Ranking inhalatorów 2021, czyli jak wybrać najlepszy inhalator? TOP 5

Ranking inhalatorów 2021, czyli jak wybrać najlepszy inhalator? TOP 5

Opublikowany : - Kategorie : Default

Inhalator jest urządzeniem medycznym, które umożliwia dostarczenie potrzebnych leków bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalatory najczęściej stosowane są u pacjentów chorujących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - u takich pacjentów domowy inhalator jest obowiązkowym wyposażeniem apteczki. Wielu pacjentów wybiera inhalator Maja lub Oliwia Polskiej marki GESS. Dowiedz się dlaczego i jak wybrać najlepszy inhalator dla dzieci i dorosłych i jaki inhalator kupić, aby spełnił swoje zadanie najlepiej.

Czym jest inhalator i jak działa?

Inhalator to urządzenie medyczne, które generuje aerozol, czyli gaz, w którym zawieszone są niewielkie cząstki wprowadzonej do inhalatora substancji (ciała stałego lub cieczy) będącej lekiem. Inhalacja, to proces wdychania tego aerozolu, podczas którego pacjent wprowadza lek bezpośrednio do dróg oddechowych, czyli do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy. Dzięki temu lek z inhalatora dociera szybciej do miejsca docelowego niż ma to miejsce w momencie podania tabletek bądź syropu. Poza tym działając lekiem miejscowo, zmniejsza się możliwość wystąpienia skutków ubocznych dla całego organizmu.

Na co pomaga inhalacja i po co się ją wykonuje?

Inhalacje bardzo często są stosowane u osób zmagających się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, takimi jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, a także różnego rodzaju alergiami. Inhalacja może być wykorzystywana także podczas przeziębienia, zapalenia krtani, płuc, oskrzeli, zapaleniu zatok, a także podczas nawracającego zapalenia zatok. Osoby pracujące w trudnych warunkach mogą stosować inhalacje także w celach profilaktycznych.

Inhalator a nebulizator

Mimo że nazwy nebulizator i inhalator można używać zamiennie, określając całe urządzenie, warto wiedzieć, że nebulizator to pojemnik na lek, w którym dochodzi do jego rozdrobnienia, natomiast inhalator to określenie, które dotyczy całego urządzenia do inhalacji. 

Na co zwrócić uwagę wybierając inhalator?

Kupując inhalator, warto zastanowić się, czy będzie to nebulizator dla dzieci czy dla dorosłych. W przypadku, gdy kupujemy aparat do inhalacji dla dzieci, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • Kształt i kolor inhalatora – dziecko chętniej będzie korzystało z kolorowego aparatu w kształcie zwierzaka, dzięki czemu uda się je zainteresować aparatem
  • wielkość cząstek, do jakich inhalator rozpyla lek -  ważne są tu wskaźniki takie jak MMAD oraz FPF (frakcji respirabilnej),
  • czy inhalacje będą prowadzone wyłącznie w domu, czy także w innych miejscach,
  • tempo rozpylania leku przez inhalator, które przekłada się na czas trwania inhalacji,
  • głośność inhalatora

W przypadku zastanawiania się, jaki inhalatora dla dorosłych kupić, ważne parametr to:

  • prędkość przepływu podczas pracy (skuteczność inhalacji),
  • ciśnienie pracy inhalatora (im wyższe tym inhalacja jest skuteczniejsza),
  • czas pracy urządzenia (najlepiej ciągła)
  • głośność urządzenia, 
  • wskaźniki MMAD i FPF.

O czym świadczy wartość MMAD i dlaczego jest tak istotna?

Wartość MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter) jest uśrednioną wartością cząstki, w której ok.  50% cząstek ma podaną wartość, a pozostałe 50% rozchodzi się w pniu oskrzelowym. Jest najważniejszym parametrem technicznym każdego inhalatora- informuje o tym, że co najmniej połowa cząsteczek, którą wytworzył inhalator bądź nebulizator ma średnicę mniejszą, bądź równą wartości podanej,  czyli w sytuacji kiedy na przykład MMAD jest równe 3 mikrometry, to znaczy, że połowa, czyli 50% cząsteczek wytworzonych przez inhalator jest wielkości równej 3 mikrometry bądź mniejszej.

Jaki inhalator wybrać? Najważniejsze parametry techniczne inhalatora

  • Wielkość cząsteczek wytwarzanego aerozolu - im mniejszą średnicę cząsteczki wytwarza nebulizator, tym dalej dotrze ona do dróg oddechowych. Duże cząsteczki około 8 mikronów dochodzą do gardła i nosogardzieli, ale nie dotrą w głąb układu oddechowego. Dlatego optymalnie przyjmuje się, by najlepszy inhalator wytwarzał cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikronów. Cząsteczki między 5 a 8 mikronów docierają do tchawicy oskrzeli i oskrzelików a poniżej 5 mikronów do pęcherzyków płucnych 
  • MMA, czyli uśredniona wielkość cząsteczek aerozolu.
  • frakcja respirabilna (FR) - jest to odsetek cząsteczek, których średnica jest mniejsza niż 5 mikronów. Są to cząsteczki, które docierają do dolnych partii układu oddechowego, dlatego jeżeli na przykład frakcja respirabilna wynosi 73%, to znaczy, że w aerozolu wytworzonym przez inhalator znajduje się 73% cząstek o średnicy mniejszej niż 5 mikrometrów. Najlepiej, aby inhalator posiadał wartość frakcji respirabilnej między 70 a 80%.
  • prędkość przepływu - prędkość która jest wymagana, aby cząsteczki były rozbite w sposób właściwy,
  • prędkość nebulizacji - jest to ilość leku, która jest rozbijana przez nebulizator w mililitrach na minutę, minimalna wartość powinna wynosić od 0,29 do 0,35 ml na minutę, szczególnie w przypadku dzieci,
  • głośności czas ciągłej pracy - w przypadku u dzieci i osób starszych dobrze, jeżeli jest niski poziom hałasu, czyli 50 do 55 decybeli. Rodzice często chcą kupić najcichszy inhalator dla dzieci.
  • ograniczony czas pracy - także może być ważnym aspektem, ponieważ czasami nebulizacja musi trwać długo i bez przerwy. 

Najlepszy inhalator 2021 - top 5 według naszej opinii

Zakup inhalatora jest ważnym wydatkiem, dlatego warto chwilę zastanowić się, jaki kupić inhalator oraz jak wybrać dobry nebulizator. Jakie są najpopularniejsze inhalatory, jaki inhalator kupić? Oto nasz subiektywny ranking inhalatorów:

Inhalatory Polskiej Marki GESS - co oczywiste, w zestawieniu nie mogło zabraknąć inhalatorów GESS. Przedstawiamy dwa modele, które naszym zdaniem są najlepszym wyborem jeśli szukamy uniwersalnego inhalatora dla całej rodziny:

Inhalator Polskiej Marki GESS Maja

inhalator GESS maja

To inhalator tłokowy (pneumatyczny). Jest to wysokiej klasy urządzenie, które z powodzeniem może być stosowane celach zapobiegawczych i leczniczych, a nawet terapii antybiotykowej. Pozwala na bezpośrednie dostarczenie leku do zmienionych chorobowo tkanek układu oddechowego, generując hałas poniżej 60 decybeli i pozwala na pracę ciągłą. Jest więc to inhalator cichy i nie ma konieczności wyłączania go, aby „odpoczął”.

  Inhalator Polskiej Marki GESS Oliwia

inhalator GESS oliwia

To inhalator zarówno dla dzieci jak i dorosłych Charakteryzuje się dużą wydajnością i funkcjonalnością, jest bardzo skuteczny. Urządzenie to może pracować w sposób ciągły. Sprawdzi się zarówno w podróży, domu jak i szpitalach. Ze względu na swoje bardzo dobre parametry może być stosowany także w przypadku leków, przy których konieczne jest bardzo wysokie ciśnienie sprężania.

Inhalatory znanych marek OMRON, Microlife oraz Philips - chcielibyśmy wyróżnić trzy modele, które cieszą się największą popularnością wśród klientów sklepu medyczny.store. Prezentujemy:

 Inhalator Microlife NEB200

inhalator microlife 200

To inhalator kompresowy - przeznaczony do codziennego użytkowania, może być stosowany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nadaje się do wszystkich typów roztworów, jest łatwy w użytkowaniu i zajmuje mało miejsca. Cechuje się także skróconym czasem inhalacji. 

Inhalator PHILIPS innospire elegance

To niezawodne inhalator skierowany zarówno dla dzieci jak i dorosłych, posiada dużą wydajność dlatego nadaje się zarówno dla użytku domowego jak i szpitalnego. Jest to inhalator tłokowy, przeznaczony do pracy ciągłej. W zestawie zawiera także dodatkową małą maskę dla dzieci.

 Inhalator Omron NE-C101-E ESSENTIAL

To urządzenie do inhalacji przeznaczone jest do stosowania w warunkach domowych. Możliwa jest jego praca ciągła, jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Może być stosowany zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Udostępnij