Gruszka do ciśnieniomierza - czym jest i do czego służy?

Gruszka do ciśnieniomierza - czym jest i do czego służy?

Opublikowany : - Kategorie : Default

W przypadku ręcznego pomiaru ciśnienia krwi jest ono często określane osłuchowo według Riva-Rocciego za pomocą stetoskopu i mankietu do pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu, który pompowany jest przy pomocy tzw. gruszki do ciśnieniomierza. Sprawdza się je bezpośrednio na tętnicy, aby zobaczyć, kiedy słychać turbulentny szum (szum Korotkowa) - górną wartość ciśnienia krwi. Niższą (rozkurczową) wartość ciśnienia krwi uzyskuje się przez dalsze uwalnianie powietrza z mankietu i nie słychać już turbulentnego hałasu. Pompka do ciśnieniomierza zegarowego jest elementem, który z czasem będzie trzeba będzie wymienić. Czym jest gruszka do ciśnieniomierza i kiedy kupić nową?

Gruszka do ciśnieniomierza - co to jest?

Gruszka do ciśnieniomierza jest to jeden z elementów konieczny do prawidłowego działania ciśnieniomierza manualnego/ręcznego, czyli takiego, jaki często jest obserwowany u lekarzy. Ten rodzaj ciśnieniomierza składa się z mankietu do ciśnieniomierza, stetoskopu, pompki do ciśnieniomierza wyposażonej w specjalny zaworek i zegara, czyli wskaźnika ciśnienia, z którego odczytujemy wartość ciśnienia krwi. Gruszka do ciśnieniomierza nazywana jest inaczej balonikiem do mierzenia ciśnienia ze względu na swój kształt. Jest to gumowy element w kształcie gruszki lub małego balonu, za pomocą którego pompowane jest powietrza do mankietu ciśnieniomierze. Balonik jest pompowany tak długo, aż nie uzyska się odpowiedniego ciśnienia w mankiecie. Zaworek, w który wyposażona jest gruszka, służy do samodzielnego upuszczania ciśnienia w mankiecie. 

Gruszka pompka do ciśnieniomierza sklep Medyczny Store

gess gruszka pompka do ciśnienomierza

Pompka do ciśnieniomierza - do czego służy w ciśnieniomierzu?

Ciśnieniomierze manualne z pompką działają na tej zasadzie, jak pomiar ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim: niezależnie od tego, czy są używane do pomiarów na ramieniu, czy nadgarstku. Przepływ krwi jest przerywany przez mankiet - tworzy to przeciwciśnienie, za pomocą którego określane jest ciśnienie krwi. Kiedy powietrze jest wpompowywane do mankietu, ściska tętnicę. Jeśli ciśnienie na naczyniu osiągnie niższą, rozkurczową wartość, słychać puls. Jeśli ciśnienie dalej wzrasta, krew nie może już płynąć i puls znów cichnie - urządzenie określiło teraz ciśnienie rozkurczowe. Podczas gdy lekarz odbiera to akustycznie przez stetoskop, monitory ciśnienia krwi mierzą wibracje w mankiecie. Pompka do ciśnieniomierza służy do pompowania tego powietrza do mankietu.

Jakie są rodzaje gruszek do ciśnieniomierzy?

 Rodzaje gruszek do ciśnieniomierza:

· gruszka do ciśnieniomierza z zaworem spustowym - może być stosowana zarówno w ciśnieniomierzach mechanicznych jak i ciśnieniomierzach półautomatycznych. Może być także stosowana przez lekarzy w sfigmomanometrach służących do pomiaru ciśnienia metodą Korotkowa. W ciśnieniomierzach mechanicznych zazwyczaj wykonana jest z lateksu lub PCV 

· gruszka do ciśnieniomierza bez zaworu spustowego – taki rodzaj gruszki może być zastosowany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest pompowanie powietrza małych ilościach, w tym w mechanicznych aparatach do mierzenia ciśnienia.

Kiedy przyda się nowa gruszka do ciśnieniomierza?

Kiedy przyda się nowa gruszka do ciśnieniomierza? Gruszka do ciśnieniomierza jest elementem, który z biegiem czasu może wymagać wymiany. Ze względu na to, że gruszka wykonana jest z gumy, z czasem może ona ulegać pęknięciom, starzeniu i parceniu - wtedy może być konieczny zakup nowej gruszki. Jeśli więc Twój ciśnieniomierz i dołączona do zestawu gruszka były kupione 20 - 30 lat temu, może okazać się, że gruszka nie spełnia już swojej roli w odpowiedni sposób, mimo że cały układ działa nienagannie. Wtedy wymiana gruszki z pewnością pozwoli na uzyskanie lepszych, bardziej miarodajnych wyników pomiaru ciśnienia krwi. Wymiana gruszki może być też konieczna, kiedy coś nam się z nią stanie – np. była ona nieodpowiednio przechowywana, w pobliżu ostrych narzędzi i doszło do jej pęknięcia - w takiej sytuacji wymiana gruszki jest konieczna, do prawidłowego funkcjonowania ciśnieniomierza. Baloniki do ciśnieniomierzy powinno się wymienić również wtedy, kiedy widzimy, że nie radzą sobie one z odpowiednim napompowaniem mankietu ciśnieniomierza. Gruszka do ciśnieniomierza powinna być przechowywana w suchym, zacienionym miejscu, jeśli będzie odpowiednio przechowywana, może służyć znacznie dłużej.

Sprawdź sklep medyczny oferujący gruszki i pozostałe akcesoria do ciśnieniomierzy

gruszka do ciśnieniomierza GESS gdzie kupić

Dlaczego warto i gdzie kupić gruszkę do ciśnieniomierza GESS?

Gruszki do ciśnieniomierza GESS występują w dwóch wersja jako gruszka bez zaworu spustowego oraz gruszka z zaworem spustowym. Gruszki do ciśnieniomierza firmy GESS przeznaczone są do mechanicznych aparatów do mierzenia ciśnienia krwi. Baloniki do ciśnieniomierzy firmy GESS wykonane są z trwałego lateksu, do tego są dostępne w bardzo korzystnej cenie. Firma GESS specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych urządzeń medycznych i przez kilkanaście lat funkcjonowania na rynku zyskała uznanie w środowisku medycznym za wysoką jakość i niezawodność swoich produktów.

Powiązane posty

Udostępnij