Mankiet do ciśnieniomierza – jak dobrać go w sposób prawidłowy?

Mankiet do ciśnieniomierza – jak dobrać go w sposób prawidłowy?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Regularne, prawidłowe mierzenie ciśnienia krwi jest ważne, ponieważ niewykryte wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ale zanim zaczniesz mierzyć ciśnienie krwi, dobierz odpowiedni ciśnieniomierz i mankiet do ciśnieniomierza, aby mieć pewność, że zmierzyłeś je poprawnie. Dowiedz się, jak wybrać mankiet do ciśnieniomierza dopasowany do Twojej budowy i aparatu do mierzenia ciśnienia krwi. Zapraszamy!

Rodzaje mankietów do ciśnieniomierza

Zanim odpowiemy na kluczowe pytanie: jak dobrać mankiet do ciśnieniomierza, poznajmy rodzaje mankietów do ciśnieniomierza:

  • Mankiet nadgarstkowy - każdy, kto ma trudności z założeniem mankietu do pomiaru ciśnienia krwi na ramię, powinien preferować wstępnie uformowany mankiet nadgarstkowego ciśnieniomierza, który jest łatwiejszy do założenia niż zegarek na rękę.
  • Mankiety z paskiem – lub inaczej z fiszbinami szczególnie dobrze dopasowują się do indywidualnej anatomii ramienia. Pompowania mankietu zatrzymuje się tylko, gdy zmierzone wartości zostaną określone. Oznacza to brak niepotrzebnego nacisku na ramię, co jest szczególnie przyjemne dla osób starszych i jednocześnie skraca czas pomiaru.
  • Mankiety do stetoskopu - do stetoskopów dostępne są liczne dodatkowe mankiety, m.in. dla niemowląt, dzieci lub w rozmiarze XXL.
  • Mankiet na ramię lub mankiet udowy.
  • Mankiet jednowężykowy lub mankiet dwuwężykowy

Dlaczego dobór właściwego rozmiaru mankietu jest istotny?

Mankiet jest szczególnie ważny przy wyborze ciśnieniomierza, ponieważ rozmiar, dopasowanie i jakość decydują o prawidłowym wyniku pomiaru. Jeśli mankiet do pomiaru ciśnienia krwi jest za duży, łatwo jest zaniżać rzeczywiste ciśnienie krwi; jeśli mankiet do pomiaru ciśnienia krwi jest za mały, często przeszacowuje się rzeczywiste ciśnienie krwi.

Nie każdy mankiet do pomiaru ciśnienia pasuje do każdego ciśnieniomierza. Nie można wymieniać między sobą mankietów do pomiaru ciśnienia krwi, ponieważ każdy mankiet nadaje się tylko do niektórych urządzeń pomiarowych. 

Jak dobrać mankiet do mierzenia ciśnienia? Zasady

Jaki rozmiar mankietu do ciśnieniomierza powinienem kupić? W zależności od tego, czy chcesz mierzyć ciśnienie krwi u dorosłych, czy u dzieci, powinieneś kupić większe lub mniejsze mankiety do pomiaru ciśnienia. Zależy to również od tego, czy chcesz zmierzyć ciśnienie krwi na ramionach, na nadgarstku czy na kończynach dolnych. Jeśli chcesz mierzyć ciśnienie krwi tylko jednej, określonej osobie, warto wcześniej zdecydować, gdzie będziesz mierzyć ciśnienie krwi, a następnie zmierzyć obwód odpowiedniej kończyny lub nadgarstka tej osoby.

Jeśli jesteś lekarzem, powinieneś mieć różne mankiety pasujące do ciśnieniomierza, ponieważ będziesz ich używać do badania różnych pacjentów. Alternatywnie można również kupić uniwersalny mankiet do ciśnieniomierza, często dostępny dla obwodu ramienia, w przypadku mankietu na ramię, 22-43 cm.

Sprawdź mankiety do ciśnieniomierza Polskiej Marki GESS w sklepie medycznym

mankiet do ciśnieniomierza jak dobrać

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wyborem mankietu do ciśnieniomierza?

Zwróć uwagę na jakość materiałów z których wykonano mankiet– czy nie powodują podrażnień lub otarć, a także ich gwarancję. Jeśli kupujemy sam mankiet, warto sprawdzić , czy wybrany przez nas mankiet jest kompatybilny z ciśnieniomierzem, jaki posiadamy. . Jeśli chcesz profesjonalnie mierzyć ciśnienie krwi, powinieneś zwracać większą uwagę na jakość niż na cenę mankietu do pomiaru ciśnienia. Ważne jest również, aby mankiet do pomiaru ciśnienia pasował do ciśnieniomierza i miał odpowiedni rozmiar.

Zwróć uwagę na budowę ciała osoby, dla której potrzebny jest mankiet. Mankiety do pomiaru ciśnienia krwi dla osób szczególnie muskularnych lub otyłych są zwykle szersze niż inne mankiety do pomiaru ciśnienia krwi, dzięki czemu pasują do szerszych kończyn. Dla osób o szczuplejszych kończynach czasami nie są odpowiednie.  Czy mankiet ma być dla dziecka? Mankiety do pomiaru ciśnienia krwi dla dorosłych są zwykle szersze niż dla dzieci. 

Gdzie kupić dobry mankiet do ciśnieniomierza?

Przedział cenowy mankietów do pomiaru ciśnienia krwi wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Tanie mankiety do pomiaru ciśnienia mogą być odpowiednie do Twoich celów, ale aby zapewnić jak najdokładniejszy pomiar, o wiele ważniejszy jest odpowiedni rozmiar i kompatybilność z urządzeniem pomiarowym niż cena mankietu.

Większość ciśnieniomierzy jest wyposażona w mankiet do pomiaru ciśnienia krwi. Jeśli nie jest to właściwy rozmiar, zamów mankiet w sklepie medycznym, który jest pomoże Ci dobrać mankiet kompatybilny z Twoim ciśnieniomierzem i dobrać odpowiedni rozmiar.  Mankiety do pomiaru ciśnienia krwi można kupić przez Internet lub w aptekach lub sklepach specjalistycznych. Czasami dyskonty oferują również ciśnieniomierze, w tym mankiet do pomiaru ciśnienia krwi. Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz, możesz kupić mankiety do pomiaru ciśnienia przez Internet. Jeśli nadal nie masz pewności, lepiej udaj się do apteki lub sklepu specjalistycznego, ponieważ zwykle otrzymasz tam kompetentną poradę.

Powiązane posty

Udostępnij