Sezon grypy - Inhalator / nebulizator - To się sprawdza

Sezon grypy - Inhalator / nebulizator - To się sprawdza

Opublikowany : - Kategorie : Default

Ze względu na podobne objawy, COVID-19 jest porównywany do grypy. Niezależnie od rodzaju infekcji dróg oddechowych, polecamy nebulizację z wykorzystując inhalator / nebulizator domowym. 

Grypa czy koronawirus? 

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią sezon grypowy. Grypa znana jest ludzkości od tysięcy lat i zbierała śmiertelne żniwo na długo przed koronawirusem - jednak w dobie światowej pandemii, to wirus SARS-COV-2 budzi największy strach i wciąż stanowi realne zagrożenie. Warto jednak uświadomić sobie, że musimy nauczyć się rozpoznawać u siebie symptomy zarówno jednej jak i drugiej choroby - chociaż objawy są podobne, kaszel i gorączka nie muszą oznaczać zarażenia koronawirusem. Jedno jest pewne - obydwie przypadłości są chorobami zakaźnymi układu oddechowego. Co zrobić, kiedy pojawi się u nas infekcja? Niezależnie od źródła jej pochodzenia, należy postawić na nawilżanie dróg oddechowych i wybrać najlepszy inhalator domowy. Sesje inhalacyjne z wykorzystaniem leku lub soli fizjologicznej do nebulizacji przynoszą nieocenioną ulgę i znacząco przyspieszają proces leczenia. Decydując się na zakup, sugerujemy wybór inhalatora przeznaczonego zarówno dla dzieci jaki i dorosłych, aby w razie potrzeby z jednego urządzenia mogła korzystać cała rodzina, a jednorazowy wydatek stał się długotrwałą inwestycją w nasze zdrowie. 

Dlaczego warto inhalować?

Domowe inhalacje są najwygodniejszą i bardzo skuteczną metodą leczenia wszelkich schorzeń dróg oddechowych - pozwalają udrożnić nos przy uporczywym katarze, nawilżają podrażnione od kaszlu gardło i przesuszone śluzówki. Są też doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają naturalnych i nieinwazyjnych środków. 

Inhalacja - tradycyjna i nieinwazyjna metoda lecznicza

Inhalacja to metoda leczenia znana od setek lat.  Dawniej, proces ten polegał na pochylaniu się nad misą i wdychania naparu odpowiednio dobranych ziół. Postęp technologiczny pozwolił na stworzenie inhalatora, który jest znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy. Dzięki niemu, bez konieczności przybierania niewygodnej pozycji i ryzyka oparzenia gorącą parą, możemy korzystać ze wszystkich zalet nebulizacji. 

Jaki inhalator wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów: tłokowe i ultradźwiękowe. Ze względu na uniwersalne zastosowanie, modele tłokowe cieszą się większą popularnością i są używane zarówno w placówkach służby zdrowia jak i w zaciszu domowym. Pozwalają na zastosowanie praktycznie wszystkich leków do inhalacji - antybiotyków, sterydów, mukolityków oraz roztworów solankowych. Inhalatory tłokowe Polskiej Marki GESS zostały wyposażone w różne końcówki do nebulizacji - maskę dla dziecka i dorosłego (mniejszą i większą) oraz ustnik. W przypadku inhalacji lekiem zalecamy wybór ustnika - pomaga on dotrzeć cząsteczkom bezpośrednio do płuc. 

Przebadany inhalator medyczny 

Ważnym parametrem, który powinniśmy wciąć pod uwagę przy wyborze inhalatora domowego, jest wielkość wytwarzanych przez niego cząsteczek ( miarodajnym wyznacznikiem jest tu wynik pomiaru uśredniony - MMAD). Należy podkreślić, że cząsteczki o średnicy powyżej 5 µm docierają jedynie do górnych dróg oddechowych, poniżej 5 µm- do oskrzeli, natomiast te poniżej 3 µm jako jedyne trafiają aż do płuc. Wybierając najlepszy model, powinniśmy szukać inhalatora z MMAD  z ostatniej grupy, których średnia cząsteczka MMAD mają wartość pomiędzy 1,8 µm a 3 µm. 

Dwa inhalatory Polskiej Marki GESS - Maja i Oliwia - zostały zgłoszone do badania m.in. pod kątem wielkości cząsteczek MMAD do Politechniki Warszawskiej Katedry Inżynierii Procesów Zinterpretowanych na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej, czyli nie instytucji komercyjnej co dodatkowo uwiarygodnia wynika. 

Badania wykonano na dwóch rodzajów leków: Nebbud 0,25 mg/ml oraz Ventolin 1mg/ml. Wykazały one, że średnia cząstek MMAD w obu modelach utrzymuje się na poziomie 2 µm, co sprawia, że należą one do najlepszych aparatów dostępnych na rynku. Co ważne - można ich używać także do podawania leków przeznaczonych do leczenia mukowiscydozy. 

Czym się inhalować?

Najbardziej popularnym środkiem są sole fizjologiczne do nebulizacji z dodatkiem kwasu hialuronowego lub bez . W przypadku poważnych infekcji, możemy także zgłosić się do lekarza po receptę na specjalny roztwór leczniczy.

Inhalacje z soli fizjologicznej

Preparaty do inhalacji z solą fizjologiczną są gotowym roztworem chlorku sodu o różnym stężeniu. Ich głównym celem jest nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych. Sprawdzą się w łagodzeniu kaszlu, kataru oraz astmy - będą doskonałym wyborem przy leczeniu grypy i przeziębienia. Jest to niedroga i bezpieczna metoda, która może być stosowana nawet u najmłodszych. Na rynku dostępne są także środki z dodatkiem kwasu hialuronowego, który silnie nawilża przesuszone błony śluzowe. 

Inhalacje lekami

Leki, które stosowane są do nebulizacji dzielą się na grupy w zależności od schorzenia, na które zostały przepisane: mogą być to środki wykrztuśne lub rozszerzające oskrzela, sterydy lub antybiotyki. Każdy z nich musi być stosowany ściśle z zaleceniami lekarza. 

Jak używać inhalatora?

Aby inhalacja była skuteczna i przyniosła najlepsze efekty powinniśmy zapoznać się dokładnie z instrukcją jej przeprowadzenia. Kluczowa jest postawa, jaką powinniśmy przyjąć podczas zabiegu - w większości modeli inhalatorów zalecane jest zachowanie wyprostowanej sylwetki siedzącej. W ofercie Polskiej Marki GESS dostępny jest nowoczesny model - inhalator Oliwia - którego specjalnie zaprojektowany nebulizator (pojemnik na lek) pozwala na komfortową inhalacje w pozycji półleżącej. Podczas całego procesu musimy oddychać w sposób naturalny - raz na jakiś czas wziąć głębszy wdech. Cały proces nie powinien zająć dłużej niż 10-15 minut. 

Domowy inhalator inwestycją w zdrowie

Lekarze na całym świecie są zgodni: inhalacje są świetnym sposobem na nawilżenie dróg oddechowych oraz oczyszczenie ich z wydzielin podczas trwania infekcji. Są doskonałym wspomaganiem w leczeniu chorób - niezależnie od tego, czy zmagamy się z przeziębieniem, grypą czy wirusem Covid-19. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij