Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę?

Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Gorączka to nic innego jak reakcja obronna organizmu zaatakowanego przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby. Podwyższona temperatura ciała u dziecka każdorazowo wzbudza niepokój rodziców. Nie zawsze jednak gorączka u dziecka jest objawem toczącej się w organizmie choroby. A kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna? Co robić, gdy dziecko ma gorączkę? Jak zbić temperaturę u dziecka?

Prawidłowa temperatura ciała u dziecka

Idealna temperatura ciała u dorosłego człowieka wynosi 36,6°C (pomiar pod pachą). Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała u dziecka. Wartość zależy od wieku, płci oraz pory pomiaru temperatury ciała u dziecka. U niemowlaków, u których układ termoregulacji nie jest całkowicie rozwinięty, prawidłowa temperatura wynosi od 35°C do 37,5°C. Pewne jest natomiast to, że jeśli wartość ciepłoty ciała jest wyższa niż 38°C, wtedy można mówić o gorączce u dzieci. Pomiaru temperatury u dziecka powinno się dokonywać termometrem z różnych miejsc w zależności od wieku. W przypadku  dzieci w wieku poniżej 2. roku życia temperaturę należy mierzyć w odbytnicy lub w okolicy tętnicy skroniowej. U starszych dzieci (do 5 lat) pomiar powinien być wykonywany w okolicy tętnicy skroniowej, w uchu lub jamie ustnej. Natomiast u dziecka w wieku powyżej 5 lat temperaturę ciała mierzymy pod pachą lub w jamie ustnej. Co robić, gdy dziecko gorączkuje? O tym w dalszej części artykułu. 

Sprawdź termometry bezdotykowe dla dzieci sklep Medyczny Store

termometr bezdotykowy dla dzieci

Stan podgorączkowy a gorączka u dziecka

Jeśli temperatura ciała dziecka wynosi od 37°C do 37,9°C, wtedy mówimy o stanie podgorączkowym u dziecka. To częste zjawisko i nie musi od razu oznaczać rozwijającej się choroby. Może być wynikiem ząbkowania lub reakcją organizmu po szczepieniu. Stan podgorączkowy u dziecka nie wymaga podania leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Wymaga jednak zachowania czujności i kontrolowania wysokości temperatury. Jeśli wartość wzrośnie do 38°C, wtedy należy zainterweniować i przystąpić do zbijania gorączki u dziecka.  Warto przypomnieć, że temperatura rzadko jest stała i może zmieniać się w ciągu dnia. Do kontroli temperatury dziecka niezbędny jest termometr. W przypadku niemowląt sprawdzi się wygodne termometry bezdotykowe. Natomiast starsze dzieci będą zachwycone termometrem elektroniczny w kształcie żaby lub kaczuszki.  

Przyczyny gorączki u dziecka

Gorączka u rocznego dziecka czy gorączka u dwulatka jest bardziej niebezpieczna niż wysoka temperatura u dorosłych, ponieważ najmłodsi są bardziej narażeni na odwodnienie. Dlatego wysoka gorączka u dziecka zawsze jest powodem niepokoju rodzica. Należy wtedy jak najszybciej ustalić, dlaczego dziecko gorączkuje. Do najczęstszych powodów należą:

· infekcje wirusowe i bakteryjne dotyczące górnych i dolnych dróg oddechowych;

· infekcje bakteryjne (długotrwała gorączka u dziecka)

· choroby zakaźne takie jak: ospa wietrzna, świnka, różyczka, odra, rumień zakaźny;

· choroby nowotworowe (między innymi białaczka);

· zakażenie układu moczowego;

· gorączka u dziecka po szczepieniu;

· gorączka a ząbkowanie (wyrzynanie się zębów mlecznych to częsty powód gorączki u niemowlęcia, często jest to jednodniowa gorączka u dziecka);

· zapalenie ucha środkowego;

· zapalenie opon mózgowych;

· hipertermia (wysoka i nagła gorączka u dziecka);

Czasami mamy do czynienia z gorączką u dziecka bez innych objawów. Powodem takie stanu może być tzw. „trzydniówka”(rumień nagły) – choroba, która najczęściej występuje u dzieci między 6. miesiącem a 4. rokiem życia.

Oznaki gorączki u dziecka

Objawy towarzyszące gorączce u dziecka mogą być różne, w zależności od wieku dziecka oraz od przyczyny wysokiej temperatury u niemowląt i dzieci. Pierwsze oznaki gorączki u dziecka to ciepłe czoło malucha oraz zmiana zachowania (płaczliwość, brak apetytu, chęci do zabawy). Kolejne objawy gorączki to rumieńce na twarzy, lepkość skóry, suchość błon śluzowych, przyspieszony oddech, bóle głowy i mięśni. Do objawów gorączka u niemowląt można zaliczyć także biegunkę i wymioty. Gorączka u noworodka czy gorączka u niemowlaka jest szczególnie niepokojąca i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Jak zbić gorączkę u dziecka? Kiedy do szpitala? 

Gorączka u dziecka – jak postępować?

Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 38°C, wtedy mamy do czynienia z gorączką. Zbijanie gorączki odbywa się poprzez wykorzystanie domowych sposobów na gorączkę u dziecka oraz leczenie farmakologiczne. Wskazania do podawania dziecku leków przeciwgorączkowych to podwyższona temperatura oraz złe samopoczucie malucha. Preparaty powinny zawierać substancję czynną w postaci paracetamolu lub ibuprofenu. Najmłodszym najlepiej podawać leki przeciwgorączkowe dla dzieci w formie czopków, syropów lub zawiesin. Starsze dzieci (powyżej 6. roku życia) mogą przyjmować lek w formie tabletki. Warto również wykorzystać domowe sposoby na gorączkę, takie jak: zimne okłady na czoło i kark, kąpiel w temperaturze o 2°C niższej niż temperatura ciała dziecka czy podawanie naparów z lipy, kory wierzby lub czarnego bzu. Należy także zadbać o to, aby dziecko przyjmowało jak najwięcej płynów. Gorączka u dziecka 39°C jest powodem do wizyty u lekarza (38°C w przypadku niemowląt). Jeśli gorączka jest coraz wyższa, a maluch dodatkowo ma drgawki gorączkowe, wybroczyny na skórze, duszności, wtedy należy jak najszybciej pojechać do szpitala. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij