Jak zbić gorączkę? Sposoby domowe i farmakologiczne

Jak zbić gorączkę? Sposoby domowe i farmakologiczne

Opublikowany : - Kategorie : Default

Jak zbić gorączkę? To ważne pytanie. Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Wahania tej wartości mogą być spowodowane miejscem pomiaru temperatury, rytmem dobowym, cyklem menstruacyjnym w przypadku kobiet, a także gorączką. Zapewne każdy z nas doświadczył stanu, kiedy temperatura była wyższa niż ta wzorcowa. Warto wiedzieć, ile stopni to gorączka, a także jak zbić gorączkę, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Czym jest gorączka?

Podstawowe pytanie brzmi – od jakiej temperatury jest gorączka? Czy 37 stopni to gorączka? O gorączce mówimy wtedy, kiedy temperatura naszego ciała wynosi 38°C. Jest to reakcja obronna organizmu, który został zaatakowany przez wirusy, bakterie, grzyby, ciała obce, alergeny lub martwe fragmenty tkanek. Gorączkę można podzielić ze względu na jej wysokość: nieznaczna: 38–38,5℃, umiarkowana: 38,6–39,5℃, znaczna: 39,6–40,5℃, wysoka: 40,6–41℃. Wyższa temperatura wieczorem jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie powinna być powodem nie niepokoju. Tym samym gorączka wieczorem również może wyższa niż w ciągu dnia. Najniższą wartość temperatury ciała mamy między godziną 23 a 3 nad ranem. Przyrząd służący do pomiaru temperatury nazywamy termometrem (cieczowy, elektroniczny, douszny lub bezdotykowy). W warunkach domowych sprawdzi się na przykład bezdotykowy termometr marki GESS, który charakteryzuje się wyjątkową dokładnością pomiaru. 

Sprawdź ofertę termometrów bezdotykowych w sklepie medycznym

Objawy gorączki u dzieci

Gorączka u dzieci, również gorączka u niemowląt bywa szczególnie niepokojąca i niebezpieczna. Najmłodsi są najbardziej narażeni na groźne odwodnienie, które może być skutkiem wysokiej temperatury. Pierwszym objawem gorączki u dziecka, na który rodzic zwraca uwagę, jest ciepłe czoło. Charakterystyczna jest również zmiana zachowania. Dziecko jest bardziej płaczliwe, budzi się w nocy, nie ma apetytu. Kolejne objawy gorączki to zarumieniona twarz, lepkość skóry, suchość błon śluzowych, przyspieszony oddech, biegunka. Wbrew pozorom – przyczyny gorączki u niemowlaka są zazwyczaj niegroźne. Czasami wystarczy zbyt ciepłe ubranie, aby dziecko miało lekko podwyższoną temperaturę. Częstym zjawiskiem jest gorączka przy ząbkowaniu, która może wystąpić, kiedy dziecko ma kilka miesięcy. Co jednak robić, kiedy temperatura jest zbyt wysoka? Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna? Jak zbić gorączkę u dziecka? O tym w dalszej części artykułu.

Objawy gorączki u dorosłych

Widomo już, od ilu stopni jest gorączka. A czym się objawia u dorosłych? Jednym z przejawów podwyższonej temperatury ciała u człowieka jest ogólne osłabienie i zmęczenie. Inne charakterystyczne objawy gorączki to: potliwość, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, uczucie pragnienia, brak apetytu, czasami przyspieszone bicie serca. Przyczyny gorączki mogą być różne, do najczęściej spotykanych można zaliczyć przeziębienie, grypę czy zatrucie pokarmowe. A ile może trwać gorączka u dorosłego? Jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy dni – konieczna jest wizyta u lekarza. Należy również uważnie obserwować swój organizm. W przypadku gwałtownego osłabienia i wystąpienia niepokojących objawów trzeba jak najszybciej wybrać się do specjalisty.

Jak zbić gorączkę?

Tak jak zostało wspomniane – gorączka to reakcja obronna organizmu, oznaczająca, że nasz układ immunologiczny działa prawidłowo. Dlatego nie należy od razu jej redukować. Kiedy zbijać gorączkę u dorosłego? Jeśli temperatura szybko wzrasta i zbliża się do 39°C, wtedy trzeba zareagować. W przypadku podwyższonej temperatury u dzieci i gorączki w ciąży reakcja powinna być szybsza. Kiedy zbijać gorączkę? Najlepiej od razu, kiedy na termometrze pojawi się wartość większa niż 38°C. Zbijanie gorączki wcale nie musi być trudne, jednak równie ważne jest ustalenie, jaki jest powód podwyższonej temperatury ciała.

Jak zbić temperaturę u niemowlaka

W przypadku niemowląt, u których temperatura nie jest wyższa niż 38,5°C, zbijanie gorączki należy zacząć od chłodnych okładów lub chłodzącej kąpieli. W drugiej kolejności należy podać leki na gorączkę. Niemowlętom można podawać dwa różne preparaty przeciwgorączkowe, ibuprofen i paracetamol (syrop, zawiesina, czopki). Należy pamiętać, że każde gorączkujące dziecko poniżej trzeciego miesiąca życia powinno zostać zbadane przez lekarza.

Zbijanie temperatury u dzieci

Tak jak u niemowląt, tak i u starszych dzieci, gorączka powyżej 38°C wymaga interwencji. Jak zbić gorączkę u dziecka? Podając te same leki, co w przypadku najmłodszych – paracetamol i ibuprofen (w płynnej formie). Należy także pamiętać o zapewnieniu dziecku płynów i pokarmów, aby zapobiec odwodnieniu. Do mierzenia temperatury u dzieci polecamy ułatwiający wykonanie pomiaru termometr z kolorowym wzorem. Jeśli termometr wskazuje temperaturę powyżej 39,5°C, wtedy mamy do czynienia z wysoką gorączkę, którą trzeba natychmiast zbić. Niepokojące i niebezpieczne objawy towarzyszące to zmiana sposobu oddychania czy wyglądu dziecka.

Zbijanie temperatury u dorosłych

Jak obniżyć gorączkę u dorosłego? Podając leki przeciwgorączkowe (na bazie paracetamolu, ibuprofenu, metamizolu lub kwasu acetylosalicylowego). Organizm dorosłego jest silniejszy niż organizm dziecka, dlatego wybór leków na gorączkę dla dorosłych jest większy. Co jednak w sytuacji, kiedy temperatura niebezpiecznie rośnie? Jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego? Taka temperatura wymaga wizyty u lekarza, zwłaszcza, jeśli dotyczy osób z niewydolnością oddechową i krążenia, a także seniorów. Jednocześnie należy podawać leki.

Gorączka w ciąży

Szczególnie niebezpieczna jest gorączka w ciąży w pierwszym trymestrze. Bez względu jednak na to, na jakim etapie jest ciąża, każda gorączka wymaga konsultacji z lekarzem. A co na gorączkę w ciąży? Jedyny preparat, który jest bezpieczny przy krótkim stosowaniu, to lek zawierający paracetamol. Drugim sposobem obniżania temperatury u kobiet w ciąży są domowe sposoby na gorączkę, o których mowa poniżej.

Gorączka po szczepieniu

Podwyższona temperatura po szczepieniu jest częstym zjawiskiem - to reakcja obronna organizmu na podany antygen. Gorączka po szczepieniu wymaga podania leków, jeśli temperatura wynosi 38,5°C i więcej. Bezpiecznym wyborem będzie preparat zawierający paracetamol. Należy unikać leków przeciwzapalnych i zawierających ibuprofen. Gorączka po szczepieniu – jak długo może trwać? Zwykle mija po 2-3 dniach, jednak jeśli trwa dłużej niż 3 dni, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na zbijanie gorączki

Warto wykorzystać domowe sposoby na zbicie gorączki. Będą one doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. W czasie gorączki należy zadbać o odpowiednie nawodnienie (3 litry wody w ciągu doby). Warto pić napary z lipy, kory wierzby, czarnego bzu, liści malin, a także herbatę z miętą. Działanie gorączkowe wykazuje także miód, szczególnie lipowy, który najlepiej pić z letnią wodą z cytryną. Nie można również zapomnieć o zbawiennych zimnych okładach czoła, karku i pachwin. Szczególnie warto je wykorzystać w przypadku gorączki u dziecka. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij