Mierzenie ciśnienia. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Mierzenie ciśnienia. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego bywa bardzo pomocny przy rozpoznaniu nadciśnienia i chorób układu krążenia. Współcześnie na rynku mamy wiele przyrządów, które nie są drogie i oferują dobrą jakość pomiaru. Mierzenie ciśnienia krwi w warunkach domowych jest szybkie i bezbolesne, jednak warto wiedzieć, jak robić to dokładnie i prawidłowo. Błędy przy przeprowadzaniu pomiarów krwi mogą okazać się niebezpieczne. Dowiedz się jak mierzyć ciśnienie w sposób prawidłowy!

Co to jest ciśnienie tętnicze (CT)?

Ciśnienie tętnicze to nacisk, jaki krew wywiera na ściany naszych tętnic. Wielkość ta jest zmienna, dlatego określają ją dwie wartości: ciśnienie skurczowe (wartość maksymalna, która wzrasta podczas skurczu serca) i ciśnienie rozkurczowe (wartość minimalna, czyli malejąca wtedy, gdy serce rozkurcza się). Wielkość ciśnienia zależy od pracy serca i naczyń krwionośnych. Prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg (milimetrów rtęci). Optymalna wartość wynosi 120/80 mm Hg, jednak jest to wartość umowna, ponieważ prawidłowy wynik może być różny, w zależności od wieku pacjenta i chorób, z jakimi się zmaga.  Wiarygodny pomiar ciśnienia krwi najczęściej uzyskujemy w warunkach domowych, ponieważ czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad prawidłowego używania ciśnieniomierzy. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak zmierzyć ciśnienie krwi.

Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia krwi?

Przygotowanie do pomiarów należy zacząć od zadbania o dobry sprzęt. Do wyboru mamy ciśnieniomierz elektroniczny i ciśnieniomierz zegarowy(ciśnieniomierz manualny). W domowych warunkach najlepiej sprawdzi się pierwsze urządzenie – proste w obsłudze i dokładne. Polecamy dobrej jakości ciśnieniomierz Polskiej Marki GESS ELITE I, który charakteryzuje się cichą pracą i jest wyposażony w detektor arytmii. Warto zastanowić się również, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się ciśnieniomierz nadgarstkowy (np. GESS MINI 2) czy naramienny. Ten pierwszy jest polecany osobom z dużą nadwagą lub tym, którzy często podróżują. Ciśnieniomierz naramienny jest jednak bardziej dokładny. 

Czego nie należy robić przed pomiarem ciśnienia?

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni ciśnieniomierz i poznaliśmy instrukcję obsługi ciśnieniomierza, możemy przystąpić do mierzenia ciśnienia krwi. Aby uzyskać wiarygodny wynik z domowych pomiarów ciśnienia, muszą być spełnione pewne warunki. Minimum pół godziny przed pomiarem ciśnienia nie powinniśmy jeść, pić (szczególnie należy unikać kawy i alkoholu) ani palić papierosów. Należy zadbać o rozluźnienie ciała i wyciszenie się, dlatego niewskazany jest pomiar ciśnienia tętniczego zaraz po wysiłku fizycznym. Warto wybrać stałą porę dnia mierzenia ciśnienia krwi, szczególnie jeśli zależy nam na monitorowaniu jego wysokości. Na zaburzenie wartości ciśnienia ma wpływ również zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia, dlatego dobrze zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu? Instrukcja krok po kroku

1. W pierwszej kolejności należy się rozluźnić i przyjąć prawidłową postawę (pozycja siedząca, plecy wyprostowane, podparte przedramię na poziomie serca).

2. Kolejny krok do prawidłowego pomiaru ciśnienia to podwinięcie rękawa i odpowiednie umieszczenie mankietu (ok. 1-2 cm nad łokciem).  Wskazane jest, aby osoby praworęczne miały mankiet na lewej ręce, natomiast leworęczne na prawej. 

3. Włączamy ciśnieniomierz i czekamy na wynik (nie poruszamy się w trakcie mierzenia).

4. Po kilku minutach warto ponowić przeprowadzenie pomiaru ciśnieniomierzem i zapisać wyniki.

Sprawdź ciśnieniomierze Polskiej Marki GESS

jak mierzyc cisnienie prawidłowo?

Jakich błędów unikać mierząc ciśnienie krwi?

Badanie w domu za pomocą ciśnieniomierza wymaga od nas pełnego skupienia na wykonywanej czynności. W trakcie pomiaru ciśnienia nie wolno rozmawiać z domownikami, śmiać się i rozpraszać. Bardzo ważna jest również postawa ciała. Nie powinniśmy krzyżować nóg, zmieniać przyjętej do mierzenia pozycji ani opuszczać ręki z mankietem. Napinanie mięśni może zmienić wynik pomiaru aż o 10 mm Hg. Podczas mierzenia ciśnienia ręka musi być odsłonięta. Nie wolno zakładać mankietu na ubranie, ponieważ będzie to skutkować nieprawidłowym pomiarem ciśnienia. Tak jak zostało wspomniane – istotny jest także czas mierzenia ciśnienia krwi. Najlepiej, aby w miarę możliwości była to stała pora, ponieważ wartość ciśnienia może się zmieniać w ciągu dnia. Teraz wiesz już, jak zmierzyć ciśnienie krwi!

Dlaczego niepoprawnie przeprowadzone badanie ciśnienia jest niebezpieczne?

Nadciśnienie tętnicze to poważna przypadłość, która może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, niewydolności nerek. Błędy przy przeprowadzaniu pomiarów krwi skutkują zafałszowaniem wyniku. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowy pomiar ciśnienia, zwłaszcza jeśli podejrzewamy u siebie nadciśnienie i chcemy monitorować nacisk krwi na tętnice. Ciśnieniomierz powinien pokazywać rzeczywisty stan zdrowia. Im szybciej zauważymy nieprawidłowości, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zawału czy udaru.  Zbyt niskie ciśnienie również może być niebezpiecznie i skutkować omdleniami, nudnościami czy zawrotami głowy. Jeśli chcemy kontrolować stan swojego zdrowia, powinniśmy poważnie traktować mierzenie ciśnienia krwi i zadbać o to, aby wynik był wiarygodny.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij