Nebulizator – rodzaje i zastosowanie. Czym jest nebulizacja?

Nebulizator – rodzaje i zastosowanie. Czym jest nebulizacja?

Opublikowany : - Kategorie : Default

Zapewne każdy z nas wie, jak wygląda i do czego służy inhalator. W niektórych domach jest jednym z podstawowych urządzeń medycznych. Mniej znanym pojęciem jest „nebulizator”. Często używa się określeń „inhalator” i „nebulizator” zamiennie, jednak warto wiedzieć, czym różni się inhalacja od nebulizacji. W naszym artykule wyjaśnimy tą kwestię, a także przedstawimy, jak powinna wyglądać prawidłowa obsługa nebulizatora, i jakie są wskazania do nebulizacji. Zapraszamy do lektury! 

Nebulizator co to jest? Jak działa nebulizator?

Nebulizator to urządzenie przekształcające lek z płynnej postaci w postać aerozolu, który trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Sprzęt składa się najczęściej ze sprężarki, wężyka doprowadzającego powietrze, głowicy rozpylającej oraz maski, ustnika lub końcówki do nosa. Lekarstwo najczęściej rozpyla się za sprawą sprężonego powietrza lub sprężonego, czystego tlenu. Zadaniem nebulizatorów jest rozbicie cząsteczek leku do odpowiednio małej wielkości (najmniejsze, trafiające do pęcherzyków płucnych, mają wartość 0,5-3 µm). Wielkość cząstek przy nebulizacji zależy od tego, gdzie mają zostać one wchłonięte. 

Sprawdź inhalatory i nebulizatory w sklepie medycznym 

nebulizacja u dzieci

Na czym polega nebulizacja?

Dostarczanie pacjentowi czy choremu płynnego leku w postaci aerozolu nazywamy nebulizacją. Preparat przyjmuje się przez usta i trafia on do górnych dróg oddechowych, w okolice tchawicy, oskrzeli, oskrzelików czy pęcherzyków płucnych. Zabieg nebulizacji pozwala na bezpośrednie dostarczanie leku do miejsca, gdzie jest on potrzebny.

Nebulizator a inhalator – czym się różnią?

Można powiedzieć, że nie każdy inhalator jest nebulizatorem, ale każdy nebulizator nazywamy inhalatorem. A czym się różni inhalator od nebulizatora? Przede wszystkim zakresem funkcji. Oba urządzenia mają podobne zadanie, polegające na wytworzeniu aerozolu, który trafia do dróg oddechowych, jednak nebulizator przekształca tylko płynne leki i przydaje się w przypadku dłuższych terapii, przy cięższych chorobach. W trakcie nebulizacji dochodzi do stałego wytwarzania leku w postaci aerozolu i nie ma potrzeby koordynacji wdechu wraz z uwalnianiem preparatu. Nebulizatorem nazywamy również tę część inhalatora, w której następuje rozpylenie leku. 

W jakich chorobach stosuje się nebulizację?

Tak jak zostało wspominane – zastosowanie nebulizatora sprawdzi się w przypadku długiego leczenia i bardziej dotkliwych chorób. Zalety nebulizacji to również łatwa obsługa, dlatego urządzenie jest szczególnie polecany dzieciom, i długi czas pracy. Nebulizator warto stosować w przypadku następujących chorób:

· rozedma płuc

· rozstrzenie oskrzeli

· przewlekła obturacyjna choroba płuc

· astma oskrzelowa

· mukowiscydoza

· grzybica układu oddechowego

· przewlekłe zapalnie krtani

· zespół nieruchomych rzęsek.

Rodzaje nebulizatorów – jaki nebulizator wybrać?

Nebulizatory ultradźwiękowe

W przypadku tego urządzenia gęsty aerozol z lekiem powstaje dzięki falom ultradźwiękowym. Nebulizator ultradźwiękowy charakteryzuje się cichą pracą i małym rozmiarem, jednak nie sprawdzi się w przypadku wszystkich leków.

Nebulizatory membranowe i siateczkowe

W przypadku nebulizatora membranowego i nebulizatora siateczkowego aerozol z lekiem powstaje za sprawą wibrującej membrany, która przepycha płynną formę leku. Największą zaletą urządzenia jest to, że można go używać do podawania wszystkich leków. Co więcej, nebulizator jest bardzo wydajny – wykorzystuje całą dawkę preparatu.

Nebulizatory pneumatyczne tłokowe, inaczej nebulizatory kompresorowe

Najpopularniejszy rodzaj nebulizatora, który wykorzystuje sprężone powietrze do powstania aerozolu. Zalecany do podawania małych dawek leków. Polecamy nebulizator tłokowy marki Gess, który doskonale sprawdzi się w warunkach domowych.

Gdzie kupić nebulizator GESS? Sprawdź sklep medyczny: www.medyczny.store

nebulizacja nebulizatorem

Jak korzystać z nebulizatora? Instrukcja obsługi nebulizatora

Metody nebulizacji są różne (tak jak ceny nebulizatora) – w zależności od tego, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia. Istnieje jednak kilka podstawowych kroków, które trzeba zawsze wykonać. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce, a następnie sprawdzić, czy nasz nebulizator zawiera wszystkie potrzebne elementy. Kolejny krok to odmierzenie i uzupełnienie odpowiedniej dawki preparatów do nebulizacji. Leki do nebulizacji to np. sól fizjologiczna, mukolityki, leki przeciwzapalne czy rozszerzające drogi oddechowe. Po odmierzeniu preparatu należy założyć maskę lub ustnik i rozpocząć zabieg nebulizacji.

Nebulizacja – wady i przeciwwskazania

Mimo że nebulizacja jest nieinwazyjną i bardzo dokładną metodą podawania leku, to nie jest ona dobra dla każdego. Przeciwskazaniami do używania nebulizatorów są takie przypadłości jak: niewydolność serca, krwotoki z górnych dróg oddechowych, niewydolność oddechowa, przewlekłe, ciężkie choroby układu oddechowego. Wadą nebulizacji jest wysoka cena urządzeń, jednak powoli to się zmienia. W sklepie Medyczny Store mamy szeroki wybór nebulizatorów w dobrych cenach. Zalety nebulizacji zdecydowanie przewyższają wady, dlatego – jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych – warto skorzystać z zabiegu nebulizacji.

Wszystkie treści przedstawione na stronie gess.com.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej ani żadnej innej. Przed zastosowaniem jakichkolwiek porad z treści zamieszczonej w serwisie, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Artykuł zawiera autopromocję.

Powiązane posty

Udostępnij