Inhalator dla astmatyka – jaki wybrać?

Inhalator dla astmatyka – jaki wybrać?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Jaki inhalator na astmę wybrać? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Astma to choroba, z którą zmaga się coraz większa liczba osób na całym świecie (szacuje się, że ok. 300 milionów), w tym również dzieci. Zdiagnozowana astma oskrzelowa nie musi być jednak wyrokiem i z odpowiednim planem leczenia astmy da się z nią funkcjonować bez większych przeszkód. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze schorzeniem jest leczenie astmy inhalatorem. Jakie są rodzaje urządzeń do inhalacji? Czym charakteryzują się inhalatory na astmę? Zapraszamy do lektury artykułu!

Co to jest astma i jak się ją leczy?

Astma (dychawica) to przewlekła choroba dróg oddechowych związana z oskrzelami. U astmatyków błona śluzowa oskrzeli jest podrażniona, co sprawia, że oddychanie sprawia trudność. Wyróżnić można astmę oskrzelową, sercową, wysiłkową, alergiczną. Choroba objawia się dusznościami, sapaniem, dokuczliwym, suchym kaszlem, wrażeniem ucisku w klatce piersiowej. Pojawiają się one pod wpływem takich czynników jak: grypa, zanieczyszczenie powietrza, opary środków chemicznych, wysiłek fizyczny. Preparaty dla astmatyków (leki do inhalacji na astmę) można podzielić na: leki kontrolujące chorobę (stosowane systematycznie) i przyjmowane doraźnie. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy między innymi wziewne glikokortykosteroidy, które minimalizują objawy choroby, i leki rozkurczające oskrzela(beta2-mimetyki). Wymienione preparaty należy zawsze przyjmować razem, a do ich stosowania niezbędny jest inhalator na leki wziewne. Inhalator a astma – o tym w dalszej części artykułu. 

Sprawdź inhalatory i nebulizatory na astmę w dobrze zaopatrzonym sklepie medycznym - www.medyczny.store

inhalator na astmę GESS

Rola inhalacji i nebulizacji w leczeniu astmy

Inhalacja na astmę jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem podawania preparatów leczniczych. Leki na astmę działają w miejscu podania i trafiają bezpośrednio do oskrzeli. Dzięki temu nie obciążają wątroby, nerek i innych narządów (w przeciwieństwie do leków przyjmowanych doustnie, które przedostają się do krwi). Astma oskrzelowa to choroba nieuleczalna, leki należy stosować do końca życia, dlatego powinny być jak najmniej inwazyjne. W związku z tym preparaty do inhalacji w astmie mają mniejszą zawartość substancji czynnej niż preparaty przyjmowane doustnie. Dzięki temu są bezpieczniejsze i mniej szkodliwe. Przyjmowanie leku za pomocą inhalatora dla astmatyków zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych farmaceutyku. Lekarz powinien dobrać odpowiednią terapię farmakologiczną, a chory musi nauczyć się poprawnej techniki inhalacji.  

Rodzaje inhalatorów na astmę

Wyodrębnić można kilka typów inhalatorów na astmę, które różnią się parametrami technicznymi, rozmiarem, dołączonymi akcesoriami i przeznaczeniem. 

1. Inhalatory tłokowe (pneumatyczne) – popularny rodzaj nebulizatora dla astmatyka, działa z pomocą sprężarki, która wytwarza sprężone powietrze. W ten sposób lek zamienia się w aerozol odpowiedni do inhalacji. Pneumatyczny inhalator przy astmie może mieć różną wielkość, a nawet kształt, co jest szczególnie ważne w przypadku chorych dzieci. Polecamy cichy inhalator Maja GESS, z którego dziecko chętnie będzie korzystać.

2. Inhalatory ultradźwiękowe – wytwarzają gęsty i trwały aerozol za pomocą energii ultradźwięków. Urządzenie jest szybkie w działaniu i ciche w obsłudze., jednak odznacza się wysoką ceną. Ultradźwiękowy inhalator odpowiedni dla astmatyka nie może być stosowany u dzieci poniżej 1. roku życia. Opisany typ inhalatora na astmę bez recepty, jak i inhalator tłokowy, mają zastosowanie nie tylko w przypadku astmy, ale również innych schorzeń (przeziębienie, kaszel, chore zatoki).

3. Inhalatory proszkowe – specjalnie zaprojektowane do inhalacji lub nebulizacji określonych leków. Preparat leczniczy zostaje przebity albo skruszony i wypuszczony w komorze. Uwolnienie leku musi być jednak zsynchronizowane z  wdechem chorego, dlatego dzieci mogą mieć trudności z obsługą opisanego inhalatora na astmę. Technika inhalacji wymaga cierpliwości i doświadczenia. 

4. Inhalator kieszonkowy (ciśnieniowy) – mały inhalator stosowany w astmie zawierający określoną dawkę leku. Po naciśnięciu przycisku przez użytkownika uwalnia się gaz z preparatem leczniczym.

Wskazówka! Warto dokupić komory inhalacyjne do opisanych inhalatorów na astmę oskrzelową. Umożliwiają one podanie leku bez konieczności koordynowania wdechu z uruchomieniem urządzenia, co doskonale się sprawdzi w przypadku dzieci.

Sprawdź doskonały inhalator na astmę - inhalator Maja Polskiej Marki GESS (średnica cząstek MMAD 2 μm)


inhalator na astmę GESS

Jaki inhalator na astmę wybrać?

Jeśli szukamy inhalatora dla astmatyków bez recepty, który przyda się nie tylko w przypadku astmy oskrzelowej, ale również innych chorób, warto pomyśleć o inhalatorze tłokowym. Polecamy na przykład inhalator na astmę Polskiej Marki GESS, odpowiedni dla dzieci i dorosłych. Uniwersalnym urządzeniem umożliwiającym inhalacje górnych dróg oddechowych i zatok, jest również inhalator ultradźwiękowy. Jeśli potrzebujemy inhalatora na duszności wyłącznie pod kątem astmy, dobrym wyborem będzie odpowiedni inhalator kieszonkowy, który będziemy mieć zawsze przy sobie. Technika inhalacji różni się w zależności od urządzenia, dlatego należy wybrać inhalator, którego użytkowanie nie będzie sprawiało nam trudności. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora na astmę?

Na rynku mamy wiele rodzajów inhalatora dla astmatyków. Stojąc przed wyborem odpowiedniego urządzenia, należy wziąć pod uwagę wiek chorego. W przypadku dzieci sprawdzą się ciche i proste w użyciu inhalatory (istotne, aby metoda inhalacji nie była uciążliwa). Ważna jest również wielkość cząstek, na jakie rozpylany jest preparat i wybór takiego urządzenia, dzięki któremu lek trafi w odpowiednie miejsce - zwróćmy uwagę na parametr MMAD. Należy także wziąć od uwagę nasz indywidualny plan leczenia astmy i skonsultować wybór inhalatora z lekarzem. Jeśli większość czasu spędzamy poza domem, wtedy niezbędnym urządzeniem jest inhalator kieszonkowy. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup dwóch inhalatorów – zarówno ciśnieniowego, jak i tłokowego (lub ultradźwiękowego).

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij