Termometr bezdotykowy - jak mierzyć temperaturę?

Termometr bezdotykowy - jak mierzyć temperaturę?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Wśród wielu zwolenników urządzenia, jakim jest termometr bezdotykowy, wciąż spotykamy nielicznych sceptyków, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich kwestie: czy termometry bezdotykowe są dokładne i gdzie właściwie je przykładać podczas pomiaru, aby ten był wiarygodny? Poniższy artykuł stworzyliśmy szczególnie dla osób nieprzekonanych - postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości. Termometr na podczerwień to urządzenie służące do pomiaru ciepłoty ludzkiego ciała, którego błąd pomiarowy wynosi od ±0,2°C do 0,4°C dla zakresu od 35°C do 42°C. Termometr laserowy pozwala na błyskawiczny pomiar, który w najlepszych modelach ogranicza się nawet do jednej sekundy, jest urządzeniem w pełni bezpiecznym i komfortowym. Wszystko wymienione zalety potwierdzimy w dzisiejszym wpisie podpowiadając również, jak dbać o urządzenie i gdzie przeprowadzić pomiar. 

Czy termometr elektroniczny jest dokładny?

Termometr elektroniczny uznawany jest za najdokładniejsze urządzenie medyczne do pomiaru temperatury. Jego praca opiera się na odczytywaniu wartości promieniowania podczerwonego. Każdy żywy człowiek emituje tzw. promieniowanie elektromagnetyczne, którego fale osiągają rożne długości, w zależności od wysokości temperatury ciała. Specjalny czujnik zamontowany w każdym termometrze bezdotykowym dokonuje pomiaru emitowanych przez człowieka fal – po ich zmierzeniu, na wyświetlaczu ukazuje się wynik w stopniach Celsjusza lub Farenheita. Termometr na podczerwień, jako zaawansowany wyrób medyczny, od wielu lat znakomicie sprawdza się w służbie zdrowia, gdzie ceniona jest jego precyzja wskazań i szybkość pomiaru. Jeśli pragniemy cieszyć się dokładnym sprzętem również w zaciszu własnego domu, musimy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich warunków prawidłowego pomiaru, do których należą między innymi: odpowiednie miejsce przeprowadzania pomiaru, zachowanie właściwej odległości podczas pomiaru oraz kilka innych ważnych czynników, które opiszemy w poniższym artykule. Niezwykle istotne jest, aby każdy użytkownik przed korzystaniem z urządzenia  zaznajomił się z instrukcją przeznaczoną do konkretnego modelu, aby poznać wszystkie wskazówki i wytyczne producenta. 

Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny?

Termometry bezdotykowe są całkowicie bezpieczne, nawet w codziennym użytkowaniu - zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, termometr bezdotykowy medyczny reaguje na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez ciało ludzkie, ale sam nie wytwarza fal, przez co nie ma żadnego wpływu na badanego. Co więcej – rozsądni rodzice już dawno zastąpili nim model rtęciowy, który przy przypadkowym rozbiciu stawał się źródłem silnych, chemicznych oparów, wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia. W przypadku upuszczenia urządzenia, jakim jest termometr na podczerwień, może dojść do jego uszkodzenia – największą konsekwencją będzie więc dla nas konieczność zakupu nowego egzemplarza, jednak nie wpłynie to negatywnie na żaden aspekt naszego zdrowia. Wybierając termometr, który znajduje się w naszej domowej apteczce, warto zadbać o to, aby posiadał on odpowiednie certyfikaty poświadczające jego bezpieczeństwo - proponowany przez nas termometr bezdotykowy GESS jest zgłoszony w Urzędzie Produktów Medycznych oraz posiada europejskie certyfikaty 93/42/EWG (dotyczące Wyrobów medycznych) 2011/65/UE (ROHS). Używajmy termometrów zgodnie z ich przeznaczeniem jasno określonym w instrukcji użytkowania oraz dbajmy o jego kondycje, utrzymując go w czystości i dezynfekując w razie potrzeby.

termometr bezdotykowy

Jak długo mierzyć temperaturę termometrem laserowym?

Modele elektroniczne zrewolucjonizowały rynek urządzeń do pomiaru temperatury nie tylko ze względu na dokładność wskazań, ale także na błyskawiczny czas pomiaru. Jest to kluczowe szczególnie w dwóch przypadkach, pierwszym: jeśli w krótkim okresie trzeba zmierzyć temperaturę wielu osobom oraz w przypadku pomiarów przeprowadzanych na aktywnych i ruchliwych maluchach, których przekonanie do kilkuminutowego przebywania w bezruchu graniczy z cudem. W obydwu wypadkach, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z błyskawicznego pomiaru, który umożliwia termometr elektroniczny bezdotykowy - z jego użyciem, wynik poznajemy już w przeciągu sekundy! 

Jak prawidłowo wykonać pomiar termometrem bezdotykowym?

Termometr bezdotykowy - jak mierzyć nim temperaturę? Po pierwsze, musimy przygotować urządzenie do pomiaru, przynajmniej 20 minut przed nim, przenieśmy go do pomieszczenia, w którym będzie wykonywane. Jest to jeden z niezbędnych elementów kalibrowania termometru bezdotykowego – urządzenie musi mieć czas, aby „przyzwyczaić się” do warunków środowiska – temperatury oraz wilgotności. Termometr bezdotykowy GESS najlepsze działanie wykazuje w środowisku, którego temperatura otoczenia mieści się w zakresie 16°C - 35°C. Oznacza to, że możemy go użytkować zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni w zaciszu domowym lub wewnątrz budynków służbowych czy placówek zdrowotnych. Nie bez znaczenia pozostaje także obszar ciała, z którego należy zebrać pomiar, aby wynik był jak najbardziej miarodajny. 

Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Najlepszym miejscem do pomiaru temperatury jest głowa. Jednak warto wskazać miejsce, gdzie mierzyć temperaturę dziecku termometrem bezdotykowym. Opiekunowie, często zanim użyją jeszcze profesjonalnego sprzętu do pomiaru, przykładają dłoń do czoła swojej pociechy, aby zorientować się, czy wyczuwają emitujące z niej ciepło. Głowa, w zależności od powodu powstania gorączki, bywa pierwszym miejscem, w którym odnotować można skok temperatury – wszystko ze względu na bliską obecność mózgu, który uznawany jest za najważniejszy i najbardziej wrażliwy narząd w organizmie.  Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka termometrem bezdotykowym? Najpopularniejszym zalecanym sposobem jest przeprowadzenie pomiaru poprzez przyłożenie termometru do czoła osoby badanej, także dziecka. W naszym artykule, rekomendujemy zbieranie pomiarów poprzez przyłożenie termometru za płatek ucha badanego – ponieważ w przypadku wystąpieniu na czole kropelek potu lub poprzez warstwę podkładu lub kremu, wynik może być przekłamany. 

Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem bezdotykowym?

Wielu naszych czytelników wysyła do nas zapytanie - jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, by pomiar był wiarygodny? Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy termometrem a badanym obszarem – takie dane są kluczową informacją zawartą w instrukcji obsługi każdego modelu. Zatem z jakiej odległości mierzyć temperaturę? W przypadku termometru bezdotykowego GESS odległość ta wynosi od 3-5 cm. 

Jak czyścić i dezynfekować termometr bezdotykowy?

Aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nam termometr do czoła, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu oraz dbaniu o urządzenie. Ponownie przypominamy, że wszystkie kluczowe informacje dotyczące obsługi i konserwacji termometru zawarte są w instrukcji obsługi konkretnego modelu. Jeśli poszukujemy uniwersalnego rozwiązania, dobrym wyborem będzie sucha szmatka lub bezalkoholowe chusteczki do dezynfekcji sprzętu medycznego, które skutecznie niwelują grzyby, wirusy i bakterie.  Co oczywiste, ze względu na bezdotykowy charakter pomiaru, termometru na podczerwień nie trzeba czyścić po każdym użyciu, chyba że używamy go w placówce zdrowia na oddziale zakaźnym. Gdy urządzenie nie jest używane, warto trzymać je w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej w przestrzeni zaciemnionej oraz zapobiec osiadania kurzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na taki model termometru, który w komplecie posiada przeciwkurczowe etui – to właśnie proponuje Polska Marka GESS. Korzystanie z urządzeń, jakimi są termometry na podczerwień, oferujące wysoki poziom higieny i bezkontaktowe badanie, przyczynia się do znacznego spadku rozprzestrzeniania się chorób wirusowych i bakteryjnych, dając przy tym także wygodę i komfort użycia. 

etui na termometr bezdotykowy

Co zrobić, gdy termometr bezdotykowy nie działa?

Termometry bezdotykowe, tak jak inne urządzenia elektroniczne, mogą ulegać różnym awariom. Jeśli zorientujemy się, że nasz termometr nie działa, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy baterie w urządzeniu mają jeszcze moc. Jeśli to nie zadziała, oznacza to, że mogło dojść do uszkodzenia układu wewnątrz urządzenia. W tej sytuacji najlepiej oddać termometr do autoryzowanego punktu napraw, w którym specjaliści przywrócą go do pełnej sprawności lub wymienią na nowy egzemplarz. 

Może dojść także do sytuacji, że termometr działa, jednak na wyświetlaczu pojawią się informacje o błędzie. W przypadku termometru bezdotykowego GESS proponujemy dwuletnią opiekę gwarancyjną w systemie door-to-door, obejmującą odbiór i bezpłatną naprawę urządzenia. W celu zgłoszenia reklamacji prosimy o kontakt - nasi doświadczeni pracownicy pomogą Państwu w każdym problemie. 

Dokładny i bezpieczny termometr bezdotykowy 

Precyzja, szybkość pomiaru oraz wygoda - to trzy główne cechy, które pozwoliły wyprzeć termometrom na podczerwień pozostałe modele, stając się głównym wyborem wśród placówek medycznych oraz klientów indywidualnych. Zakup termometru bezdotykowego to inwestycja w komfort oraz spokój ducha, ponieważ przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji urządzenia, możemy cieszyć się dokładnymi pomiarami przez długie lata, jeśli wiemy gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem bezdotykowym. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi urządzeniami medycznymi z bogatej ofert Polskiej Marki GESS - koncentratory tlenu, inhalatory oraz ciśnieniomierze oraz wiele, wiele innych!

Mamy nadzieję, że wiesz już jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym i mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym nie ma przed Tobą żadnych tajemnic. Dziękujemy za lekturę!

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij