Jak prawidłowo założyć mankiet ciśnieniomierza?

Jak prawidłowo założyć mankiet ciśnieniomierza?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Osoby dotknięte chorobą nadciśnienia z reguły nie odczuwają wysokiego ciśnienia krwi, a mimo to może ono mieć wiele konsekwencji zdrowotnych. Między innymi wysokie ciśnienie krwi jest jedną z najczęstszych przyczyn udarów. Dlatego ważne są regularne pomiary. Im późniejszy wiek, tym większe ryzyko, ponieważ tętnice z biegiem lat tracą swoją elastyczność. Niemniej jednak nadciśnienie nie jest chorobą, z którą trzeba się pogodzić. Pozytywny wpływ na chorobę może mieć zdrowy tryb życia i regularny pomiar ciśnienia krwi. Masz ciśnieniomierz i chcesz dokonywać regularnych pomiarów, ale nie wiesz, czy prawidłowo zakładasz rękaw do ciśnieniomierza? Sprawdź jak prawidłowo założyć mankiet ciśnieniomierza! Podpowiemy, czy należy zaciskać pięść podczas pomiaru ciśnienia oraz na którą rękę założyć mankiet do ciśnieniomierza. Zapraszamy!

Czym jest mankiet do ciśnieniomierza?

Mankiet jest częścią ciśnieniomierza, którą zakłada się wokół kończyny podczas pomiaru ciśnienia krwi, a następnie napełnia. W wyniku wytworzonego ciśnienia mankiet do pomiaru ciśnienia tymczasowo blokuje dopływ krwi tętniczej i umożliwia osłuchiwanie (metoda Korotkowa). Zawór sterowany elektrycznie stopniowo zmniejsza ciśnienie w mankiecie do pomiaru ciśnienia krwi. Mankiet ciśnieniomierza tworzy nierozłączną całość z danym modelem urządzenia. 

Czy prawidłowy rozmiar mankietu ma znaczenie?

Aby określić właściwy rozmiar, ważne jest zmierzenie obwodu ramienia. Ważny jest prawidłowy rozmiar mankietu. Prawidłowy rozmiar mankietu do ciśnieniomierza jest ważny dla prawidłowego wyniku pomiaru. Dlatego najlepiej najpierw zmierzyć obwód ramienia lub nadgarstka. Jeśli mankiet do pomiaru ciśnienia krwi zostanie wybrany za mały, rzeczywiste ciśnienie krwi będzie zawyżone. I odwrotnie, jeśli mankiet jest za duży, rzeczywiste ciśnienie krwi jest niedoszacowane. Działa to podobnie do sposobu, w jaki opony odgrywają kluczową rolę w właściwościach jezdnych, funkcjonalności i bezpieczeństwie pojazdu w samochodzie - mankiet do pomiaru ciśnienia odgrywa kluczową rolę w uzyskiwanym wyniku pomiaru. Podczas pomiaru ciśnienia krwi, rozmiar mankietu i jego dopasowanie do ramienia lub nadgarstka pełni ważną funkcję niezawodnego i precyzyjnego rejestrowania fal ciśnienia tętna (oscylacji) pochodzących z serca w tętnicy i przekazywania ich do elektroniki aparatu. Uniwersalne mankiety obejmują obwód ramienia od 22-43 cm – takie wymiary pozwalają na to, aby mankiet pasował dla całej rodziny. Jeśli to nie wystarczy, jako akcesoria dostępne są inne rozmiary.

mankiet do ciśnieniomierza GESS

Jak prawidłowo założyć mankiet ciśnieniomierza? Podstawowe zasady

Upewnij się, że ubranie na ramieniu (np. podwijając rękaw) nie zakłóca przepływu krwi.

Podczas zakładania mankietu szczególnie ważne jest, aby nie był założony zbyt ciasno, ale też nie za luźno, co fałszuje wyniki pomiarów w górę lub w dół. Podczas pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu umieść mankiet na poziomie serca. Nasuń mankiet na ramię, aż dolna krawędź mankietu znajdzie się 2-3 cm nad zgięciem ramienia. Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi powinien zawsze mocno przylegać do skóry i wywierać niewielki nacisk. Tylko w ten sposób można zapewnić prawidłowe pomiary ciśnieniomierza. Wskazówka: Zegnij lekko ramię, aby mięsień ramienia był lekko napięty, co nieznacznie zwiększa obwód ramienia. Teraz naciągnij wolny koniec mankietu i zapnij rzep.

W żadnym wypadku mankiet nie powinien być umieszczany na lub nad punktem krytycznym (np. rana lub dostęp wewnątrznaczyniowy).

Kupując ciśnieniomierz, poproś specjalistę, aby pokazał Ci, jak prawidłowo założyć mankiet do mierzenia ciśnienia i zwróć uwagę na jakość, wykonanie i dopasowanie mankietu.

Sprawdź mankiety i pozostałe akcesoria do ciśnieniomierza - sklep Medyczny Store

rękaw do ciśnieniomierza

Na którą rękę założyć mankiet do ciśnieniomierza?

Nie ma znaczenia, na której ręce będziesz mierzyć ciśnienie. W przypadku aparatów manualnych, które pompuje się ręcznie łatwiej mierzyć ciśnienie na ręce niedominującej, aby ta dominująca mogła sprawnie obsłużyć pompkę. Jeśli, więc jesteś praworęczny – mierz ciśnienie na lewej ręce, a jeśli jesteś leworęczny – mierz ciśnienie na prawej ręce. W przypadku aparatów automatycznych możesz zmierzyć ciśnienie na dowolnej ręce. W przypadku stosowania na prawej ręce mankiet należy obrócić w lewo, aż tętnica znajdzie się w punkcie pomiaru tętna. Następnie rura powietrzna biegnie wzdłuż wewnętrznej strony.

Czy należy zaciskać pięść podczas pomiaru ciśnienia?

Po prawidłowym założeniu mankietu, nie należy zaciskać pięści. Dłoń powinna być rozluźniona i znajdować się w naturalnej pozycji. Chociaż jest to popularny, utrwalony nawyk wśród osób starszych, powinniśmy nakłaniać ich do naturalnego trzymania dłoni podczas całego pomiaru ciśnienia krwi. 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij