Saturacja krwi – normy. Jak, kiedy i czym mierzyć saturację krwi?

Saturacja krwi – normy. Jak, kiedy i czym mierzyć saturację krwi?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Pomiary saturacji rozpowszechniły się wraz z nadejściem pandemii koronawirusa. To właśnie spadek saturacji jest powszechnym objawem infekcji COVID-19. Czym jest saturacja krwi? Czy saturację można badać w domu? Jaki jest prawidłowy poziom tlenu we krwi? Co oznacza saturacja o wartości 96% i kiedy zastosować tlenoterapię z koncentratorem tlenu? Zapraszamy do lektury artykułu!

Czym jest saturacja krwi? Normy saturacji

Saturacja krwi to inaczej nasycenie krwi tlenem. Dzięki pomiarowi saturacji na palcu wiemy, jaki jest procent scalenia hemoglobiny we krwi z tlenem. Saturacja informuje nas o poziomie natlenienia organizmu, dlatego to jeden z najważniejszych wyznaczników naszego zdrowia. Poziom saturacji określa się za pomocą symbolu SpO2. A jakie są prawidłowe normy saturacji krwi? Norma u dorosłego, zdrowego człowieka wynosi od 95% do 98%. Niska saturacja, poniżej 95% (u osób starszych poniżej 93%) może być niebezpieczna i prowadzić do poważnych chorób. Saturacja – kiedy skontaktować się z lekarzem? Do czego służy pulsoksymetr? O tym w dalszej części tekstu.

Kiedy warto mierzyć poziom saturacji krwi?

Przyrząd do mierzenia saturacji nazywamy pulsoksymetrem. Korzystanie z urządzenia i kontrolowanie poziomu saturacji jest szczególnie ważne w przypadku zachorowania na chorobę koronawirusową (COVID-19). Mierzenie saturacji jest również wskazane przed i podczas tlenoterapii z użyciem koncentratora tlenu, a także przy niewydolności oddechowej po wypadkach i urazach. Z urządzenia do mierzenia saturacji korzystają także piloci, skoczkowie spadochronowi, wspinacze. Kiedy sprawdzać saturację? Jeśli czujemy się źle, jesteśmy senni, zmęczeni, doświadczamy zawrotów i bólu głowy, mamy duszności, kaszel i przyspieszone bicie serca, wtedy też warto sprawdzić poziom nasycenia krwi tlenem. Wspomniane objawy niskiej saturacji wymagają wizyty u lekarza i mogą wskazywać na takie schorzenia jak: astma, anemia, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), infekcje wirusowe lub bakteryjne układu oddechowego. 

Pulsoksymetr Microlife OXY300 - sklep medyczny.store

pulsoksymetr microlife oxy300 sklep

Jak mierzyć saturację pulsoksymetrem?

Badanie poziomu saturacji jest bezbolesne i bezpieczne. Przyrząd do mierzenia saturacji podłącza się do wybranego fragmentu ciała, następnie nadajnik wydziela promieniowanie i zamienia na procenty szybkość pochłaniania fal przez czerwone krwinki. Jak mierzyć saturację w warunkach domowych? Do mierzenia poziomu natlenienia krwi u osoby dorosłej niezbędny jest pulsoksymetr. Szczególnie polecamy pulsoksymetr marki Microlife, który cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników profesjonalnych jak i amatorów. Jak mierzyć saturację? Należy nałożyć przyrząd na palec wskazujący, nacisnąć przycisk i czekać na wynik, który pojawi się na niewielkim ekranie. Jeśli mamy lakier lub odżywkę na paznokciach, to przed badaniem saturacji z palca powinniśmy je zmyć, ponieważ mogą zaburzyć wynik. Należy także uważać na to, aby nasze dłonie nie były zbyt chłodne.

Jakie są prawidłowe wyniki dla saturacji?

Wiemy już, jak zmierzyć saturację w domu. Warto również przypomnieć, jak interpretować wynik pomiaru. Co oznacza saturacja o wartości 96? Taki wynik mieści się w normie i wskazuje na to, że 96% hemoglobiny przedostaje się przez tlen do komórek. Natlenienie krwi u osoby dorosłej powinno mieścić się w przedziale 95-98%. Na obniżony wynik saturacji mają wpływ takie czynniki jak: wiek, tryb życia, korzystanie z używek (papierosy). U osób starszych dolna granica wynosi 93%. Natomiast u noworodków wartość prawidłowej saturacji to 94-95%. Złe wyniki saturacji krwi są wtedy, gdy jest ona za niska - przy niskiej saturacji krwi stosuje się tlenoterapię przy użyciu koncentratorów tlenu lub innych źródeł tlenu medycznego, np. butli.

Sprawdź cenę koncentratorów tlenu w jednym z najlepszych sklepów medycznych online:

Groźne skutki niskiej saturacji krwi

Saturacja zagrażająca życiu wynosi mniej niż 70%. Skrajnie obniżony wynik może doprowadzić do hipoksji, czyli do niedotlenienia organizmu (niedoboru tlenu we krwi). Skutkiem tak niskiej saturacji są poważne uszkodzenia w obrębie układu nerwowego oraz układu krążenia, które mogą doprowadzić do śmierci. Dlatego sprawdzenie saturacji jest tak ważne, szczególnie w przypadku osób zakażonych koronawirusem i cierpiących na choroby płuc. Często objawy hipoksji są niewidoczne, jednak charakterystycznym symptomem niedotlenienia jest sinica centralna, czyli sino-niebieskie zabarwienie skóry oraz błon śluzowych języka i ust. W szpitalu mierzenie saturacji ma miejsce właśnie wtedy, kiedy istnieje zagrożenie hipoksją (przeprowadzane operacje, znieczulenie ogólne, poród, śpiączka farmakologiczna, cewnikowanie serca).

Skuteczne sposoby na podniesienie saturacji

Najlepszym sposobem na podniesienie saturacji krwi jest zastosowanie tlenoterapii przy użyciu koncentratora tlenu. Czas terapii tlenem oraz jej intensywność powinien ustalić lekarz prowadzący lub rehabilitant. Wskazaniem do tlenoterapii jest saturacja na poziomie niższym niż 90-92% - taki poziom wymaga już zastosowania tlenoterapii. Jeśli jednak wynik saturacji jest tylko lekko obniżony, wtedy warto zastosować proste sposoby na podniesienie saturacji. Należą do nich:

  • oddychanie prze usta – za pomocą prawidłowej techniki oddychania możemy skutecznie podnieść poziom natlenienia krwi w naszym organizmie;
  • zmiana diety – zwiększenie spożycia żywności bogatej w przeciwutleniacze (jagody, żurawina, czerwona fasola, truskawki, śliwki i jeżyny), picie większej ilości wody;
  • zmiana trybu życia, aktywność fizyczna – nawet krótki spacer wykonywany regularnie ma zbawienny wpływ na nasz układu krążenia;
  • poprawa jakości powietrza za pomocą oczyszczaczy powietrza.
Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij