Niskie ciśnienie krwi – czy wymaga leczenia? Jak podnieść ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi – czy wymaga leczenia? Jak podnieść ciśnienie krwi

Opublikowany : - Kategorie : Default

Niskie ciśnienie - co to właściwie jest? Zdecydowanie częściej słyszy się o za wysokim ciśnieniu niż za niskim ciśnieniu tętniczym krwi. To jednak nie oznacza, że niskie ciśnienie jest zdrowe i należy je bagatelizować. Hipotensja (niskie ciśnienie tętnicze krwi) to dolegliwość, której skutki mogą być bardzo poważne, dlatego nie można jej lekceważyć. A jak leczyć niskie ciśnienie krwi? Czy niskie ciśnienie zagraża życiu? Czym różni się niedociśnienie wtórne od niedociśnienia ortostatycznego? Zapraszamy do lektury!

Kiedy możemy mówić o niskim ciśnieniu? Rodzaje hipotonii

Hipotonia to permanentnie obniżone ciśnienie tętnicze krwi. Na schorzenie najczęściej cierpią kobiety, młodzież w okresie dojrzewania i sportowcy. Można wyróżnić trzy rodzaje niedociśnienia:

· hipotonia pierwotna – niskie ciśnienie krwi bez przyczyny, uwarunkowana genetycznie, bywa trudna do wyleczenia, u chorych krew płynie wolniej z powodu niewielkiej elastyczności ściany tętnic;

· hipotonia wtórna – łatwiejsza do wyleczenia, najczęściej współwystępuje z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy anemia, może być skutkiem stresu, odwodnienia, krwotoku lub przyjmowania niektórych rodzajów leków;

· hipotonia ortostatyczna – jest związana ze zmianą położenia ciała (z pozycji leżącej do stojącej lub po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej), dotyczy osób, których ciśnienie zazwyczaj jest w normie.

Niskie ciśnienie – normy

Ciśnienie krwi to moc, z jaką krew uciska ściany naczyń krwionośnych w naszym organizmie. W wyniku pomiaru ciśnienia otrzymujemy dwie wartości: ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Pierwsza jest wyższa, przedstawia wysokość ciśnienia krwi podczas skurczu lewej komory serca, natomiast druga pokazuje ciśnienie w czasie spoczynku serca. Niskie ciśnienie, czyli jakie? Normy ciśnienia tętniczego krwi wyglądają następująco: 

· prawidłowe ciśnienie 120–129 mm Hg (skurczowe) i 80–84 mm Hg (rozkurczowe);

· wysokie ciśnienie - powyżej 140/90 mm Hg (świadczy o nadciśnieniu tętniczym krwi);

· niskie ciśnienie - poniżej 100/60 mm Hg.  

Objawy niskiego ciśnienia tętniczego

Czasami hipotonia przebiega bezobjawowo i możemy nawet nie wiedzieć, że nasze ciśnienie nie mieści się w normie (niedociśnienie tętnicze pierwotne). Istnieje jednak szereg symptomów świadczących o spadku ciśnienia.

  • osłabienie, brak koncentracji i energii;
  • omdlenia, zawroty głowy;
  • bladość;
  • mroczki przed oczami;
  • silne bóle głowy;
  • ból oczu i klatki piersiowej;
  • dokuczliwa senność;
  • nocne poty;
  • zimne stopy i dłonie;
  • mdłości;
  • kołatanie serca;
  • szum w uszach;
  • drżenie rąk;
  • niepokój wewnętrzny, spadek samopoczucia.

Niskie ciśnienie – przyczyny

Niskie ciśnienie najczęściej współwystępuje z różnymi schorzeniami. Hipotensja może doskwierać na przykład kobietom w ciąży, jednak po porodzie ciśnienie najczęściej wraca do normy. Przyczynami niskiego ciśnienia mogą być również choroby endokrynologiczne i choroby serca (takie jak niewydolność narządu czy choroby zastawek), padaczka. Gdy jesteśmy zestresowani, odwodnieni lub straciliśmy sporo krwi, wtedy także nasze ciśnienie spada. Do przyczyn zbyt niskiego ciśnienia krwi można również zaliczyć przyjmowanie niektórych leków np. antydepresantów, leków moczopędnych, przeciwparkinsonowskich. Niskie wartości ciśnienia tętniczego występują także podczas infekcji, oraz gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Niskie ciśnienie krwi u seniora, kobiet w czasie menopauzy, osób palących papierosy czy nadużywających alkohol jest częstym zjawiskiem. Do przyczyn niedociśnienia należy również cukrzyca. A czy niskie ciśnienie się leczy? 

Niskie ciśnienie – czy jest groźne dla zdrowia?

Sama hipotensja nie jest chorobą, najczęściej jest objawem i współwystępuje z innymi schorzeniami. Nie należy jednak niskiego ciśnienia lekceważyć, ponieważ może ono doprowadzić do groźnych zaburzeń takich jak zawał serca czy tamponada serca. Szczególnie niebezpiecznie bywa niskie ciśnienie krwi u seniora. Osoby starsze powinny również uważać na hipotonię ortostatyczną, ponieważ grozi zawrotami głowy i upadkiem. Zmiana pozycji powinna być powolna. Warto kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego krwi, w czym mogą pomóc proste i funkcjonalne urządzenia. Polecamy ciśnieniomierz elektroniczny nadgarstkowy lub naramienny polskiej marki Gess. Niskie ciśnienie – jak podnieść? Zapraszamy do dalszej części tekstu.  

Leczenie niskiego ciśnienia – czy jest konieczne?

Zapewne większość osób cierpiących na hipotonię zastanawia się, czy niskie ciśnienie się leczy. Niedociśnienie tętnicze pierwotne, czyli uwarunkowane genetycznie, jest niestety nie do wyleczenia. Niedociśnienie leczenie farmakologiczne sprawdzi się natomiast w przypadku 

hipotonii wtórnej oraz ortostatycznej. Wykorzystuje się wtedy np. dihydroergotaminę, która zwiększa napięcie żylne. Leczenie niskiego ciśnienia rozkurczowego i skurczowego opiera się jednak w dużej mierze na zmianie stylu życia. 

Jak podnieść niskie ciśnienie?

W podniesieniu ciśnienia może pomóc regularna aktywność fizyczna (dotlenienie i ukrwienie organizmu). Może to być nawet spacer, jednak istotna jest systematyczność. Jeśli cierpimy na hipotensję, powinniśmy również odpowiednio zadbać o nawodnienie i wypijać ok. dwóch litry wody dziennie. Kolejną kwestią jest zmiana diety. Należy jeść częściej, ale małe, zdrowe posiłki, bogate w owoce i warzywa. Pieczywo warto zamienić na razowe, a do jadłospisu dołączyć orzechy, sery, ryby i produkty kwaszone. Dobrym pomysłem jest również regularne picie ziół, które podnoszą ciśnienie (mięta, majeranek, korzeń lubczyku). W przypadku nagłego spadku ciśnienia doraźnie pomoże silny prysznic, mocna herbata lub filiżanka kawy (nie można jej jednak nadużywać). Należy także unikać długiego stania i zbyt szybkich zmian pozycji. Leczenie niskiego ciśnienia zależy od nas samych. Nie można ignorować niedociśnienia, ponieważ może to doprowadzić do groźnych powikłań. Warto zastanowić się nad kupnem dobrego ciśnieniomierza 

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij