Inhalator to urządzenie, które coraz częściej można spotkać w naszych domach. Nie ma się czemu dziwić – inhalacje to świetny sposób na walkę z zapaleniem zatok, przeziębieniem czy chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych. Nebulizator jest szczególnie polecany dzieciom. Co zrobić, żeby inhalator służył nam latami? Jak wygląda higiena nebulizatora? Kiedy wymieniać filtry do inhalatora Microlife, Gess oraz innych? Jak w prawidłowy sposób czyścić inhalator i jego komponenty, aby służyły nam długo? Zapraszamy do lektury!
Jak dbać o inhalator w prawidłowy sposób?
Pielęgnacja inhalatora jest bardzo ważna, ponieważ urządzenie podczas każdego użycia ma kontakt z bakteriami i wirusami. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o części do inhalatora, istnieje ryzyko, że drobnoustroje dostaną się do naszego organizmu - dlatego prawidłowe czyszczenie inhalatora powinno być dla nas tak ważne. Poza tym nebulizator nie wykorzystuje całego lek podczas nebulizacji, a resztki zostają na urządzeniu. Dlatego pielęgnacja i dezynfekcja inhalatora jest niezbędna. Akcesoria do nebulizacji powinny być dokładnie wyczyszczone po każdym użyciu. A z czego składa się zestaw akcesoriów do inhalatora?
Akcesoria do nebulizacji – co się do nich zalicza?
Aby prawidłowo dbać o inhalator, musimy wiedzieć, z czego dokładnie on się składa. Inhalator części:
· nebulizator – to pojemnik na lek do inhalatora, w którym odbywa się rozbijanie preparatu na cząstki przeznaczone do inhalacji; nebulizatorem nazywamy również rodzaj inhalatora, który zamienia płynny lek w aerozol
· maska do inhalatora/ustnik/końcówka do nebulizatora – element powinien być dostosowany do wieku użytkownika, np. dzieciom polecamy maseczkę w odpowiednim rozmiarze
· kompresor – wytwarza sprężone powietrze
· wąż do inhalatora – przewód powietrzny, który łączy nebulizator z kompresorem (sprężarką)
· filtry – mają funkcję ochronną, należą do części zamiennych do inhalatora.
Które akcesoria poddawać czyszczeniu i dezynfekcji?
Tak jak zostało wspomniane – części do nebulizatora mają kontakt z różnymi drobnoustrojami, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Akcesoria do nebulizatora, które bezwzględnie wymagają czyszczenia, to maseczka do inhalatora, ustnik (końcówka do inhalatora) oraz nebulizator i rozpylacz do nebulizatora. Kolejnym elementem jest wąż, jednak w jego przypadku należy zachować ostrożność. Nie wolno myć przewodu pod bieżącą wodą, ponieważ można go w ten sposób uszkodzić i sprawić, że będzie niezdatny do użytku. Wymiana filtra w inhalatorze Microlife, Gess czy innej firmy również powina być przeprowadzana systematycznie. Jeśli zauważymy radykalną zmianę koloru, należy wymienić filtr.
Kiedy należy czyścić inhalator i jego części?
Jednym z elementów konserwacji inhalatora jest jego dokładne wyczyszczenie. Powinno się to robić po każdym użyciu urządzenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie grozi nam wystąpienie podrażnień czy zakażenie jamy ustnej. Mycie nebulizatora gwarantuje również jego dłuższą żywotność. Zakup inhalatora to pewien wydatek, więc warto zadbać o to, aby służył nam przez kilka lat.
Jak czyścić inhalator? Czyszczenie i dezynfekcja inhalatora
Pierwsze, co należy zrobić po użyciu inhalatora, to rozłożenie go na części i umycie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Części do inhalatora powinny być dobrze wypłukane. Ważnym elementem procesu czyszczenia jest suszenie. Najlepszą metodą suszenia i przechowywania akcesoriów do inhalatora jest pozbycie się resztek wody i pozostawienie elementów na papierowym ręczniku. Kolejnym krokiem jest odkażanie. Dobrze zapoznać się z instrukcją dołączoną do inhalatora, aby wiedzieć, w jaki sposób go dezynfekować. Urządzenia różnią się sposobem wykonania, tworzywem, z jakiego są zrobione, dlatego warto znać zalecenia producenta co do higieny nebulizatora. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod sterylizacja sprzętu do nebulizacji (przy każdej z nich jednak należy sprawdzić, jak nasz model inhalatora znosi wysoką temperaturę).
1. Wyparzanie
To prosta metoda, ale wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, czyli wyparzarki (takiej samej jak do butelek czy smoczków). Zestaw akcesoriów do inhalatora umieszcza się w urządzeniu, poddaje sterylizacji i osusza.
2. Wrzątek
Najpopularniejszą metodą dezynfekcji akcesoriów do nebulizacji jest ta z użyciem gorącej wody. Części do inhalatora należy umieścić we wrzątku i gotować ok. 5-15 minut, a następnie wyciągnąć i dokładnie wysuszyć.
3. Zmywarka
Dezynfekcja inhalatora w warunkach domowych może się również odbywać przy pomocy zmywarki (temperatura powyżej 70 stopni, ok. 30 minut).
Sprawdź inhalatory i części do inhalatora w sklepie www.medyczny.store
Co ile należy wymieniać akcesoria do inhalatora?
Części do nebulizatora powinny być wymieniane co sześć miesięcy. Jeśli jednak bardzo często używamy sprzętu, możemy rozważyć mniejszą odległość czasową. Szczególną uwagę należy zwrócić na filtry do inhalatora, ponieważ zdarza się, że trzeba je wymienić częściej niż raz na pół roku. Zaleca się obserwację koloru filtra – jeśli zmienia się w szary, to znaczy, że należy kupić nowy element.
Gdzie kupić części do inhalatora?
Warto wybrać polecane i zaufane miejsce, gdzie zaopatrzymy się w części do inhalatora. Przykładem takiego miejsca jest sklep internetowy Medyczny Store. W jego ofercie znajdują się nasze maski do inhalatora, ustniki czy całe zestawy części zamiennych do inhalatora. Szczególnie polecamy uniwersalny zestaw polskiej marki Gess w bardzo korzystnej cenie. Polecamy również sprzęt dedykowany dzieciom, na przykład polecany przez użytkowników smoczek do inhalacji. Wymiana zestawu akcesoriów do inhalatora jest równie ważna jak jego czyszczenie i dezynfekcja części inhalatora.