego, inhalator ultradźwiękowy nie może być stosowany ze wszystkimi lekami. Dlatego zawsze przed użyciem należy dokładnie czytać ulotkę i sprawdzić, czy inhalator będzie współpracował z danym lekiem. 

3. Nebulizator siateczkowy (membranowy) to nowoczesne urządzenie, które wytwarza aerozol za pomocą wibracji membrany. Podobnie jak nebulizator tłokowy, inhalator siateczkowy umożliwia podanie wszystkich rodzajów leków. Do zalet urządzenia można jeszcze zaliczyć cichą pracę, skuteczność działania i niewielki rozmiar. Niestety - inhalator membranowy jest dużo droższy niż nebulizator tłokowy. Zaleca się go przede wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłe choroby i często korzystają z urządzenia.

4. Inhalator ciśnieniowy (MDI) – małe urządzenie zawierające określoną dawkę leku. Po naciśnięciu przycisku przez chorego uwalnia się gaz z lekiem. Nebulizator nie wymaga użycia prądu i jest niedrogi, jednak wymaga koncentracji (nie polecany dla dzieci).

Kiedy warto korzystać z inhalacji inhalatorem?

Prawidłowa nebulizacja jest bezpieczniejsza niż podawanie doustne leku. Preparaty przyjmowane za pomocą inhalatora w mniejszym stopniu wnikają w krew, dzięki czemu obniża się prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych leku. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak poprawnie stosować aparat do inhalacji. Nebulizator jest polecany osobom zmagającym się z różnymi dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych. Do najczęstszych schorzeń, które skłaniają do sięgnięcia po inhalator należą:

  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • astma oskrzelowa
  • stany zapalne nosa, zatok, gardła, krtani
  • stan zapalny migdałków podniebiennych
  • grzybice jamy ustnej, gardła, krtani
  • grzybica układu oddechowego (pneumocystoza)
  • podrażnienia strun głosowych
  • nieżyt nosa
  • alergie różnego rodzaju.

Dlaczego znajomość instrukcji nebulizacji jest ważna?

Efektywność nebulizacji zależy w dużej mierze od tego, czy będziemy pamiętać o prawidłowym przeprowadzeniu inhalacji. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego inhalatora, zależnie od schorzenia, przyjmowanego leku i wieku. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci - nieodpowiednio dobrany inhalator może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Na rynku dostępne są atrakcyjne wizualnie urządzenia, stworzone specjalnie z myślą o dzieciach (np. inhalator GESS WAWELUŚ). Przeprowadzanie nebulizacji jest świetnym sposobem na leczenie dróg oddechowych, ale tylko wtedy, kiedy jest robione prawidłowo. Dlatego zawsze należy czytać instrukcję. Tylko prawidłowy sposób inhalacji i bezpieczne korzystanie z inhalatora zapewnią nam efekty, jakich oczekujemy.

Czy można robić inhalacje na noc?

Inhalacje na noc wieczorową porą są bezpieczne, jeśli wykonujemy je przy użyciu soli fizjologicznej. Nie wolno jednak inhalować dzieci i dorosłych podczas snu. Jeśli konieczne jest zastosowanie leku do nebulizacji wydawanego na receptę, warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania - znajdują się na niej wszystkie najważniejsze informacje, także te o porach podawania leku. 

Sprawdź najlepsze inhalatory w sklepie medycznym

jak prawidłowo wykonać inhalację

Jak prawidłowo wykonać inhalację? Nebulizacja krok po kroku

1. Pierwszym krokiem do prawidłowego przeprowadzenia nebulizacji jest dokładne umycie i wysuszenie rąk.

2. Kolejna czynność, jaką należy wykonać, to sprawdzenie, czy nasz zestaw jest kompletny.

3. Jeśli wszystko z inhalatorem jest w porządku, możemy przystąpić do złożenia go zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. 

4. Podłączamy nebulizator do prądu.

5. Odmierzamy przypisaną dawkę leku i umieszczamy ją w odpowiednim miejscu.

6. Kolejnym krokiem jest dokładne nałożenie ustnika/maseczki. Prawidłowe działanie inhalatora jest w dużej mierze zależne od tego, czy odpowiednio wykonaliśmy ten punkt.

7. Zajmujemy wygodną pozycję siedzącą (lub leżącą w przypadku niektórych inhalatorów) i bierzemy głębokie wdechy.

8. Prawidłowa inhalacja powinna trwać ok. 10-15 minut (po wykorzystanie leku, gdy nie pojawia się już aerozol).

9. Wyłączamy urządzenie i odłączamy od prądu.

10. Ostatnia czynność, jaką powinniśmy wykonać, jest przepłukanie jamy ustnej. 

Co zrobić po zakończonej inhalacji? Konserwacja i czyszczenie inhalatora

Po każdym użyciu nebulizator należy dokładnie rozłożyć, a następnie umyć (z pomocą wody oraz delikatnego płynu do naczyń) i wysuszyć. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w inhalatorze nie zostały żadne resztki leku. Nie możemy również zapomnieć o dokładnym umyciu i dezynfekcji ustnika lub maseczki, z których korzystaliśmy. Jedyny element, który wymaga jedynie delikatnego przetarcia od zewnętrznej strony, jest przewód powietrza (rurka). Czyszczenie elementu od środka może go zniekształcić, a w konsekwencji uniemożliwić korzystanie z całego sprzętu. Jeśli wiesz już, w jaki sposób korzystać z inhalatora, i jak go czyścić, nie pozostaje nic innego jak wybór odpowiedniego urządzenia i cieszenie się efektami kuracji.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij