Tlenoterapia - czym jest i jakie ma korzyści?

Tlenoterapia - czym jest i jakie ma korzyści?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Tlenoterapia to coraz powszechniejsza metoda leczenia, która zdobywa uznanie medyków i zadowolonych pacjentów na całym świecie. Stosuje się ją w kuracji niewydolności oddechowej, której najczęstszą przyczyną jest zbyt małe nasycenie tlenem krwi pacjenta . Terapia tlenowa, której przeprowadzenie umożliwia m.in.: koncentrator tlenu, przynosi także zbawienne korzyści dla dotkniętych schorzeniami serca. Na czym polega tlenoterapia, kiedy się ją stosuje i jakie ma korzyści? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Czym jest tlenoterapia i jakie są jej rodzaje?

Tlen jest jednym z kluczowych składników powietrza, którym oddychamy - stanowi około 21% całości mieszanki. Taka wartość jest całkowicie wystarczającą dla ludzi zdrowych i umożliwia im wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u osób cierpiących na ostrą lub przewlekłą niewydolność oddechową - z powodu niewydajnej pracy płuc lub innych organów, do krwi nie trafia odpowiednia ilość tlenu. Z tego powodu opracowano metodę leczniczą, zwaną tlenoterapią - to dostarczenie do organizmu powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu, który może dotrzeć do większej ilości pęcherzyków płucnych - pomaga to osiągnąć optymalny poziom saturacji krwi. 

Procedura podawania tlenu może przybierać dwie formy:

  1. tlenoterapia bierna - następuje wtedy, gdy tlen wdychany jest przy udziale samodzielnego oddechu pacjenta - służy do niej między innymi koncentrator tlenu. Osoba jej poddawana jest świadoma, a terapia może być przerwana w dowolnym momencie. Najczęściej wykorzystuje się do tlenoterapii biernej koncentrator tlenu i wąsy tlenowe. Covid oraz inne choroby płuc są jednymi ze schorzeń, przy których tego typu tlenoterapia jest zalecana.

  2. tlenoterapia czynna – polega na mechanicznym wtłaczaniu odpowiedniej mieszaniny gazów za pomocą oddechu wymuszonego - takie działanie umożliwia respirator. Tlenoterapię czynną stosuje się w ciężkich przypadkach zagrażających życiu, szczególnie jeśli pacjent ma problem z samodzielnym oddychaniem lub jest nieprzytomny 

Co daje tlenoterapia? Korzyści, jakie dają inhalacje tlenem 

Tlen może być dostarczany z trzech różnych źródeł - służy do tego koncentrator tlenowy, zbiornik z płynnym tlenem oraz butla tlenowa. Każde z tych urządzeń posiada swoje wady i zalety, jednak kondensator tlenu jest tym, które przoduje w podanym zestawieniu. Aparat tlenowy Polskiej Marki GESS OxyFlow wytwarza tlen z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje - oznacza to, że może on działać bez przerwy, jest przyjazny dla środowiska i nie musimy obawiać się, że gaz się skończy - jak ma to miejsce podczas użytkowania zbiorników czy butli tlenowych. W celu doprowadzenia leczniczego gazu bezpośrednio do organizmu pacjenta, stosuje się różne akcesoria - do najbardziej popularnych należy cewnik nosowy, którego powszechna nazwa to wąsy tlenowe - długie dreny, które umieszczane są w nosie osoby poddawanej terapii, umożliwiają swobodną rozmowę. Do znanych akcesoriów należą także maski tlenowe do koncentratora tlenu – z nebulizatorem lub workiem (rezerwuarem tlenu). Używane są w zależności od stanu pacjenta oraz od pożądanego stopnia stężenia- wąsy tlenowe pozwalają dostarczyć mieszaninę gazów o zawartości tlenu oscylującej w okolicy 50%, natomiast maski tlenowe z rezerwuarem nawet do 95%!

Jakie są wskazania do przeprowadzenia tlenoterapii?

Medycy decydują się na wdrożenie tej metody leczniczej u pacjentów, u których saturacja utrzymuje się na poziomie poniżej 92%. Ten rodzaj terapii spowoduje odpowiednie natlenienie krwi, która dotrze do wszystkich narządów i układów, znacząco poprawiając wydolność organizmu. Aby sprawdzić, czy wdrożone leczenie przynosi efekty, należy cyklicznie sprawdzać poziom saturacji krwi - służy do tego pulsoksymetr - to niewielkie urządzenie medyczne, które po nałożeniu na palec i uruchomieniu wskazuje pożądane parametry. 

Do najczęściej występujący objawów niewłaściwej saturacji krwi należą: 

  • przyspieszony, płytki oddech

  • duszności i kaszel 

  • znacznie przyspieszona akcja serca

  • wzmożona potliwość i drżenie

  • zmiana koloru skóry oraz powłok, tzw. sinica

Jednym ze wskazań do rozpoczęcia leczenia tlenem jest stan ostrej niewydolności oddechowej, która może być skutkiem zadławień, nagłej niedrożności dróg oddechowych, sepsy czy wstrząsu.  W tym przypadku, podaż tlenu rozpoczyna się od stężenia wynoszącego około 50% w mieszaninie wdechowej, zwiększając je w razie potrzeby. Sesja trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, a jej głównym celem jest ponowne osiągnięcie prawidłowej saturacji krwi na poziomie 94-98%. W tym czasie, stosuje się także inne leki i antybiotyki, które znacząco przyspieszają powrót do zdrowia. 

Tlenoterapia stosowana jest także w łagodzeniu zaostrzonych objawów przewlekłej niewydolności oddechowej, której przyczyną może być przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, choroby nowotworowe, astma a nawet skrajna otyłość.

Przy tych schorzeniach, leczenie przebiega nieco inaczej -  tlenoterapię przeprowadza się przy pomocy tlenu o niskim stężeniu, ponieważ osoby po przewlekłym niedotlenieniu mogą być narażone na całkowite zatrzymanie oddechu przy zbyt wysokiej podaży tlenu. Zazwyczaj stosuje się u nich terapie długoterminowe, aby utrzymać saturację na poziomie 88-94%. Niektórzy pacjenci mogą wymagać ciągłych sesji, które najczęściej przeprowadzane są w warunkach domowych. 

Stała tlenoterapia domowa 

Domowe leczenie tlenem jest zalecane osobom z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, opisanymi wyżej. Jeśli specjalista uzna, że niezbędna jest tlenoterapia w domu, zaleci on stosowanie odpowiedniego przepływu gazu przez 18 do nawet 24 godzin na dobę. Stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej oraz szybkość przepływu jest dopasowywana do każdego pacjenta indywidulanie, na podstawie wyników z badania gazometrycznego - najczęściej prędkość przepływu tlenu oscyluje w granicach 0,5 do 5 litrów na minutę. Czasami tlenoterapię trzeba wykonywać także w czasie snu, ponieważ w trakcie jego trwania oddech śpiącego jest znacznie płytszy - decydując się na wybór odpowiedniego aparatu tlenowego, weźmy to pod uwagę.

Proponowane przez Polską Markę GESS koncentratory tlenu OxyFlow-5 oraz OxyFlow-10 to urządzenia medyczne do tlenoterapii, które mogą być stosowane zarówno w placówkach profesjonalnych, jak i zaciszu domowym. Ich nowoczesny, minimalny design pozwala na idealne dopasowanie do każdego wnętrza - ten stacjonarny koncentrator tlenowy, dzięki kompaktowym rozmiarom nie zajmuje także wiele miejsca, a tleno terapia z jego wykorzystaniem jest zawsze komfortowa. Ze względu na możliwość nieprzerwanej pracy, aparat tlenowy OxyFlow to doskonałe urządzenie do domowych terapii, które z powodzeniem może być stosowane także podczas snu, ponieważ generuje bardzo niski poziom hałasu. Koncentratory tlenu GESS to niezawodne urządzenia medyczne, gwarantujące efektywną pracę przez wiele lat - dzięki systematycznemu stosowaniu, znacząco poprawiają samopoczucie chorego. 

Tlenoterapia - na co pomaga?

Stałe sesje z użyciem tlenu, stosowane przez osoby dotknięte przewlekłymi chorobami układu oddechowego, znacząco poprawiają poziom ich życia, umożliwiając powrót do swobodnego wykonywania czynności, które wcześniej kończyły się zadyszką czy bólem w klatce piersiowej. Tlen nie tylko ułatwia oddychanie i natlenienie organizmu, ale wpływa także na obniżenie poziom stresu, znacząco poprawiając samopoczucie chorego. Domowy koncentrator tlenu staje się dla nich nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego, bez którego nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Zdrowotnych właściwości tlenu używa się także w kosmetyce i salonach spa, gdzie balenoterapia i tlenoterapia to jedne z najpopularniejszych zabiegów. 

Warto pamiętać, że tlen, pomimo swoich licznych prozdrowotnych właściwości, posiada również silne działania niepożądane - nie wolno w żaden sposób modyfikować przepływu bez jasnego sygnału lekarza prowadzącego, ponieważ nierozwaga pacjentów doprowadzała ich do wielu przykrych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach do zapadnięcia w śpiączkę. Każda tlenoterapia powinna być przeprowadzana zgodnie z wytycznymi specjalisty. Korzystajmy z dobrodziejstw leczniczego gazu tylko w bezpieczny sposób.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij