Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie. Jak pogoda wpływa na nasz nastrój?

Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie. Jak pogoda wpływa na nasz nastrój?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Często wraz ze zmianą warunków warunki meteorologicznych zmienia się również nasze samopoczucie. Ma na nie wpływ nie tyle sama pogoda, co związane z nią zmiany ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie to kwestia, którą od lat zajmują się specjaliści. A czym jest ciśnienie atmosferyczne? Jaka jest zależność pomiędzy niskim ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem człowieka? Ile hPa to niskie ciśnienie? Kim są meteopaci? Zapraszamy do lektury!

Ciśnienie atmosferyczne - co to jest? 

Ciśnienie to siła nacisku działająca na jednostkę powierzchni i zwrócona prostopadle do niej. Ciśnieniem atmosferycznym nazywamy ciśnienie, jakie wywiera słup powietrza atmosferycznego na powierzchnię, którą jest Ziemia. Słup powietrza ma różną wysokość, co wiąże się z różnicami w ciśnieniu atmosferycznym w zależności od miejsca. Dlatego w górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe niż na nizinach. Wartość ciśnienia określa jednostka hPa (hektopaskal) lub atmosfera (równowartość prawidłowego ciśnienia atmosferycznego, czyli 1013,25 hektopaskali). A ile hPa to wysokie ciśnienie? Wysokie ciśnienie powietrza a samopoczucie, złe samopoczucie a ciśnienie atmosferyczne – o tym w dalszej części tekstu.

Kontroluj swoje ciśnienie przy użyciu sprawdzonego ciśnieniomierza. Sprawdź ofertę sklepu Medyczny Store:

Jaki jest wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie i zdrowie?

Ciśnienie a samopoczucie - zmiany pogodowe mają wpływ na zmiany ciśnienia, co oddziałuje na nasze samopoczucie i zdrowie. Co ciekawe, reakcja organizmu na zmiany pogodowe i zmiany ciśnienia występuje z wyprzedzeniem. Można zauważyć wpływ ciśnienia atmosferycznego na ciśnienie tętnicze, na co szczególnie powinny uważać osoby z nadciśnieniem. Zmiany ciśnienia mają również wpływ na układ nerwowy i hormonalny. Reakcja organizmu na nagłe zmiany pogody bywa szczególnie niebezpieczna – u niektórych dochodzi do groźnych zmian zachowań i aktów przemocy.

Niskie ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie 

Należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, jakie to niskie ciśnienie atmosferyczne. Prawidłowe ciśnienie wynosi 1013,25 hektopaskali, więc każda wartość poniżej jest oznaką obniżonego ciśnienia. Najniższe ciśnienie w Polsce (965,2 hPa) odnotowano w 1989 roku w Szczecinie i Łodzi. Niskie ciśnienie powietrza a samopoczucie – obniżone ciśnienie powoduje senność i sprawia, że czujemy się zmęczeni. Zmiany atmosferyczne i spadek ciśnienia jest szczególnie dotkliwy dla osób, które zmagają się z takimi schorzeniami jak padaczka, depresja czy nerwica. 

Wysokie ciśnienie atmosferyczne - jak wpływa na nasze samopoczucie?

Podwyższona wartość ciśnienia (powyżej 1013,25 hektopaskali) również niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Zmiana ciśnienia wywołuje bóle głowy (migrena a wysokie ciśnienie atmosferyczne), a także trudności w oddychaniu. Podwyższone ciśnienie powoduje, że czujemy się senni, rozdrażnieni, mniej skoncentrowani i bardziej zmęczeni. Wysokie ciśnienie atmosferyczne dla niskociśnieniowców nie jest tak uciążliwe, jak dla wysokociśnieniowców. Ci ostatni powinni zachować szczególną ostrożność i kontrolować siłę nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic za pomocą dobrego ciśnieniomierza. Jak widać – wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie jest ogromny i zdecydowanie niekorzystny.

Meteopata - kto to jest? Ciśnienie atmosferyczne a meteopatia

Osoby szczególnie narażone na zmiany pogodowe nazywa się meteopatami. Liczba takich osób stale rośnie, szacuje się, że stanowią oni ok. 50–70 procent ludzi zdrowych. Zależność pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a samopoczuciem jest u nich najbardziej dostrzegalna. Jak meteopaci reagują na zmiany pogody? Często towarzyszą im takie dolegliwości jak:  skoki ciśnienia krwi, bóle głowy, nudności, nadwrażliwość na światło, a czasem nawet zawroty głowy. Osoby nadwrażliwe na bodźce pogodowe odczuwają zmęczenie, są bardziej niespokojni i przygnębieni. Meteoptami są zdecydowanie częściej kobiety, osoby przepracowane, żyjące w dużym stresie. 

Jak radzić sobie ze zmianami ciśnienia atmosferycznego?

Czy ciśnienie atmosferyczne warunkuje samopoczucie człowieka? Zdecydowanie tak. Czy da się złagodzić oddziaływanie ciśnienia na nasz nastrój? Oczywiście! Wpływ ciśnienia na samopoczucie można zneutralizować. Kiedy występują zmiany ciśnienia atmosferycznego, warto zagospodarować czas na odpowiednią ilość snu, odpoczynek i niewielką aktywność fizyczną. Należy także kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego przy użyciu ciśnieniomierza. Jeśli przebywamy poza domem, wtedy dobrze zaopatrzyć się w niewielki ciśnieniomierz nadgarstkowy. Wpływ ciśnienia atmosferycznego na życie człowieka bywa groźny. Wahania ciśnienia tętniczego i kołatanie serca może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawału lub wylewu.

ciśnieniomierz nadgarstkowy GESS

Ciśnienie atmosferyczne - czy kawa pomaga? Sposoby na zmiany pogodowe

Niskie ciśnienie atmosferyczne – jak sobie radzić? Warto stosować ziołowe napary z melisy, jeść produkty bogate w witaminę B6, żelazo i magnez. Wspomniane składniki znajdziemy na przykład w bananach, pomidorach, batatach, burakach i szpinaku. Energii może dodać nam również żeń-szeń, suplement diety w formie tabletek. Powinniśmy także pamiętać o właściwym nawodnieniu. W przypadku bólu głowy i niskiego ciśnienia może pomóc nam kofeina, jednak jej efekt nie będzie długotrwały. Ciśnienie hPa a samopoczucie to kwestia, którą cały czas analizują i badają lekarze oraz naukowcy. Jedyne, co możemy dla siebie zrobić w obliczu zmian pogodowych, to stosować się do podanych powyżej rad.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij