Koncentrator tlenu - co to jest? Jak działa i kiedy go używać?

Koncentrator tlenu - co to jest? Jak działa i kiedy go używać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Oddychanie jest podstawową czynnością, którą wykonujemy codziennie niemal 25 tysięcy razy - przyjmując uśrednioną wartość, wynoszącą kilkanaście razy na minutę. Przy każdym wdechu dostarczamy do płuc tlen, który odgrywa w ludzkim organizmie jedną z kluczowych ról - utleniona krew docierając do każdego organu w ciele, odżywia tkanki i usprawnia pracę całego organizmu. W przypadku pojawienia się niewydolności oddechowej, konieczne jest zastosowanie tlenoterapii, którą umożliwiają koncentratory tlenu. Czym jest koncentrator tlenu, jak działa i dla kogo jest przeznaczony - na te oraz inne pytania dotyczące domowej tlenoterapii odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury, która odpowie na wiele pytań dotyczących koncentratora tlenu. 

Co to jest koncentrator tlenu i jak działa? 

Koncentrator tlenowy to urządzenie medyczne, które stosowane jest w tlenoterapii - polega ona na podawaniu pacjentowi powietrza z wyższą niż standardowa zawartością tego pierwiastka. Jak powszechnie wiadomo, na podstawowy skład otaczającego nas powietrza składają się azot (78%), tlen (21%) oraz inne gazy (1%) - jednak w przypadku pacjenta z niewydolnością oddechową, taka zawartość tlenu nie jest wystarczająca. 

Aparat tlenowy jakim jest koncentrator tlenu zasysa powietrze z otoczenia, absorbując azot i nasycając powstałą mieszaninę tlenem, którego stężenie przekracza nawet 90% - w tej sytuacji, nazywamy ją tlenem medycznym.  Dostarczenie tlenu medycznego do organizmu pacjenta pozwala na dotarcie pierwiastka do większej ilości pęcherzyków płucnych - pomaga to dotlenić komórki oraz osiągnąć optymalny poziom saturacji krwi. Dobry koncentrator tlenu posiada także filtry oczyszczające powietrze i butelkę nawilżającą - oba te udogodnienia sprawiają, że podawany przez koncentrator tlenu gaz jest doskonałej jakości - tylko taki w znaczący sposób może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie chorego. 

Koncentrator tlenu - dla kogo jest przeznaczony?

Tlenoterapia domowa, do której wykorzystuje się koncentratory tlenu, stosowana jest głównie u osób dotkniętych chorobami układu oddechowego, nowotworami, schorzeniami kardiologicznymi oraz powikłaniami pochorobowymi. Koncentratory tlenu są powszechnie stosowane u pacjentów dotkniętych POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), astmą czy mukowiscydozą, a także u osób z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym. W dobie pandemii koronawirusa, kondensator tlenu to jedno z najbardziej pożądanych urządzeń. Zarówno ozdrowieńcy jak i osoby chore korzystają z jego wsparcia, podczas zmagania się z niewydolnością oddechową. Domowa tlenoterapia z zastosowaniem koncentratora tlenu nie jest w stanie zastąpić hospitalizacji, ale w wielu przypadkach pozwala jej uniknąć. Warto używać tlenu w sposób ostrożny i rozważny, najlepiej po wcześniejszej konsultacji medycznej - ponieważ nieumiejętne korzystanie z generatora tlenu może doprowadzić także do pogorszenia objawów i stanu zdrowia. 

Respirator a koncentrator tlenu 

Wiele osób myli te dwa urządzenia medyczne, jakim jest koncentrator tlenu i respirator. Jak opisaliśmy powyżej, koncentrator tlenu stosowany jest w przypadku niewydolności oddechowej - zarówno ostrej jak i przewlekłej, jednak służy on do tlenoterapii biernej, podczas której tlen wdychany jest przy udziale samodzielnego oddechu pacjenta, który jest świadomy i może być przerwana w dowolnym momencie. Natomiast respirator, nazywany "sztucznym płucem", stosowany jest do tlenoterapii czynnej, która polega na mechanicznym wtłaczaniu powietrza do dróg oddechowych pacjenta, który nie jest w stanie oddychać samodzielnie lub jest nieprzytomny. Co niezwykle istotne, aby "podłączyć" pacjenta do respiratora, niezbędne jest jego zaintubowanie - dlatego z respiratorów korzysta się wyłącznie w placówkach medycznych. Tlenoterapia w domu, do której stosuje się koncentratory tlenowe, mogą być przeprowadzana nawet przez osoby bez wykształcenia pod kątem medycznym, jednak wedle określonych zaleceń lekarza. 

Domowy koncentrator tlenu - jak używać?

Ogromną zaletą, jaką posiada generator tlenu jest to, że z powodzeniem można korzystać z niego w warunkach domowych. Przed każdym użyciem warto sprawdzić stan maszyny. Jeśli nie widzimy żadnych oznak awarii koncentratora tlenu, możemy bezpiecznie podłączyć go do prądu, po czym założyć pacjentowi wąsy tlenowe lub maskę tlenową. Dobra wytwornica tlenu, do których należy koncentrator OxyFlow GESS, posiada w komplecie nawilżacz w formie plastikowej butelki. Jaką wodę stosować do koncentratora tlenu? Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór wody destylowanej, która dostępna jest w dyskontach oraz na stacjach benzynowych. Nawilżony tlen skutecznie zapobiega wysychaniu błon śluzowych, które może wystąpić jako skutek uboczny, szczególnie przy długotrwałej tlenoterapii. 

Jak długo stosować koncentrator tlenowy?

Czas trwania jednej sesji z zastosowaniem koncentratora tlenu jest ściśle określony przez lekarza prowadzącego i uzależniony jest od schorzenia oraz stanu pacjenta. Długość tlenoterapii może wynosić od jednej do nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia. Co ważne, urządzenia do tlenoterapii i koncentratory GESS są przystosowane do pracy ciągłej - oznacza to, że koncentrator tlenu może pracować do 24 godzin dziennie, co jest zbawienne dla pacjentów, którzy ze względu na zaawansowaną niewydolność oddechową, muszą suplementować tlen bez przerwy, także podczas snu.

Koncentrator tlenu jaki kupić? Opinie użytkowników

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry, domowy koncentrator tlenu? Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę preferencje, stan zdrowia i styl życia osoby, która będzie go użytkowała. Pacjenci, którym została przepisana tlenoterapia stała, a wciąż aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, mogą rozważyć zakup urządzenia mobilnego, jakim jest przenośny koncentrator tlenu. Jest on jednak rozwiązaniem do użytku okazjonalnego, ponieważ przez jego kompaktowy rozmiar, nie jest tak wydajny, jak tradycyjny agregat tlenowy. Stacjonarny koncentrator tlenu to rozwiązanie dobre dla każdego, ze względu na swoją wysoką wydajność i zastosowanie zaawansowanych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych. Te modele są powszechnie używane zarówno w placówkach służby zdrowia jak i w domowej terapii tlenem. Stacjonarny generator tlenu jest gwarancją efektywnej i bezawaryjnej pracy, a jego cena wcale nie musi być wygórowana. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy przekonali się już o jego zaletach lub wadach, które ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka. Przed zakupem urządzenia, jakim jest koncentrator tlenu forum medyczne powinno być jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzimy. Do najpopularniejszych fraz po jakich można szukać rekomendacji użytkowników należy: ile prądu zużywa koncentrator tlenu forum oraz koncentrator tlenu opinie forum - po wpisaniu w wyszukiwarkę tego typu zapytań poznasz recenzje koncentratorów tlenu z różnych półek cenowych od realnych użytkowników. 

Gdzie kupić koncentrator tlenu Oxyflow GESS?

Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena koncentratora tlenu i gdzie najlepiej go kupić - dobrze trafiłeś! Rekomendujemy zakup u sprawdzonego dystrybutora - produkty Polskiej Marki GESS dostępne są w wielu internetowych sklepach medycznym na terenie naszego kraju. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą internetowego sklepu medycznego medyczny.store - atrakcyjna cena, stały kontakt i wieloletnia opieka serwisowa!

koncentrator tlenu cena

Dlaczego warto kupić koncentrator tleny OxyFlow? 

Prezentowany koncentrator tlenu to funkcjonalne urządzenie, wytwarzające wysokiej jakości tlen medyczny z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Zastosowano w nim najnowszą, amerykańską technologię, która nie tylko skutecznie oczyszcza tlen, ale zapewnia także długą żywotność maszyny. Jego cicha praca pozwala na użytkowanie koncentratora tlenu także podczas snu, a jeśli zastanawiasz się, ile prądu zużywa koncentrator tlenu - mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość. W tym modelu zastosowano niezawodny kompresor bezolejowy, który zapewni do 10% oszczędności energii w porównaniu z innymi modelami dostępnymi na rynku!

Domowe Leczenie Tlenem z koncentratorem tlenu 

DLT, który umożliwiają koncentratory tlenu, nie tylko ułatwiają oddychanie i natlenienie organizmu, ale wyraźnie obniżają poziom stresu, znacząco poprawiając samopoczucie chorego. Aparaty tlenowe to urządzenia proste w obsłudze, które odpowiednio użytkowane mogą służyć użytkownikowi bezawaryjnie przez wiele lat - zapewnij sobie spokojny, głęboki oddech i zaopatrz się koncentrator tlenu OxyFlow GESS. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij