Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Dzieci chorują na infekcje układu oddechowego znacznie częściej niż osoby dorosłe - od kilku do nawet kilkunastu razy w ciągu roku. Najbezpieczniejszą metodą leczenia tego typu schorzeń jest nebulizacja, którą umożliwia inhalator dla dzieci. W dzisiejszym wpisie poruszymy najważniejsze kwestie - wspólnie zastanowimy się nad cechami, jakie powinien posiadać dobry inhalator dla niemowlaka i starszych dzieci. Czym różni się inhalacja od nebulizacji, jakie są dostępne środki do inhalacji oraz na co należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni nebulizator dla dzieci - na te pytania odpowiemy w poniższym tekście. 

Inhalatory dla dzieci - najbezpieczniejsza metoda lecznicza 

Inhalacja to w pełni bezpieczna, rekomendowana przez lekarzy na całym świecie metoda leczenia, którą stosuje się przy infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych - sesje skutecznie łagodzą kaszel oraz nawilżają podrażnione śluzówki. Inhalacje stosuje się także w trakcie leczenia chorób przewlekłych - astmy oraz mukowiscydozy. Najpopularniejszym urządzeniem do przeprowadzania terapii aerozolem jest inhalator. Jeszcze kilkanaście lat temu, nebulizatory dostępne były tylko w placówkach medycznych oraz ośrodkach rehabilitacyjnych, jednak postęp technologiczny umożliwił stworzenie nowoczesnych inhalatorów tłokowych niewielkich rozmiarów, które powodzeniem można użytkować także w warunkach domowych. Inhalacje dla dzieci nie tylko wykazują działanie lecznicze, ale zastosowane w odpowiednim momencie pozwalają uniknąć rozwoju choroby, dlatego tak ważne jest błyskawiczne działanie opiekunów już przy pierwszych symptomach. 

Inhalacja a nebulizacja - różnice 

Inhalacja i nebulizacja - te dwa pojęcia używane są zamiennie, jednak należy pamiętać, że pierwsze pojęcie jest znacznie szersze i zawiera w sobie wszystkie czynności, których skutkiem jest wniknięcie terapeutycznej pary do drzewa oskrzelowego. Nebulizacja natomiast to jeden z rodzajów inhalacji - przeprowadza się ją za pomocą inhalatora. Jak działa inhalator? Najważniejszą częścią, a więc "sercem inhalatora" jest nebulizator - w tym miejscu, sprzężone powietrze rozprasza roztwory lecznicze, tworząc z nich aerozol. Ten zabieg rozbija lek na cząsteczki mikroskopijnych rozmiarów, co umożliwia im łatwiejsze wniknięcie w organizm chorego. Na końcu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, znacznie popularniejsze były terapie antybiotykowe, jednak niosły one ze sobą także wiele skutków ubocznych. Na szczęście, lekarze coraz częściej stawiają na naturalne i mało inwazyjne metody, rekomendując inhalacje przy użyciu różnych środków leczniczych. 

Preparaty i leki do inhalatora dla dziecka.

  • Sól fizjologiczna - to najpopularniejszy środek do inhalacji, który rewelacyjnie wspomaga leczenie pierwszych objawów infekcji. Wielu rodziców zastanawia się, z czego wykonać inhalacje na katar dla dziecka - wodny roztwór solny rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga ją usunąć. To niedroga i bezpieczną metoda, która może być stosowana także u niemowląt. Wiele preparatów tego typu zostało wzbogaconych o naturalny kwas hialuronowy, którego głównym zadaniem jest nawilżenie podrażnionych i przesuszonych błon śluzowych. 

  • Leki i antybiotyki - inhalacje lekami stosowane są zgodnie z zaleceniami lekarza i wydawane są tylko na receptę. Najpopularniejsze medykamenty do nebulizacji to leki wykrztuśne, glikokortykosteroidy, środki rozrzedzające oskrzela oraz antybiotyki. Czy można robić inhalacje na noc? Nie zalecamy nebulizacji w porze wieczorowej, szczególnie przy zastosowaniu środków wykrztuśnych, ponieważ pobudzają one kaszel, który nie pozwoli choremu zasnąć. 

  • Olejki eteryczne - do nebulizacji przy użyciu inhalatora nie wolno stosować olejków eterycznych, ponieważ mogą one wywoływać reakcje alergiczne oraz trwale uszkodzić delikatne urządzenie. Te preparaty stworzone są do tzw. inhalacji wolnych - wykorzystuje się je między innymi w tradycyjnych "parówkach".

jaki inhalator dla dziecka wybrać i na co zwrócić uwagę?

Na polskim rynku, z roku na rok obserwujemy rosnący wybór różnych modeli, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych propozycji, aby zadowolić wymagających klientów. Inhalacja niemowlaka lub małego dziecka to niełatwe zadanie - często maluchy są przestraszone nową sytuacją, płaczą i głośno wyrażają swoje niezadowolenie, a to uniemożliwia odpowiednie przeprowadzenie procesu. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę,  wybierając najlepszy inhalator dla dzieci i niemowląt, który pozwoli nam na skuteczne i bezstresowe przeprowadzenie leczenia?

Wielkość rozdrobnionych przez nebulizator cząsteczek

Kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając inhalator dla niemowlaka, jest wielkość wytwarzanych przez niego cząsteczek. Jeżeli zależy nam na urządzeniu uniwersalnym, który będzie przeznaczony głównie do inhalacji z solą fizjologiczną, powinniśmy wybrać nebulizator dla dzieci wytwarzający cząsteczki o wielkości 5 μm - 10 μm - do tych celów szczególnie polecamy inhalator GESS Waweluś. Jeśli z powodu zaawansowanych problemów zdrowotnych, nasza pociecha wymaga terapii z użyciem sterydów, warto zaopatrzyć się w inhalator dla dziecka generujący aerozol o cząsteczkach mniejszych niż 5 µm. Nie bez znaczenia pozostaje także parametr MMAD - określa on procentowy rozmiar cząsteczek w rozpylonym leku. Najlepsze inhalatory dla dzieci dotkniętych mukowiscydozą czy innymi chorobami przewlekłymi to takie, których wartość MMAD mieści się w granicach 1,8 µm a 3 µm - tak jak dostępne na naszej stronie inhalatory GESS Maja oraz GESS Oliwia

Wygląd inhalatora i kolorowe  akcesoria

Doskonałym sposobem na zaznajomienie naszych pociech z procesem inhalacji jest pokazanie im go i opisanie od razu po zakupie, jeszcze przed pojawieniem się infekcji. Jeśli pozwala na to wiek malucha, wytłumaczmy mu także do czego służy inhalator i w jakim celu będziemy go używać - włączmy go,  aby dziecko mogło przyzwyczaić się do dźwięku i zaprezentujmy mu wszystkie akcesoria. Jeśli złapiemy infekcję jako pierwsi, przeprowadźmy inhalację przy dziecku, aby te zrozumiało, że jest proces całkowicie bezpieczny - maluch uczy się najwięcej podczas obserwacji rodziców. Jeśli zdecydowaliśmy się na inhalator dla dziecka przypominający wyglądem zabawkę, tak jak GESS Waweluś, możemy włączyć go do zabawy, uczynić z niego dzielnego smoka, który pomaga zwalczać wszystkie infekcje. Gdy posiadamy już nebulizator dla dzieci o klasycznym wyglądzie, warto wyposażyć go w maski do inhalatora dla dzieci w formie słonika, dostępne w ofercie Polskiej Marki GESS - ten kolorowy element znacznie uprzyjemni sesję. 

Czas trwania inhalacji

Ważne jest także, jak długo potrwa nebulizacja - dzieci dużo szybciej niecierpliwią się -  jeśli wybierzemy nebulizator pracujący zbyt wolno, podanie całego leku może być niemożliwe,. Warto więc zwrócić uwagę na wydajność urządzenia i prędkość nebulizacji. W przypadku inhalatorów dostępnych w ofercie Polskiej Marki GESS,  prędkość podawania leku wynosi 0,2 ml/min - to znaczy, że inhalacja 1 ml będzie trwała około 5 minut. Gotowe, pojedyncze ampułki do inhalatora występują zazwyczaj w objętości około 2 ml - oznacza to, że cały proces potrwa zaledwie 10 minut - jest to czas, który z pewnością zaakceptują maluchy. 

Głośność inhalatora

Dzieci boją się wielu rzeczy, jedną z nich jest hałas. Aby zminimalizować wystąpienie zdenerwowania i frustracji, wybierzmy urządzenie, które nie generuje wysokiego poziomu hałasu. Inhalatory dla dzieci i dorosłych dostępne w ofercie Polskiej Marki GESS nie przekraczają poziomu głośności powyżej 60 dB w odległości 1 metra - oznacza to, że zaliczają się do tych pracujących cicho i wydajnie. Cichy inhalator dla dziecka to najlepszy wybór zarówno dla niemowląt, jak i starszych pociech.

Gwarancja i dostępność części zamiennych

Wszystkie dostępne inhalatory dla dzieci i dorosłych Polskiej Marki GESS objęte są długą gwarancją producenta. Na popularnych portalach aukcyjnych można kupić modele w równie atrakcyjnej cenie, jednak zwróćmy uwagę na markę oraz rzeczywistą możliwość usług serwisowych - czy koszt wysyłki aparatu za granicę w razie awarii nie przewyższy kosztów samego urządzenia. Oferujemy także szeroki wachlarz akcesoriów do inhalatora - maseczki, nebulizatory, przewody powietrzne oraz smoczek do inhalatora.

Posiadane certyfikaty 

Wszystkie akcesoria i urządzenia dostępne w ofercie Polskiej Marki GESS zostały wprowadzony na listę urządzeń i produktów medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Medycznych. Oznacza to, że posiadają one wszelkie niezbędne certyfikaty oraz ich użytkowanie jest całkowicie bezpieczne.

Dodatkowe udogodnienia

Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto sprawdzić, jakie innowacje technologiczne wprowadzają producenci inhalatorów dla dzieci. Przede wszystkim, doceńmy ogromny wybór zabawnych kształtów urządzeń - zwierzątek i wymyślnych stworków, jakim jest proponowany inhalator GESS Waweluś. Nie zapomnijmy dopasować urządzenia do wieku oraz usposobienia naszego dziecka - niektóre dzieci znacznie lepiej zniosą inhalację w pozycji leżącej, którą umożliwia inhalator dla dzieci GESS Maja - zastosowano w nim innowacyjny nebulizator dla dzieci GESS OPTI, który działa w przechyleniu nawet do 50 stopni, a system OPTI PLUS skutecznie zabezpiecza lek przed wylaniem.

Jaki inhalator dla dziecka i dorosłego wybrać?

Podsumowując - wybór nebulizatora dla dziecka zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu będziemy go stosować, w jakim wieku jest nasz maluch i czy choruje on na choroby przewlekłe. Nie bez znaczenia pozostaje nasz budżet - doskonale rozumiemy, że każdy rodzic szuka dla swojego dziecka rozwiązania najlepszego, jednak nie zawsze "droższe" oznacza "lepsze". Porównajmy parametry modeli, które wzbudziły nasze zainteresowanie oraz ich ceny - zdarza się, że inhalatory dla dzieci o niemalże identycznych parametrach mają zupełnie różne ceny - wybierając tańszy, zaoszczędzimy sporą sumę, nie rezygnując przy tym z wybranych przez nas udogodnień. Najlepszy inhalator dla dziecka i dorosłego to suma naszych oczekiwań oraz cena, która nie zrujnuje domowego budżetu.

Jako doświadczeni rodzice i opiekunowie doskonale wiemy, że inhalacje u małych dzieci to nie lada wyzwanie - w takich sytuacjach, warto wspomóc się ulubioną bajką - ważne jest, aby proces przebiegł bezstresowo zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Powyższa charakterystyka pozwoli dobrać najlepszy model dla Twojego dziecka, który spełni postawione przed nim zadanie. Niezależnie od tego, jaki na który model z naszej oferty się zdecydujesz - inhalator dla dziecka Polskiej Marki GESS zapewni Ci długoletnie, bezawaryjne użytkowanie. Przedstawione w tekście nebulizatory dla dzieci są dostępne w najlepszych sklepach medycznych i aptekach na terenie całego kraju.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij