Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem zegarowym?

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem zegarowym?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Podczas wizyty u specjalisty bacznie przyglądamy się sprzętom i narzędziom medycznym, które są używane przez niego podczas badań diagnostycznych. Obserwujemy, w jaki sposób mierzy nam ciśnienie oraz jakiego aparatu używa - specjaliści najczęściej decydują się na ciśnieniomierz zegarowy, który uważany jest za najdokładniejszy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem zegarowym wszystkim, którzy chcieliby zakupić tego rodzaju aparat do użytku domowego, by dokonywać wiarygodnych i dokładnych pomiarów. Jeśli chcesz poznać technikę badania ciśnienia przy wykorzystaniu metody osłuchowej Korotkowa oraz jak mierzyć ciśnienie aparatem zegarowym, to zapraszamy do lektury. Przekonaj się, jak mierzyć ciśnienie i jakie to proste!

Tradycyjny ciśnieniomierz zegarowy - dla kogo?

Ciśnieniomierze manualne nazywane są przez wielu lekarskimi, ponieważ przy ich pomocy można dokonać najdokładniejszego pomiaru ciśnienia krwi. Te tradycyjne aparaty do mierzenia ciśnienia wykorzystywane są w medycynie już od XIX wieku. Charakteryzują się prostym i bezawaryjnym działaniem oraz najwyższą dokładnością wskazań, którą szczególnie doceniają lekarze, kardiolodzy oraz pacjenci, którzy zmagają się z nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym krwi. To doskonałe rozwiązanie dla osób oczekujących wiarogodnego ciśnieniomierza oraz bezpiecznego aparatu pomiarowego dla dzieci - manualne napełnianie mankietu powietrzem minimalizuje możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych podczas badania u młodych pacjentów z niewielkim obwodem ramienia. 

Ciśnieniomierz manualny i metoda Korotkowa 

Metoda Korotkowa, znana także szerszemu gronu jako metoda osłuchowa, swoją nazwę zawdzięcza nazwisku rosyjskiego chirurga, Nikołaja Korotkowa, który w 1905 roku zmodyfikował palpacyjną metodę pomiaru ciśnienia metodą Riva-Rocciego. Metoda osłuchowa służy do nieinwazyjnego określania ciśnienia tętniczego krwi oraz wskazania zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego krwi przepływającej przez tętnicę ramienia. Służą do tego fazy Korotkowa, które można usłyszeć przez słuchawki stetoskopu. Za najistotniejsze uważa się fazę I, która rozpoczyna się wraz z pierwszym usłyszanym tonem podczas prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi - wtedy też odczytuje się wartość ciśnienia skurczowego oraz fazę V, gdzie następuje całkowity zaniku tonów, z której odczytuje się wartość ciśnienia rozkurczowego. Chcesz wiedzieć, jak używać ciśnieniomierza? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

GESS ciśnieniomierz

Osłuchowa metoda Korotkowa - na czym polega w teorii? 

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem zegarowym? Wbrew pozorom, samodzielne przeprowadzenie badania przy wykorzystaniu metody osłuchowej nie jest skomplikowane, jednak wymaga znajomości techniki oraz niewielkiej wprawy. Do jej zastosowania niezbędne jest użycie ciśnieniomierza manualnego, który składa się mankietu dostosowanego do rozmiaru ramienia badanego, manometru, ręcznej pompki (gruszki) oraz stetoskopu. Podczas zwiększania ciśnienia w mankiecie za pomocą gruszki dochodzi do zamknięcia światła tętnicy ramiennej oraz zastopowania przepływu krwi. Podczas stopniowego upuszczania powietrza, dochodzi do krótkotrwałego otwarcia tętnicy - jest to pierwszy słyszalny stuk, zwany wspomnianą wcześniej I fazą Korotkowa. Stale zmniejszane ciśnienie w mankiecie doprowadza do całkowitego otworzenia światła tętnicy, aż w słuchawkach przestają być słyszalne jakiekolwiek stuki - oznacza to osiągnięcie V fazy Korotkowa. W ten sposób odczytane wartości wskazują ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe badanego. Pozostaje wciąż pytanie - jak zmierzyć ciśnienie ręcznie?

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem ze stetoskopem? 

W tym akapicie opiszemy obsługę ciśnieniomierza krok po kroku i nauczymy naszych czytelników jak zmierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem zegarowym. Ta swoista instrukcja obsługi ciśnieniomierza zegarowego będzie przydatna szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z aparatem manualnym. Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia? Przede wszystkim, przynajmniej na pół godziny przed badaniem należy powstrzymać się od picia napojów podnoszących ciśnienie, np. kawy lub herbaty oraz palenia papierosów. W tym czasie należy także unikać aktywności fizycznej i stresujących sytuacji. Bezpośrednio przed pomiarem oraz w trakcie jego trwania nie można śmiać się ani rozmawiać, ponieważ może to skutkować przekłamaniem wyniku. jak zmierzyć ciśnienie stetoskopem? Przejdźmy do najważniejszego - oto instrukcja, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi.

Jak mierzyć ciśnienie ręcznie? Ciśnieniomierz zegarowy obsługa w pięciu krokach:

1. Nałóż na odsłoniętą rękę osoby badanej mankiet odpowiedniej wielkości powyżej zgięcia łokciowego - staraj się zachować kilkucentymetrowy odstęp. Rękaw ciśnieniomierza powinien znajdować się mniej-więcej na wysokości serca badanego i ściśle przylegać do ramienia. 

2. Umieść lejek stetoskopu w dole łokciowym w miejscu, w którym wyczuwasz tętno i włóż oliwki stetoskopu do uszu. Przy jego pomocy usłyszysz tony Korotkowa, w tym najważniejszą I i V fazę. 

3. Napompuj rękaw ciśnieniomierza przy pomocy gruszki do momentu, aż tętno w zgięciu łokciowym zaniknie - dzieje się tak zazwyczaj w okolicy 200 mm Hg. Rozpocznij powolne opróżnianie powietrza z mankietu z prędkością około 2-5 mm Hg na sekundę, poprzez odkręcenie zaworu w gumowej gruszce.

4. Skup się na słuchaniu przez stetoskop. Pierwsze stuknięcia to I faza Korotkowa, a więc wartość ciśnienia skurczowego badanego. 

5. Kontynuuj upuszczanie powietrza z mankietu, aż zaobserwujesz stopniowe zanikanie uderzeń - gdy dźwięki zanikną całkowicie, oznacza to V fazę Korotkowa, której rozpoczęcie wskazuje na wartość ciśnienia rozkurczowego.

gess optimum

Dlaczego regularne mierzenie ciśnienia krwi jest tak istotne?

Setki osób, zarówno w Polsce i na świecie, codziennie dowiaduje się o tym, że choruje na nadciśnienie tętnicze - niestety, często jest ono niemal bezobjawowe, a nieleczone może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych -  do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a nawet do śmierci. Nadciśnienie wykrywane jest najczęściej podczas rutynowych kontroli w miejscu pracy lub badań diagnostycznych w kierunku innego schorzenia. Niestety - w wielu wypadkach jest ono już w zaawansowanym stadium, że wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Można tego uniknąć - w tym celu, warto mierzyć ciśnienie tętnicze w domu profilaktycznie, aby wcześnie wykryć nieprawidłowości i w porę zgłosić się po pomoc. 

Kiedy mierzyć ciśnienie przy użyciu ciśnieniomierza zegarowego? 

Zgodnie z zaleceniami specjalistów oraz Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, pomiar ciśnienia z wykorzystaniem metody Korotkowa zaleca się szczególnie osobom chorującym na nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze. Dlaczego? Ponieważ zaawansowana dolegliwość, w tym wystąpienie stanu przedrzucawkowego, może uniemożliwić aparatom elektronicznym prawidłowe wskazanie wartości ciśnienia - może dojść do zaniżenia wyniku o nawet 25 mmHg! Tylko prawidłowy pomiar umożliwi podjęcie odpowiedniej decyzji o konieczności przyjęcia dawki leków lub wezwania służb ratowniczych. Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym? Według Światowej Organizacji Zdrowia przyjmuje się, że wartości równe lub wyższe 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i równe lub wyższe 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego to wartości wskazujące na wysokie ciśnienie lub nadciśnienie tętnicze. Warto wspomnieć, że nie świadczy o tym jednorazowy pomiar, który może być skutkiem stresującej sytuacji czy zdenerwowania. Tego typu schorzenie rozpoznaje się na podstawie minimum kilku pomiarów o wysokiej wartości, wykonanych w ciągu następujących po sobie dni, a diagnoza choroby musi być potwierdzona przez lekarza specjalistę. 

gess manometr

Jak często można mierzyć ciśnienie? 

Wiele osób zastanawia się, czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe. Musimy zastanowić się, co oznacza dla nas wyrażenie "często". Z pewnością nie należy wykonywać pomiarów kilka razy zaraz po sobie, ponieważ od stałego ucisku ściany naczyń krwionośnych mogą się "zmęczyć" i wskazać niemiarodajne wyniki. Kiedy najlepiej mierzyć ciśnienie krwi? W celu domowej samokontroli, warto dokonywać pomiarów dwukrotnie w ciągu dnia - rano, przed śniadaniem i przyjęciem leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie) oraz wieczorem w równych odstępach czasu - najlepiej co 12 godzin o stałej porze. Ważne, aby uzyskane dane zapisywać w celu porównania i wyliczenia średniej wartości ciśnienia tętniczego krwi z kilku dni - najczęściej uwzględnia się pomiar tygodniowy. 

Mamy nadzieję, że wiesz już:

  • ciśnieniomierz ręczny jak mierzyć
  • znasz prawa, jakimi rządzi się mierzenie ciśnienia ręcznie
  • rozumiesz na czym polega metoda zegarowa

Co oczywiste - wszystkim czytającym życzymy zdrowia i optymalnego ciśnienia tętniczego, które mieści się w wartości pomiędzy 120/80 mm Hg, jednak profilaktyczne pomiary ciśnienia powinny być wykonywane także przez osoby zdrowe. To odpowiedni czas, by zadbać o siebie i trzymać rękę na pulsie. Wybierz swój ciśnieniomierz już dziś!

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij